wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Europejska mapa otyłości

Thinkstockphotos
24.05.2013

Ponad połowa dorosłych mieszkańców Unii Europejskiej ma nadwagę lub cierpi na otyłość. Specjaliści przyznają, że to już prawdziwa epidemia i biją na alarm, bo w zastraszającym tempie przybywa też osób patologicznie otyłych.

W niechlubnym unijnym rankingu pierwsze miejsce zajęły Węgry. Tam do otyłych zalicza się 28,5 proc. dorosłych. Kolejne miejsca przypadły Wielkiej Brytanii (26,1 proc.), Irlandii (23 proc.) i Malcie (22,9 proc.). Według danych zebranych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) najmniej otyłych żyje natomiast w Rumunii (7,9 proc.), a poza UE - w Szwajcarii (8,1 proc.). Polacy nie mają powodów do dumy, ale też nie muszą się zbytnio wstydzić - w gronie 27 państw UE zajmujemy 14 pozycję. Średnia unijna wynosi 16,6 proc., w Polsce problem dotyczny 15,8 proc. dorosłych -  16,6 proc.mężczyzn i 15,2 proc. kobiet. Ta różnica jest jednak niewielka w porównaniu np. z Łotwą, gdzie kobiety mają większe problemy z utrzymaniem wagi niż mężczyźni. Tu dysproporcja jest wyraźna - wynosi prawie 9 proc. (kobiety - 20,9 proc., mężczyźni - 12 proc.)

Między nadwagą a otyłością

Najpopularniejszym i wciąż najbardziej miarodajnym sposobem sprawdzania stanu wagi jest kontrola BMI. Body Mass Index (BMI) to wskaźnik, który pozwala ocenić czy jest ona właściwa, czy też mamy jakieś problemy – niedowagę, nadwagę lub jesteśmy otyli. Wzór jest prosty: wagę dzielimy przez wzrost wyrażony w metrach do kwadratu. BMI wynoszące od 20 do 29,9 świadczy o nadwadze, jeśli jest równe lub wyższe niż 30 – to już otyłość. Tę klasyfikuje się trzystopniowo (I stopień między 30,0-34,9, II między 35,0-39,9 i III od 40). Wszyscy, których indeks BMI przekracza 30, powinni jak najszybciej udać się do dietetyka. Jeśli wskaźnik ten jest znacznie wyższy, pomoc lekarska jest wprost niezbędna. O ile przy wskaźniku około 30 z otyłością zazwyczaj można sobie poradzić dzięki odpowiednio ustawionej diecie i ćwiczeniom, przy 40 nie obędzie się bez leków.

 

Więcej na: infografika.wp.pl

 

Pamiętamy, że otyłość to nie tylko niezbyt atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych. Lista zagrożeń jest niestety bardzo długa.  

Cukrzyca typu 2

Otyłość sprzyja wystąpieniu cukrzycy. Szczególnie narażone są osoby z brzusznym typem otyłości. Sygnałem alarmowym powinien być obwód talii wynoszący powyżej 102 cm u mężczyzn i powyżej 88 cm u kobiet. W początkowym stadium choroby dochodzi do nieprawidłowej tolerancji glukozy i rozwoju oporności tkanek na insulinę. Z czasem rozwija się pełnoobjawowa cukrzyca. Jeśli nie jest odpowiednio kontrolowana, szybko daje powikłania pod postacią uszkodzenia nerek (nefropatia cukrzycowa), narządu wzroku (retinopatia) i układu nerwowego (neuropatia). Dodatkowo dochodzi do rozwoju tzw. zespołu stopy cukrzycowej.

Chore naczynia krwionośne

Otyłość zazwyczaj wiąże się z nieprawidłowym profilem lipidowym (stężenie cholesterolu całkowitego, trójglicerydów, cholesterolu LDL i HDL). Podwyższone stężenie cholesterolu (szczególnie LDL) prowadzi do miażdżycy naczyń krwionośnych. Wraz z rozwojem miażdżycy naczynia stają się sztywne, ich przekrój jest mniejszy, co prowadzi do nieprawidłowego przepływu krwi. Dodatkowo blaszki miażdżycowe, odklejając się mogą doprowadzić do zawału serca i udaru mózgu. U większości osób otyłych dochodzi również do rozwoju nadciśnienia tętniczego, które z czasem może doprowadzić do niewydolności mięśnia serca.

