wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Zaatakowani przez nużeńce
Zdrowie & Fitness

Aktualności

Zaatakowani przez nużeńce

SPL/EastNews
15.07.2013

PAP

Od 40 do 60 proc. osób po 40. roku życia jest zaatakowanych przez nużeńce – niewielkie pajęczaki z rzędu roztoczy. Mogą one wywołać u ludzi chorobę skóry zwaną demodekozą. Świadomość problemu wśród lekarzy i w społeczeństwie jest jednak mała.

 

Choć inwazja nużeńca nie daje czasem żadnych objawów lub  są one skąpe, to potencjalnie demodekoza (inaczej: nużyca – przyp. PAP) może być uciążliwa i groźna – przestrzegł parazytolog prof. Krzysztof Solarz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ŚUM) w Katowicach.

 

Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum) występuje w rejonie głowy, w torebkach włosów i gruczołach łojowych, gdzie składa jaja, pozostawia swoje odchody i wylinki, czyli powłoki zrzucane podczas przechodzenia do kolejnych stadiów rozwoju. Odżywia się wydzielinami skóry.

 

Powoduje świąd, przebarwienia skóry na powierzchni policzków, atakuje torebki rzęs i brwi powodując ich utratę, a także zapalenie brzegów powiek. Czasami zaatakowanej przez nużeńca osobie wypadają włosy, co bywa mylone z łysieniem plackowatym. Niemal zawsze inwazja towarzyszy trądzikowi pospolitemu i różowatemu.

 

- Nużeńce to duży problem medyczny. Pacjenci bywają bezradni. Pierwszy przypadek miałem kilkanaście lat temu. Zgłosiła się do mnie młoda dziewczyna, której wypadały brwi i rzęsy. Wiedziała, że to może być nużyca, ja też byłem tego zdania, ale kiedy wypisałem karteczkę do ośrodka zdrowia z prośbą o pobranie materiału do badań, została wyśmiana. Powiedziano jej, że takiej choroby nie ma, a oni nie wiedzą, jak pobrać materiał – powiedział PAP prof. Solarz, który kieruje Zakładem Parazytologii Wydziału Farmacji z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej ŚUM w Sosnowcu.

 

- Nużyca jest bardzo powszechną chorobą inwazyjną, ale ze względu na skąpe objawy bywa mylona z różnego rodzaju schorzeniami dermatologicznymi o innym podłożu. Skąpe objawy powodują też, że sami nie zwracamy czasem uwagi na inwazję – dodał naukowiec.

 

Jak zaznaczył, brak świadomości sprzyja rozprzestrzenianiu się nużeńca, tym bardziej, że zarazić się jest bardzo łatwo. Jaja pasożyta roznoszą się z kurzem, z prądami powietrza, przez dotykanie tych samych przedmiotów, co osoba chora, korzystanie z jej odzieży, czy grzebienia, a także podczas kontaktów seksualnych.

 

- Badania amerykańskie wykazały, że w Stanach Zjednoczonych w niektórych populacjach nawet blisko 100 proc. ludzi po 70. roku życia ma nużeńca. Czynnik wieku jest tu istotny, bo z wiekiem ta fauna się powiększa, a im dłużej żyjemy, tym dłuższy jest czas ekspozycji – podkreślił prof. Solarz.

 

Leczenie nużycy polega na stosowaniu gorących kąpieli z dużą ilością mydła z heksachlorobenzenem. Stosuje się też balsam peruwiański, roztwory spirytusowe pirogalolu, pirokatechiny, naftolu, mieszaniny mentolowo-kamforowej oraz preparaty roztoczobójcze oparte na benzoesanie benzylu. Osoby, które miały bliski kontakt z chorym, u którego stwierdzono nużeńca, także powinny zostać przebadane.

