wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Przewlekła choroba nerek

fot. SPL/EastNews
14.03.2013

Aż 95 proc. polskich pacjentów z przewlekłą chorobą nerek umiera przedwcześnie z powodu niewykrycia choroby. U 2,5 proc. jest ona diagnozowana w stadium skrajnej niewydolności nerek – przypominają lekarze z okazji Światowego Dnia Nerki, obchodzonego 14 marca.

Na przewlekłą chorobę nerek (PChN) może cierpieć ok. 15 proc. dorosłych Polaków, czyli 4,5 mln osób, wynika z badań PolNef.- To bardzo dużo. Oznacza to, że co 8-9 dorosła osoba w naszym kraju ma przewlekle chore nerki – powiedział nefrolog prof. Ryszard Gellert, kierownik Kliniki Nefrologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Dodał, że niewydolność tego narządu występuje u co 12. Polaka.


- Przewlekła choroba nerek rozwija się przez co najmniej 10 lat, ale najszybciej postępuje na początku i wtedy można ją zahamować lub znacznie opóźnić jej rozwój. Dlatego warto dokładać wszelkich starań, żeby wcześnie ją wykryć i skutecznie leczyć – powiedział prof. Gellert.

 

Objawy problemów z nerkami
Problem stanowi to, że PChN w większości przypadków długo nie daje objawów aż do bardzo zaawansowanych stadiów, kiedy nie pozostaje nic innego jak leczenie nerkozastępcze (dializoterapia lub przeszczep nerki, które jest leczeniem optymalnym). Nawet jeśli objawy występują, to są nieliczne i mało charakterystyczne, jak np. osłabienie, obrzęki na podudziach, łagodna niedokrwistość. Dlatego co roku powinno się wykonywać ogólne badanie moczu i oznaczać stężenie kreatyniny w surowicy krwi - przypomniał nefrolog.

PChN jest najczęściej powikłaniem źle leczonych innych schorzeń przewlekłych, takich jak np. cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, a także schorzeń, które dotyczą kłębuszków nerkowych. - U tych chorych powinno się aktywnie poszukiwać przewlekłej choroby nerek – ocenił prof. Gellert.

Jednak do uszkodzenia nerek może dojść również u osób młodych, z pozoru zdrowych. Pan Rajmund Michalski z Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN o chorobie nerek dowiedział się przypadkiem, gdy miał 29 lat i właśnie urodziła mu się córka. - Zawsze byłem raczej zdrowy i oprócz alergii w dzieciństwie nie cierpiałem na żadne poważne choroby. W 1992 r. badanie okresowe w pracy wykazało u mnie obecność białka i śladowej ilości krwinek w moczu – powiedział PAP. Nie dawało mu to spokoju i poszedł do lekarza, który skierował go na dalsze badania. Biopsja wykazała, że połowa kłębuszków nerkowych jest już u niego nieaktywna. Przyczyną było przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek. Przez 20 lat udawało mu się jednak uniknąć leczenia nerkozastępczego. W międzyczasie zrobił doktorat, habilitację, a obecnie już jako profesor jest zastępcą dyrektora Instytutu. Dializoterapii musiał się poddać dopiero w 2012 r. Wybrał dializy domowe. 27 stycznia w szpitalu w Bydgoszczy przeszedł przeszczep nerki.

 

Badanie moczu może zapobiec tragedii
Zdaniem prof. Gellerta, do regularnego badania moczu i poziomu kreatyniny we krwi skłonić nas powinien choćby fakt, że 95 proc. osób z PChN umiera przedwcześnie z powodu niewykrytej w porę choroby i jej następstw, takich jak zawały serca, udary mózgu, niewydolność serca. 2,5 proc. chorych ma tak późno wykrytą chorobę, że kwalifikuje się do leczenia nerkozastępczego, tj. dializoterapii lub przeszczepu nerki - przypomniał prof. Gellert.

Dlatego organizatorzy obchodów Światowego Dnia Nerki w 2013 roku przeprowadzają w wybranych szpitalach w Polsce akcje informacyjne pod hasłem: "Dbaj o nerki! Masz je na całe życie".

Według prof. Gellerta najczęstszymi chorobami nerek są zakażenia układu moczowego oraz kamica moczowa. Jednak w przeciwieństwie do PChN nie są one dziś przyczyną schyłkowej niewydolności nerek, która wymaga dializoterapii czy przeszczepu nerki.