Zwyrodnienia

Nadmiar kilogramów to dodatkowe obciążenie, do którego nasz kręgosłup i stawy nie są przyzwyczajone.  U osób otyłych dochodzi do wczesnego rozwoju zwyrodnień stawów. Na zwyrodnienia najczęściej narażone są stawy nośne, na przykład stawy kolanowe. Często otyłości towarzyszą silne bóle kręgosłupa, a obciążone kości częściej ulegają złamaniom.

Groźne bezdechy

Otyłość jest szkodliwa również dla układu oddechowego. Często towarzyszy jej uczucie duszności. Powodowane jest to niewydolnością serca, zmniejszoną tolerancją wysiłku oraz zmniejszeniem objętości klatki piersiowej (przepona unosi się zbytnio przez otłuszczone narządy jamy brzusznej). Otyłość sprzyja również wystąpieniu zespołu bezdechu sennego, którego konsekwencją są: senność w ciągu dnia, bóle głowy i rozwój nadciśnienia tętniczego.

Otyłość a nowotwory

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może predysponować do wystąpienia niektórych nowotworów. Szczególnie częste u otyłych są tzw. nowotwory hormonozależne, takie jak rak piersi, trzonu i szyjki macicy oraz jajnika. Związane jest to z dodatkową produkcją estrogenów w tkance tłuszczowej. Otyli mężczyźni narażeni są na raka prostaty i odbytnicy. Dobrze udowodniony jest również wpływ otyłości na rozwój nowotworów jelita grubego.
 

mmch/zdrowie.wp.pl

Tagi: otyłośćnadwagabmi
REKOMENDACJA
2018-03-23 21:37:43
~Eugenia

Jestem bardzo szczęśliwa po miesiącu brania Slimunox efekty są bardziej niż zadziwiające.Że waga spadła to widzę bo regularnie się warze.Ale zmienia mi się jeszcze figura .Super zaczynam widzieć wcięcie w tali.

2014-06-11 08:47:30
~Jason

Coś tu sie nie zgadza,mieszkam juz pare ładnych lat w Holandii i tyle grubasów sie tu widzi ze szok,szczególnie młode dzieci i kobiety w każdym wieku prawie....

2013-05-28 16:59:30
~beata

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj www.idealnafigura.com/gbere s

2013-05-28 16:19:23
~adam22626

co za bzdury ktos tam pisze,w polsce wiecej niz w niemczech? popukajcie sie w glowe,albo ruszcie dupy z krzesel i pojezdzijcie po europie,mieszkam w niemczech,wiem cos o tym.

2013-05-27 09:54:05
~Mircoo

a gdzie ukraina

2013-05-27 08:59:01
~gość

NADWAGA ZACZYNA SIĘ POWYŻEJ 25-30 a nie 20!!!! kto pisze te artykuły?

2013-05-27 08:49:54
~Gordianbee

Owszem jest coraz czestsze ale musimy tu dodac takze ludzi ktorzy cwicza na silowni takich jak ja mam 186 cm wzrostu i waze 100kg moje bmi wynosi 28,6 jest to nadwaga, zapewne duzo osob sie w to wlicza :P pozdrowienia dla ludzi z siłki :P

2013-05-27 08:40:04
~JK

To nie prawda co jest napisane na temat BMI, oto poprawne wartosci wedlug WHO. BMI Nutritional status < 18.5- NIEDOWAGA 18.5–24.9- NORMALNA WAGA 25.0–29.9- NADWAGA 30.0–34.9-OTYLOSC I STOPNIA 35.0–39.9-OTYLOSC II STOPNIA > 40-OTYLOSC III STOPNIA

2013-05-27 00:33:04
~Owszem ale...

Ostatnia opinia jest nieprawdziwa, otyli żadziej chorują na nowotwory wg najnowszych badań:)

2013-05-26 23:36:44
~kiks

ha ha, mam BMI 17 i jestem po zawale. Blaszki miażdżycowe mają nie tylko tłuściochy !!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.