wyszukanie zaawansowane

Aktualności

TEDMED 2013 Live Warsaw

materiały prasowe
18.04.2013

Wczoraj w Waszyngtonie rozpoczęła się konferencja TEDMED. Bezpośrednią relację z tego wydarzenia śledzi 200 tys. osób w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Wszyscy oni chcą chłonąć prezentowane w Waszyngtonie idee i inspiracje.


W Polsce dzięki Connectmedica i Warszawskiemu Uniwersytetowi Medycznemu możemy śledzić bezpośrednie transmisje na żywo w Conceptstore Mysia 3 w Warszawie.
Oto podsumowanie wczorajszego dnia pełnego fantastycznych wystąpień i ciekawych inspirujących idei, które zaprezentowali wykładowcy.


„Niech zdrowie i dbanie o zdrowie będą przyjemnością. Zamiast wciąż czegoś zabraniać, mówmy ludziom o tym, co im wolno robić, aby być zdrowym. Niestety jak na razie, udało nam się popsuć.”


Sprawmy, aby zdrowie i dbanie o zdrowie było czymś wesołym, bo jak na razie udało nam się popsuć ludziom radość ze zdrowia. Wciąż mówimy im o tym, czego im nie wolno, zacznijmy mówić o tym, co im wolno – to jeden z pierwszych konceptów przedstawionych podczas waszyngtońskiego kongresu TEDMED, w którym chodzi o to, żeby wykorzystać naukę, technologię i ludzką wyobraźnię dla poprawy zdrowia ludzi.


Podczas pierwszej sesji przemawiała m.in. America Bracho, prezes Latino Health Access, która przypomniała, że medycyna nie może istnieć w oderwaniu od problemów społecznych, takich jak bieda czy prostytucja, a decyzje dotyczące zdrowia publicznego nie mogą być podejmowane zza biurek przez technokratycznych menadżerów. Konieczne jest poznanie środowisk, którym chce się pomagać, bo tylko wówczas można dowiedzieć się, dlaczego problemem jest np. przestrzeganie zaleceń lekarskich. Osoby wywodzące się z konkretnych środowisk są prawdziwymi ekspertami środowiskowymi i trzeba wykorzystywać ich wiedzę. „Wszyscy możemy się czegoś od siebie nauczyć. Nie jest tak, że my lekarze jesteśmy wszechwiedzący i dlatego musimy uważnie słuchać tych, których mamy leczyć” – podkreślała pochodząca z Wenezueli lekarka.

W kolejnej prezentacji neurobiolog Rafael Yuste z Columbia University przybliżył szczegóły zainicjowanego dwa tygodnie temu przez prezydenta Baracka Obamę epokowego projektu Brain Activity Map (BAM). „Stworzenie mapy aktywności mózgu w czasie rzeczywistym jest wyzwaniem na miarę 21. wieku. W realizację tego projektu zaangażowane będą setki laboratoriów, rządy wielu krajów, wiele fundacji i firm z branży prywatnej” – zaznaczał naukowiec. Efekty mają być spektakularne, gdyż prześledzenie aktywności wszystkich neuronów w mózgu będzie oznaczało poznanie sekretów procesów myślowych, percepcji świata czy przyczyn takich chorób psychicznych i neurodegeneracyjnych, jak schizofrenia, depresja czy alzheimer.
Zagadnienie przedstawione pierwszego dnia konferencji TEDMED skłaniały do przemyśleń...

 

Zwrócono uwagę na kluczowe problemy współczesnej medycyny poczynając od komunikacji w służbie zdrowia a skończywszy na dość enigmatycznie postawionym pytaniu: „Czym jest rak?". Larry Smarr w interesujący sposób opisał swój przypadek medyczny, w którym istotną rolę odegrała dysharmonia bakterii bytujących w jego przewodzie pokarmowym.

 

Elizabeth Marincola powiedziała, że mimo iż światem rządzi nauka, pieniądz i wolny przepływ informacji, ten ostatni wydaje się być kluczowy dla rozwoju medycyny. Mówczyni podkreśliła zalety wolnego dostępu do medycznych baz danych. Zwróciła uwagę, że wydawanie czasopism powoli staje się coraz mniej dochodowym biznesem i być może więcej czasopism pójdzie w ślady PLOS One, w którym to autorzy płacą za publikację ich artykułu.

 

Z dydaktycznego punktu widzenia ważny był też wykład prof. Davida Agusa, który w obrazowy sposób scharakteryzował aspekty związane z terapią pacjenta onkologicznego. Zwrócił on uwagę na trudności związane z oceną wyników leczenia raka. Podkreślił, że dla niego zdanie „czuję się lepiej” wypowiedziane przez pacjenta znaczy więcej niż pozytywny wynik niejednego badania. Prezentowane dzisiaj wykłady napawają optymizmem przed kolejnymi dniami konferencji.


Dla osób zainteresowanych istnieje możliwość bezpłatnego uczestnictwa w wykładach. Zapraszamy do Conceptstore Mysia 3 na relacje na żywo z Waszyngtonu w dniach 18-19.04 w godz. 11.30 -22.00.
Linki:
https://www.connectmedica.com/tedmedlive2013warsaw
http://www.tedmed.com/

 

Partnerem relacji TEDMED Live Warsaw jest USP Zdrowie
 

informacja prasowa

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.