wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Aktualności

Napoje energetyczne szkodzą sercu

123RF
26.03.2013

PAP

Spożywanie napojów energetyzujących może prowadzić do arytmii serca i podwyższonego ciśnienia skurczowego - alarmują naukowcy z USA.

 

Na tegorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Zapobiegania Chorobom Serca, które odbyło się w dniach 19-22 marca w Nowym Orleanie (USA), przedstawiono wyniki analizy kilku badań, dotyczących konsumpcji napojów energetyzujących. Wskazują one na to, że produkty te mogą wydłużać odstęp QT (miara używana w elektrokardiografii) i prowadzić do podwyższonego ciśnienia skurczowego.

 

Naukowcy ostrzegają, że wydłużony odstęp QT bywa niebezpieczny dla organizmu, może skutkować nieregularnym biciem serca (migotaniem komór, wielokształtnym częstoskurczem komorowym), a nawet zakończyć się śmiercią.

 

- Lekarze zazwyczaj zaczynają się martwić, jeśli u pacjentów pojawia się odstęp QT o 30 milisekund dłuższy niż powinien - zaznacza Sachin A. Shah z Uniwersytetu w Stockton (USA).

 

W jednym z badań zaobserwowano, że osoby badane, które spożywały od jednej do trzech puszek napojów energetyzujących, miały o 10 milisekund dłuższy odstęp QT.

 

Jednak niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na działanie energetyków.

 

- Osoby z kłopotami zdrowotnymi i osoby starsze mogą doświadczać nasilonego wpływu napojów energetyzujących na funkcjonowanie serca - dodaje Shah.

 

ooo/ agt/

REKOMENDACJA
2013-03-26 23:14:15
~Miki

jasne że szkodzą sercu oraz zębom, a dodatkowo uzależniają

2013-03-26 22:12:34
~Watson

NO SH*T SHERLOCK

2013-03-26 19:28:39
~Marcin

Do wegan małe pytanko, czy człowiek pierwotny ograniczał się tylko i wyłacznie do roślin i to w postaci surowej, czy był też myśliwym i jadł mięsko. Poza tym człowiek ma typową budowę drapieżnika, o czym świadczy międzyinnymi umiejscowienie oczu, jeden żołądek itp

2013-03-26 16:39:50
~Piorun-Radziwiłł

No brawo dla WP. Zamieszczają moją opinię, by usunąć po 2 minutach. Wrogowie wegan? :)

2013-03-26 16:29:38
~Piorun-Radziwiłł

Też mi odkrycie davincinowskie. Wszystko, co nienaturalne, szkodzi zdrowiu. Czas, by ludzkość pojęła, że TYLKO dieta wegańska i woda źródlana (nie ten mineralny szrot ze sklepów) chronią przed rakiem i innymi chorobami (o przedwczesnym starzeniu nie wspominając). Naprawdę, namawiam: korporacjom mówimy NIE.

2013-03-26 16:20:36
~piter

czyli jak ze wszystkim, jak za dużo to nie zdrowo. ameryki ci amerykanie nie odkryli .

2013-03-26 15:40:22
~Marek

jak pić, to tylko czystą wodę o dobrych parametrach. Okazuje się,że najlepiej,aby woda była alkaliczna,czysta i strukturyzowana.Jeśli jeszcze redoks wody byłby ujemny,to dodatkowo jest taka woda pozbawiona wolnych rodników, jak każda woda i jest po prostu ZDROWA :) Ja używam alkaredox n-1 i to jest wspaniała sprawa do wody. schudłem 6 kg w 3 miesiące i przestałem palić i nie choruję...czuję się doskonale !

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.