wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Synefryna - niebezpieczne odchudzanie

PAP

Synefryna, naturalny substytut efedryny, coraz częściej stosowana w preparatach odchudzających i przeznaczonych dla sportowców, to środek niebezpieczny, który może doprowadzić nawet do zatrzymania akcji serca – ostrzega „Der Spiegel”. 

 
Efedryna działa pobudzająco i poprawia wydolność organizmu, zarówno fizyczną jak i psychiczna; dla sportowców jest zakazana jako środek dopingujący. Wykorzystywana jest również w środkach odchudzających, gdyż pobudza przemianę materii i zmniejsza apetyt, ale w długotrwałym stosowaniu może być szkodliwa.
 
Producenci chętnie zatem zastępują ją synefryną, która ma podobna budowę i działanie. Wpływa na układ współczulny (podobnie zresztą jak amfetamina i tyramina), poprawia samopoczucie i wydolność oddechową, jednocześnie i przyspiesza krążenie krwi i pobudza ciśnienie tętnicze.
 
- Nie powinny jej stosować przede wszystkim ludzie cierpiący na nadciśnienie oraz osoby otyłe i z nadwagą – ostrzega Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BFR) w Berlinie.
 
Synefryna jest szczególnie niebezpieczna w skojarzeniu z kofeiną, znajdującą się np. w kawie lub coli oraz z napojami energetyzującymi.
„Der Spiegel” informuje, że u 24-letniego kulturysty doszło do zawału serca po tym jak zażywał preparaty zawierające synefrynę wraz z kofeiną. - Prawdopodobnie złożyły się na to jeszcze inne przyczyny, np. jakaś poważna choroba serca, ale uderzające jest, że doszło tego po spożyciu preparatów z synefryną– twierdzi Alfonso Lampen z BFR.
 
Niemiecki specjalista ostrzega, że niektóre środki zawierają większe ilości synefryny i kofeiny, aniżeli niektóre dostępne na receptę leki. U zażywających je sportowców i osób odchudzających się może wtedy dojść do przeciążenia układu krążenia.
 
Według berlińskiego Instytutu Oceny Ryzyka, przeciętne spożycie synefryny wraz z dietą nie przekracza 6,7 miligramów. Jedynie osoby, które spożywają wyjątkowo duże ilości cytrusów, soków pomarańczowych oraz dżemów cytrusowych mogą je zwiększyć nawet do 25,7 miligramów dziennie.
 
Niebezpieczne jest przekroczenie 27 miligramów synefryny, co dość łatwo osiągnąć sięgając po zawierające ją preparaty. Przykładem jest 27-letnia Niemka, która zażywała dziennie 100 miligramów tej substancji wraz 400 miligramami kofeiny. Po dwóch tygodniach podczas ćwiczenia fitness doszło u niej do zatrzymania akcji serca.
 
Inna 53-letnia kobieta od kilku lat stosowała w tabletkach hormon tarczycy, gdy postanowiła się odchudzić. Już po pierwszej dawce preparatu z synefryną nastąpiła u niej arytmia serca, którą długo trzeba było leczyć.
 
Suplementy żywności często okazują się szkodliwe dla zdrowia dopiero po jakimś czasie, gdyż nie wymagają tak ścisłej kontroli, jaką muszą przejść leki dostępne na receptę. Stąd łatwiej trafiają do sprzedaży nie budząc początkowo większych podejrzeń. (PAP)
 
 

zbw/ ula/

REKOMENDACJA
2017-07-05 13:43:16
~Olga

Ja schudłam 11kg. Brałam tabletki Slimunox przez lekko ponad 3 miesiące. Miałam przerwe z powodu choroby. Po ukończeniu hamowanie łaknienia mniejsze ale silna wola pozwoliła mi utrzymać wagę. Nie mam już problemu. Opinie mam bardzo dobrą o tych tabletkach.Slimunox działa tak jak powinien.

2015-06-04 17:30:20
~mlk

Ja używam czasem synefryny przed treningami w dawkach ok 5mg. Każda substancja może być niebezpieczna. Ludzie, nauczcie się bezpiecznego dawkowania! Tego się nie ćpa! To ma tylko subtelnie podkręcić organizm!

2015-05-30 09:08:59
~gość

po mocnej kawie też mam palpitacje serca i pobudzenie ale nikt nie podaje takich rewelacji z taką premedytacją

2015-05-30 09:05:29
~gość

Nie każdy musi ją brać ale większość bierze i nic się nie dzieje .Ale chorzy na serce powinni wiele produktów unikać nawet jak stoją na półce a jak nie wiesz to pytaj się .

2015-04-17 21:40:51
~JXDGB

Za przedawkowanie nie jest winna synefryna tylko człowiek !

2015-04-17 21:38:59
~JXDGB

Otyłość a raczej jej następstwa chorobowe są bardziej szkodliwe niż synefryna . Synefryna otrzymywana z gorzkiej pomarańczy jest dobrze tolerowana i dla tych co czytają o możliwych sensacjach w żażywaniu tego produktu . Nie każdy musi ją brać jak ma obawy medialne ale większość bierze pozytywnie i zna jej korzystne działanie . Leki chemiczne i na receptę czytając ulotki są szkodliwe ale nikt ich nie zabrania i nie szuka sensacji . Za przedawkowanie nie jest winna syn

2015-04-08 22:50:40
~lodzianin

Synefryna działa. Mogłaby zaszkodzić tylko w kosmicznych dawkach. Idioci którzy musieli jeść tego w mega ilościach sami sobie dzwonili. Po co idioci reklamujecie tu swoje specyfiki i strony bądź diety.

2015-04-08 22:36:36
~tomek

Przestańcie dodawać reklamy i swoje gówna reklamujac gówniane produkty. Płacą wam za to? Synefryna działa, przyjmuje ją w preparacie z kofeina. Polecam

2014-12-11 21:20:40
~mruk

A nie lepiej zainwestować w tabletki które są bezpieczna dla zdrowia.Polecam Foreverslim tabletki w 100% naturalne nie ma w nich ani grama chemii.Te tabletki pozwalają na szybki spadek wagi.A co ważne odchudzanie jest trwałe bo bez efektu jo-jo.

2014-02-27 11:14:28
~PATKA

przyznam,ze bralam preparat z synefryna. Ale zawieral on tez inne skladniki,więc nie wiem,czy to wlasnie ona jest winna moim nieregularnym rytmom serca,ktore wystepują co jakis czas. A odczuwam to tak,ze jakby serce nagle sie zatrzymywalo,a po momencie jest mocne uderzenie i zaraz szybkich pare uderzeń(jak przy wystraszeniu się).

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.