 

 

Anna Gumułka (PAP) lun/ agt/

REKOMENDACJA
2013-07-16 11:40:33
~gosia

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2013-07-15 11:34:37
~tomik

.OD ZARAZ---ZOBACZ ZYSKI. Super System Nagrodzony W USA na Prestiżowych targach Zarabiania Online The Money Success System Z całą stanowczością POLECAM. Zarobiłem niemal 6000 zł w miesiąc W Programie Są użytkownicy,których zarobki to nawet 12000 zł !!!!!!! Nie Inwestujesz-Zarabiasz-Zyskujesz link SKOPIUJ W ADRES PRZEGLĄDARKI ============ 1sl.pl/s8

2013-07-15 10:57:07
~wera

dermatolodzy nie znają się na chorobach wcale, nie pobierają materiałów do badań i 'leczą' na chybił/trafił - maja w swoim repertuarze sterydy lub leki robione ....:) Wit A i jakieś 'wypełniacze'

2013-07-15 10:55:35
~Aśa

Skuteczna jest francuska maść - nie pamiętam jej nazwy - ale sprowadzałam ja dla koleżanki z Francji. Jest dość droga , ale wystarcza 1-2 tubki i pomaga. Na polski rynek jeszcze jej nie dopuszczono. Pytanie- czy w ogóle próbuje się to zrobić!!!???

2013-07-15 10:52:00
~ann

przy demodeksie, należy sprawdzić, czy czasem nie ma się innych chorób autoimmunologicznych. miałam nużeńca, ale tylko dlatego się przyplątał do mnie,że miałam obniżoną odporność spowodowaną niedoczynnością tarczycy, Hashimoto. Gdy sprawe z tarczycą uregulowałam, to i nużeniec zniknął. Znam inny przypadek, ktoś zaraził się demodeksem, bo miał cukrzycę. Można leczyc maściami, roztworami do smarowania oczu, owszem nieco pomaga, ale trzeba szukać przyczyny, dlaczego,

2013-07-15 10:51:58
~rolz

pacjentka została wyśmiana. Dlaczego jest taka patologia wiedzy w świecie nie tylko medycyne lecz również innych nauk? bo profesury kiedyś rozdawano za przynależność i służalczość, a bardzo żadko za wybitne osiągnięcia w nauce. To czego uczą na uniwersytetach medycznych jest gówno warte. Owszem leczenie fragmentaryczne czasem przynosi jakieś efekty, ale w większości przypadków klinicznych jest nic nie warte. Pośród rodzin znanych i cenionych (z posiadania kasy i układów

2013-07-15 10:51:21
~MIlena

Jeżeli interesuje was zgrabne estetyczne ciało to polecam wpisać na faceboku słowa dieta trening suplementacja. Znajdziecie tam coś dla was. Zapytajcie o plan dla siebie. Ja schudłam ponad dwadzieścia kilo bez jakichkolwiek głodówek.

2013-07-15 10:50:30
~~a~

Nie wiem dlaczego, ale w Polsce nie można dostać porządnych leków na nużeńca. We Francji nie ma z tym większego problemu. Sprowadziłem stosowne maści i po problemie. W tym zaścianku Europy ze wszystkim i ze wszystkiego jest problem - wierzcie mi przekonałem się nie tylko z nużeńcem rzęs, bo o tym akurat piszę. Stwirdzono to u mnie i lekarz załamał się, bo powiedział, że w kraju na to nic sensownego nie ma. We Francji, Włoszech, Austrii - tak, ale nie w Polsce. Dlaczego ???

2013-07-15 10:32:06
~Antoni34

Jestem w pełni zdrowy i radosny bo nie musze pracować/ Wygrywam ponad 20000zł miesięcznie w systemie z strony: bogaty-typy.pl Jest dobrze w Polsce/ Pozdrawiam

2013-07-15 10:26:14
~ONA

moje doświadczenia są takie, że mnie oglądano na odległość biurka, praktycznie żadnych badań, wizyta ok. 5 min i następny.A leczenie - jak nie poskutkuje to następne, jak nie poskutkuje to kolejne i tak w kółko.I za każdym razem wizyta 5 min,zero badań i diagnoza na odległość biurka. Dermatologiem można zostać chyba bez studiów medycznych, wystarczy mieć internet. Jak ostatnio byłam u lekarki to jak ją spytałam o skuteczność leku, który mi ktoś inny polecił-powiedzi

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.