wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

E-papierosy w świetle najnowszych badań

123RF
14.03.2013

O wynikach badań na temat wpływu e-palenia na zdrowie mówił profesor dr hab. Andrzej Sobczak z Zakładu Chemii Ogólnej i Nieorganicznej Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 lutego 2013 roku w Polskiej Agencji Prasowej. Organizatorem konferencji była Grupa CHIC, europejski lider branży e-papierosów.

 

Wnioski płynące z wystąpienia były jednoznaczne – kiedy porównuje się zawartość dymu tytoniowego oraz aerozolu z e-papierosa, okazuje się, że szkodliwość tego ostatniego jest nieporównywalnie mniejsza. Jedynymi związkami, których stężenie było wyższe w oparach pochodzących z papierosa elektronicznego były benzaldehyd i p-metylobenzaldehyd, które to związki prawdopodobnie są pochodnymi popularnych substancji smakowych używanych nie tylko w płynach nikotynowych (zwanych liquidami), ale i w produktach spożywczych.

 

Badania profesora wykazały brak substancji rakotwórczych takich jak benzen, toluen czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Jednocześnie poruszono także kwestię palenia biernego. Jest to bardzo ważny czynnik w debacie publicznej na temat legalności e-palenia. Współpracownicy profesora Sobczaka wykazali, że ilość nikotyny w powietrzu w bezpośrednim sąsiedztwie e-palaczy jest 10 razy mniejsza niż w towarzystwie palaczy tradycyjnych papierosów.

 

Nowe badania, których wyniki przedstawiono na konferencji zostały sfinansowane przez firmę Chic, właściciela sieci handlowej eSmoking World.
- Nasz cel jest bardzo jasny – ucina spekulacje Dawid Urban, prezes. – Chcemy dopilnować, aby nasze produkty były sprawdzone i bezpieczne, a ich wpływ na zdrowie udokumentowany. Dlatego ponieśliśmy i dalej będziemy ponosić koszty badań, które rzucają światło na sprawę e-palenia. Jest to dla nas tym cenniejsze, że w mediach można było spotkać często nierzetelne i nieprawdziwe informacje, które wprowadzają niepotrzebny zamęt. Dodatkowo chciałbym podkreślić, że choć wyniki już teraz są bardzo pozytywne, to stanowią dla nas także istotną wskazówkę dotyczącą dalszego rozwoju produktów, aby były one jak najlepszej jakości.

Choć wnioski z badań profesora Sobczaka są bardzo obiecujące dla e-palaczy, sprawę komplikuje obecność na rynku produktów niewiadomego pochodzenia, które można czasem znaleźć na przykład na popularnych serwisach aukcyjnych. Takie liquidy przygotowywane bywają w warunkach niesterylnych, a ich zawartość nie jest kontrolowana. Profesor zwracał uwagę na to, że niektórzy producenci mogą korzystać z nikotyny tańszej i nieodpowiednio oczyszczonej, co przy długotrwałym użytkowaniu może być niebezpieczne dla zdrowia.

 

- Wśród e-palaczy pojawiają się czasem opinie, że wszystkie e-papierosy są takie same – zaznacza Dawid Urban. - To prawda, że wszystkie fabryki znajdują się w Chinach, ale to jeszcze żaden argument. Dla każdego producenta liczą się koszty, a one są najniższe na Dalekim Wschodzie. Ale to tak samo jak na przykład z obuwiem sportowym. Najlepsze firmy sportowe także wykorzystują chińskie fabryki, a jednak jakość tych markowych butów jest zupełnie czymś innym niż jakość nawet bardzo podobnych butów z bazaru. Niestety – inna jest też cena. Firma Chic ponosi ogromne koszty na badania, ale dzięki temu nasi klienci mają pewność, że to, co aplikują sobie pod postacią „e-dymka”, jest sprawdzone. Producent garażowy może wytwarzać podobne liquidy i sprzedawać je dużo taniej, ale nikt nie ma wtedy żadnej pewności, co zażywa. Dość powszechnym problemem niszowym producentów jest na przykład zła baza, która sprawia, że nikotyna wytrąca się z liquidu, a w konsekwencji jej zawartość u góry i u dołu buteleczki jest zupełnie inna. To może prowadzić do problemów i przedawkowania. My wychodzimy z założenia, że e-palenie powinno być daleko mniej szkodliwe niż palenie tytoniu,  a w przypadku produktów niewiadomego pochodzenia może być zupełnie odwrotnie.

 

Firma Chic idąc za ciosem powołała też nową jednostkę – eSmoking Institute. Ma ona działać na polu zarówno badawczym, jak i informacyjnym.

 

1 2
REKOMENDACJA
2014-07-13 13:37:24
~utur

ten abonament na e-papierosa wydaje się całkiem rozsądnym wyjściem dla palaczy.

2014-07-08 21:04:00
~tomek

ja takze jestem we freepal, i dostalem z umową dobrego e-p foof za 1zl, polecam, liquidy za darmo co miesiac dostaje do domu

2014-06-30 11:52:22
~tun

uważam, że e-papierosy to idealny sposób (lepszy niż tabletki, plastry itp.) na rzucenie palenia tytoniu. w rok można się spokojnie uwolnić od wszystkiego dzięki takiemu "wapowaniu". wymyślili nawet program rzucania palenia dzięki e-papierosom właśnie z umową na rok, FREEPAL

2014-04-29 22:20:34
~Anonimek

@Sabem mówisz, że paląc przez dłuższy czas wyląduje się w szpitalu? raz zdarzyło mi się palić przec calutką noc i o dziwo, wciąż żyję ! mowa tu o 2 godzinach - przez tyle czasu często zdarza mi się palić na imprezach itd. i co Cie pewnie zdziwi nikt nie musiał dzwonić na pogotowie.

2014-04-25 09:08:26
~subo

~Sabem: palę e-papierosa cały dzień i zatrucia nie mam, przynajmniej od kilku miesięcy, a glikol, to substancja z grupy alkoholi, więc zatrucie mogło być od alkoholu, jeśli organizm go nie toleruje tak, jak nikotyny. Szkodzą nam bardziej substancje smoliste i tlenek węgla, który jest produktem spalania tytoniu w normalnym papierosie.

2013-09-18 17:12:36
~qlop cd

zdrowszy od zwyklego

2013-09-18 17:11:29
~qlop

e-papierosy są zdrowsze od normalnych. w liquidzie mamy glikol propylenowy i/lub glicerynę, nikotynę oraz aromaty czyli wszystko co znajdziemy w normalnych fajkach, glikol propylenowy i gliceryna maja zachować odpowiednia wilgotność tytoniu a aromaty maja sprawić żeby kazda marka smakowala inaczej. info o dodatkach można znaleźć na stronach koncernow tytoniowych, no i do chodzi do tego sam tyton którego palenie jest rakotwórcze. takze wniosek może być tylko jeden: e-papieros jest

2013-06-18 22:19:58
~Sabem

Spokojnie to przecież teksty sponsorowane musza wychwalac i przekonywac. E papieros tez jest szkodliwy i może zabic wystarczy palic go przez ponad 2 godzin a wylądujemy w szpitalu z ostrym zatruciem. Niedawno było głośno o kliencie który robiac projekt w nocy palił na okrągło i zatruł sie e fajką. Glikol nie jest obojętny dla organizmu

2013-06-01 20:03:28
~PIotr

Jak można pisać, że papieros elektroniczny nie pachnie ... Widzę, że nie masz o tym pojęcia ...

2013-05-21 12:01:58
~Roberta

Ech ucięło mi końcówkę - (z którego jest bardzo zadowolony)

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.