wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Nowej generacji lek na raka piersi

123RF
25.02.2013

PAP

Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) dopuścił do użycia w leczeniu raka piersi nowy preparat będący połączeniem przeciwciała z chemioterapeutykiem – informuje AP. Jest on bardziej skuteczny, a jednocześnie powoduje mniej działań niepożądanych. 

Lek, który okrzyknięto inteligentną bombą farmakologiczną, opracowała firma Genentech, od lat specjalizująca się w nowej generacji lekach biotechnologicznych.
 
Preparat działa w ten sposób, że dostarcza chemioterapeutyk bezpośrednio do komórek rakowych. Obecnie stosowana chemioterapia polega na tym, że wprowadza się ją do całego organizmu chorego. Wywołuje to liczne skutki uboczne, np. nudności, wymioty i wypadanie włosów, bo oprócz komórek rakowych niszczone są również te, które są zdrowe. Stąd liczne dolegliwości, na które cierpi wielu chorych podczas chemioterapii.
 
Selektywne działanie nowego leku udało się uzyskać dzięki połączeniu chemioterapeutyka z przeciwciałem monoklonalnym blokującym nadekspersję onkogenu HER-2. Mutacja ta jest odpowiedzialna za wyjątkowo agresywną postać raka piersi występującą u 20 proc. kobiet. Kobiety te od wielu lat leczone są lekiem o nazwie trastuzumab firmy Roche, zwierającym swego rodzaju przeciwciało.
 
Nowy preparat to połączenie obu tych farmaceutyków. Chemioterapeutyk dostarczany jest wraz z przeciwciałem monoklonalnym do komórek rakowych piersi, co zwiększa skuteczność jego działania.
 
-To rewolucyjna metoda terapii – twierdzi dr Melody Cobleigh z Centrum Medycznego Uniwersytetu Rush, które prowadziła badania kliniczne nad nowym lekiem. Z jej obserwacji wynika, że chorzy, u których jest stosowany, czują się znacznie lepiej, nie wypadają im włosy, nie mają nudności ani wymiotów.
 
Lek jest jednak bardzo drogi. W USA za miesięczną kurację trzeba zapłacić prawie 10 tys. dol. (leczenie jedynie trastuzumabem kosztuje 4,5 tys. dol). Producent leku firma Roche sugeruje, by jeden cykl leczenia z użyciem nowego preparatu trwał 9 miesięcy, ale to zwiększa koszty leczenia do 94 tys. dol. (PAP)

zbw/ ula/

REKOMENDACJA
2013-02-25 23:39:15
~Impact

To świetna wiadomość szczególnie dla Polaków chorych na raka piersi...Ciekawe po co wymyślają coś z czego chory nie może korzystać...patologia medycyny naukowej...ech żyć się odechciewa

2013-02-25 22:57:40
~zal.pl

MAM PYTANIE. Skoro rak piersi ma taka samą liczbe zchorowan co rak prostaty to dlaczego raka prostaty sie nie leczy ? Dlaczego srodki przeznaczane na raka piersi sa az o 600% wieksze ? Czy ktos moze mi to wyjasnic ? Przeciez zachorowalnsoc jest dokladnie ta sama, nie powinno byc srodkow po rowno ?

2013-02-25 21:47:41
~EB2GG

Totalna bzdura i oszustwo, lek na raka był opracowany już dawno,przez Krebsa tylko nie dopuszczony przez kartele farmaceutyczne. Lek amigdalina B-17.Dlaczego nie podaje się do wiadomości w mediach o medycynie komórkowej Dr RATHA

2013-02-25 20:50:42
~Taaaaaa

Na szczęście mamy silny Rząd najjaśniejszej RP. W razie potrzeby, wsztstkie kobiety moga liczyć na bezpłatne leczenie tym lekiem. Jestem dumny z takiej postawy Naszego Rządu!

2013-02-25 20:40:16
~beata

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.