 

Sytuacja jest tragiczna
- Musimy też wspomnieć, że obecnie stoimy w obliczu epidemii ostrego uszkodzenie nerek – powiedział PAP nefrolog. Jak zaznaczył, Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne oraz Międzynarodowa Federacja Fundacji Nerek ogłosiły rok 2013 r. rokiem ostrego uszkodzenia nerek.

Jest ono powodowane przede wszystkim przez leki, zwłaszcza te, które pacjenci kupują sami bez recepty. Drugą przyczyną jest coraz powszechniejsze stosowanie badań obrazowych, jak tomografia komputerowa, w których wykorzystuje się środki kontrastujące oraz stosowanie interwencji kardiochirurgicznych z użyciem kontrastu, jak koronarografia i wszczepienie stentu. Środki kontrastujące są bowiem nefrotoksyczne.

Aby dbać o zdrowie nerek na co dzień, powinno się pić dużo płynów, zawłaszcza wody, unikać nadwagi i otyłości, dbać o prawidłowe ciśnienie krwi, unikać nadmiaru soli, która zwiększa ryzyko nadciśnienia oraz nie palić albo rzucić palenie.

 

Joanna Morga (PAP) jjj/ agt/

REKOMENDACJA
2014-11-18 18:06:28
~Rebeka

i wlasnie dlatego, że choroby wciaz i wciaz drecza coraz wiecej ludzi nalezy si ebadac kompleksowo. polecam medicover - swiadoma kobieta/mezczyzna. robilam tam badania po ukonczeniu 30 roku zycia. polecam.

2013-12-12 14:51:06
~Czeresnia

U mnie wykryto ostra niewydolność nerek - specjaliści z Helimedu w Katowicach zajęli się mną natychmiast - miałam ostre objawy - biegunka, przez duże odwodnienie i jeszcze na dodatek wymiotowałam. myslałam już, że zejde:/ Diagnoza została postawiona na podstawie ilości kreatyniny we krwi, potem usg ją potwierdzilo. Jestem po leczeniu hemodializą i cały czas chodze na wizyty kontrolne

2013-09-16 13:09:50
~amirami

Przy takiej chorobie zapewne zażywa się dużo leków- warto sprawdzić, czy nie wchodzą ze sobą w niebezpieczne interakcje- ja zawsze wyszukuję sobie tu osoz.pl/interakcje i mam pewność, że nie szkodzę sobie i osobom którym przygotowuje leki..

2013-03-22 11:21:01
~IKSIK

JAK SIE leczy nerki .Moj maz mial bialko w moczu i podwyzszona kreatynine przez 10 lat jezdzil do lekarz aby to kontrolowac ina tym sie skonczylo ,wkrodce zmarl .A PRZYJMOWAL TABLETKI obnizajace cisnienie

2013-03-14 16:18:31
~jelen

Dobre sobie, czy w tym kraju można w ogóle cokolwiek leczyć? baa czy mogą tu cokolwiek zdiagnozować?

2013-03-14 16:04:41
~14141

gówno prawda zwiększony poziom kreatyniny nie świadczy o tym że nerki są osłabione poczytajcie sobie w necie kreatyna a kreatynina to się dowiecie

2013-03-14 15:47:21
~nadwaga

Zdrowie mamy tylko jedno, a otyłość to choroba.Warto się wziąć za siebie i zadbac o swoje ciało. Ja tak zrobiłem, schudłem dobre 20 kg, co pomogło mi w pozbyciu sie wstrętnego tłuszczu z brzucha. Polecam kontakt: dietatrening@wp.pl bo to oni mi pomogli w walce z nadwagą. Polecam serdecznie.

2013-03-14 15:43:11
~X

Chciałobyśie do nefrologa ale powiedzieli że może za 2 lata się dostanę więc cóż zrobić trzeba pokornie czekać w kolejce może dożyję.

2013-03-14 15:42:39
~adas

NOWE ZDJECIA OFIAR KATASTROFY W SMOLENSKU KACZYSNKI I INNI BEZ CENZURY Z DN. 13.03.13 www.super-zdjecia.xaa.pl

2013-03-14 15:41:50
~PIT

Szanowni Politycy! Przedstawcie nam plan spłaty polskiego zadłużenia. Kiedy i czym planujecie spłacić WASZ dług. Na nasze dzieci i wnuki (których rodzi się coraz mniej) nałożyliście kontrybucję na całe ich życie. Urodzą się i umrą - niewolnikami. Co naszego chcecie sprzedać, aby dochód wystarczył na spłatę długu? Przemysł stoczniowy - sprywatyzowany - nie produkuje. Przemysł samochodowy - sprywatyzowany - nie przynosi zysku. Przemysł wydobywczy - ledwie zipie - sprowadz

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.