wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Aktualności

Coraz więcej osób śpi za długo

123RF
23.04.2013

PAP

Choć częściej można usłyszeć skargi na temat niedoborów snu, to coraz więcej dorosłych Amerykanów śpi dłużej niż 9 godzin - dowodzi badanie, którego opis zamieszczono w magazynie "American Journal of Epidemiology".

 

Między 1970 a 2007 rokiem odsetek uczestników badania, którzy deklarowali sen dłuższy niż 9 godzin na dobę, wzrósł z 28 proc. (w 1985 roku) do 37 proc. (w 2007 roku). Ten trend obserwowano zarówno w dni robocze, jak i weekendy.

 

Co więcej, spadł odsetek osób śpiących mniej niż sześć godzin na dobę - z 11 proc. w 1985 roku do 9 proc. w 2007 roku - wykazali badacze. - To stawia obecną tezę na temat "społeczeństwa pozbawionego snu" na głowie - czytamy w opisie badania.

 

Wiele mówi się na temat tego, że społeczeństwo śpi za mało, ale nie przykłada się wagi do zbyt długiego snu. Tymczasem badania pokazują, że spanie powyżej 9 godzin na dobę wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, problemami z myśleniem i przedwczesną śmiercią - przypominają badacze.

W ramach nowego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Sydney przeanalizowano dane z 10 krajów. Uczestnicy musieli odnotować, ile czasu poświęcają w ciągu doby na różne aktywności. Badanie obejmowało w sumie ponad trzy dekady.

 

Podobny trend jak w Ameryce obserwowano również w Australii, Finlandii, Szwecji i w Wielkiej Brytanii. Odsetek osób, które spały więcej, spadł tylko w Kanadzie i we Włoszech. W Szwecji i Wielkiej Brytanii było też mniej osób śpiących krócej niż sześć godzin, natomiast we Włoszech i w Norwegii ich liczba wzrosła.

 

Jak przypomina niezwiązana z badaniem epidemiolog prof. Diane S. Lauderdale z Uniwersytetu w Chicago, nie jest jasne, czy długi sen jest odpowiedzialny za problemy ze zdrowiem, czy jest tylko oznaką chorób, np. depresji. Możliwe, że osoby, które deklarowały długi wypoczynek, po prostu miały problemy ze snem i dlatego pozostawały w łóżku dłużej. (PAP)

 

mrt/ ula/

REKOMENDACJA
2014-06-23 09:51:15
~Lukasz

Ja potrzebuje 9 godzin snu zeby sie wyspac i jest mi wtedy dobrze czuje sie zrelaksowany wypoczety i pelny energi niestety moge sobie pozwolic na to w weekendy lub gdy mam wolne

2013-04-24 11:02:52
~Maria

Dobrze jest jeżeli poduszka jest odpowiednia,ale gdy się ma problemy zdrowotne np. z kręgosłupem lub jakieś zmartwienie to i tak niemożna spać.

2013-04-23 13:31:15
~Karin

Ważne jest to, aby spać na odpowiedniej poduszce. Najlepsze dla zdrowego snu i kręgosłupa są poduszki ortopedyczne.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.