wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Nowy lek na migrenę?

123RF
24.04.2013

Bólu migrenowego nie da się pomylić z żadnym innym. Wg szacunków Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie z powodu bólów migrenowych cierpi  ponad 300 mln osób, w tym ponad 4 mln w Polsce.  Napady migrenowe dotyczą głównie kobiet. Skarży się na nie aż 25 proc. pań między 25. a 45. rokiem życia.

 

Choć zjawisko to ma aż tak dużą skalę, do tej pory nie udało się niestety  znaleźć skutecznego leku na dolegliwości migrenowe.  Teraz jednak pojawiła się nadzieja dla cierpiących z powodu koszmarnych bólów głowy. Z odsieczą przybywa im niepozorna, ale za to niezwykle pikantna papryczka chili. Powiązanie między tym, jak ludzka skóra reaguje na kontakt z olejem z chili, a tym, co dzieje się w ludzkim mózgu podczas ataku migreny, przykuło uwagę największych producentów leków.  


Ból migrenowy zaczyna się zwykle po jednej stronie głowy, ma charakter tętniący, pulsujący i nasila się z czasem.  Jego intensywność jest tak duża, że w skali od 1 do 10 ocenia się ją na 8. Większość osób cierpiących na tę dolegliwość odczuwa też nadwrażliwość na silne bodźce, takie jak światło, dźwięk i zapachy.

Brak dedykowanego  leku
Choć wiele firm farmaceutycznych widzi potencjał w rynku leków przynoszących ulgę cierpiącym z powodu bólów migrenowych, to jednak leki dostępne w tej chwili na rynku albo nie są wystarczająco skuteczne, albo też niosą za sobą ryzyko zbyt wielu działań niepożądanych, takich jak udar mózgu czy atak serca.  Rob Lenz, od lat prowadzący badania nad migreną, w jednym z wywiadów przyznał, że leki stosowane obecnie w leczeniu migreny  zostały opracowane jako leki przeciwpadaczkowe lub środki obniżające ciśnienie krwi.


Odkrycie związane z właściwościami papryczki chili sprawiło jednak, że największe firmy farmaceutyczne w Stanach Zjednoczonych postanowiły poszukać receptury leku, który nie tylko będzie koił ból, ale wręcz nie pozwoli rozwinąć się migrenie, dusząc ją, zanim objawy staną się uciążliwe.
 

Jak działa kapsaicyna?
Kapsaicyna, czyli substancja odpowiedzialna za pikantny smak papryczki chili oraz niektórych odmian pieprzu czy przypraw korzennych, wykorzystywana jest obecnie w medycynie przy okazji produkowania leków znieczulających, stosowanych zewnętrznie. Badania naukowców z Uniwersytetu w Nottingham udowodniły też, że ten palący składnik papryki może wspomóc leczenie nowotworów.

 

Naukowcy postanowili wykorzystać mechanizm działania kapsaicyny, żeby ulżyć też cierpiącym z powodu silnych bólów migrenowych. Ten organiczny związek chemiczny działa silnie na receptory bólu. Kontakt kapsaicyny ze skórą powoduje uwolnienie substancji, które prowadzą do zwiększenia przepływu krwi, co my odczuwamy właśnie jako uczucie „pieczenia, bólu”.  Mechanizm przenoszenia sygnału o odczuwaniu „bólu” z nerwu do nerwu poprzez odpowiednie receptory skłonił naukowców do szukania receptury leku, który ten łańcuszek zablokuje, a tym samym ból migrenowy się nie rozwinie.

 

Lek opracowany przez zespół Lenza ma postać zastrzyku i ma działanie silnie ukierunkowane i trwalsze, niż leki do tej pory stosowane w leczeniu migreny.
 

Botoks wskazuje miarę sukcesu
Zastrzyki blokujące mechanizmy odczuwania bólu migrenowego znajdują się obecnie w drugiej z trzech faz testów. Ich potencjał sprzedażowy jest bardzo duży. Szacunkowa wartość zysków ze sprzedaży leków wynosi nawet miliard USD.


Wskazuje na to wykorzystanie botoksu, który obecnie wykorzystywany jest w leczeniu migreny. Ten popularny „wypełniacz zmarszczek” stosuje się obecnie u osób, które cierpią na wyjątkowo uporczywe napady migreny (trwające więcej niż 4 godz. i zdarzające się co najmniej 15 dni w miesiącu).


Zablokowanie receptorów bólu jeszcze przed  pojawieniem się pierwszych objawów migreny może być prawdziwym przełomem w walce z tą uciążliwą dolegliwością.
 

ese/zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2016-02-01 01:11:28
~Framkonek

Już kilka razy czytałam o botoksie, troszkę wydaje mi się to straszne, ale jeśli ataki pojawiają się kilkanaście razy w miesiącu to wszystkiego warto spróbować. U mnie na szczęście Sumamigren bardzo dobrze się sprawdza, działa szybko, przerywając atak. Oby działał jak najdłużej, bo nie mam dla niego alternatywy.

2015-07-05 21:33:14
~gilgotek

dla mnie najlepszym lekiem są domowe triki. podpatrzyłam kilka na abcmigrena.pl/domowe-metody-walki-z -migrena, wprowadziłam w życie i rzadziej sięga po tabsy.

2015-06-09 12:45:51
~Ola

U mnie jak tylko zaczyna się ból migrenowy ,łykam aspirynę popijając czarną kawą

2015-06-03 09:57:18
~kasia

Brak witamin. Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne śniadanie a co najważniejsze jest to dla każdego nie zależnie od grupy krwi i od wieku. Polecam zdrowe, smaczne odżywianie, jestemwellness.eu dające witaminy i energię

2013-09-27 20:09:25
~basia

ja polecam Zolmiles, ostatnio mi farmaceutka to poleciła i jest dobry. Uśmierza ból, poprawia samopoczucie, polecam

2013-09-16 13:03:56
~amirami

Leki są bardzo drogie, zawsze pytajcie w aptekach o zamienniki- są z reguły tańsze, a mają taki sam skład i zastosowanie! można też poszukać ich w specjalnych wyszukiwarkach jak ta : osoz.pl/zamienniki . naprawdę polecam!

2013-09-12 23:06:15
~Lena

A ja wolę leki, których nie trzeba popijać, tylko się same rozpuszczają jeszcze w buzi. No niestety, nie zawsze mam butelkę wody przy sobie.

2013-05-21 11:43:42
~Iza

Polecam terapię światłem a szczególnie aparatem medolight. Światło z tego aparatu pomaga na wiele dolegliwości bólowych czy zapalnych. Dodatkowo łagodzi stres, dodaje energii i ogólnie poprawia samopoczucie. Polecam.

2013-05-04 11:17:19
~Kasia

Do Dietownik;) dziekuje za komentarz.ja bylam 4 miesiace na diecie bez miesa i nabialu,bialej maki i cukru, tylko warzywa,kasze,jajka,maslo i czasem ryba do tego akupunktura!schudlam, ale migreny nie ustaly...niestety

2013-04-29 16:54:25
~oliwia

ktoś chciałby poznać 18-latkę? ;) więcej na oliwia18.xx.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.