wyszukanie zaawansowane

Aktualności

Czy grozi nam epidemia odry?

NatUlrich - Fotolia.com
09.05.2014

Groźne powikłania

 

Odra jest na ogół chorobą łagodną, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Jednak niemowlęta oraz dorośli mogą być narażeni na poważne powikłania, prowadzące nawet do śmierci (ze statystyk wynika, że 1-3 przypadków na tysiąc kończy się zgonem).

 

Do najbardziej niebezpiecznych należy zapalenie mózgu. Dlatego natychmiastowej pomocy lekarskiej wymaga przechodząca odrę osoba, która skarży się na bóle oczu pod wpływem światła, zwiększoną senność, otępienie, zaburzenia świadomości, problemy z równowagą, nasilone bóle głowy czy drgawki.

 

Do częstych powikłań odry należy zapalenie ucha środkowego (chory narzeka wówczas na ból, upośledzenie słuchu, ropny, a niekiedy krwisty, wyciek z ucha, wysoką gorączkę oraz uczucie ogólnego rozbicia) i zapalenie płuc (powinien nas zaniepokoić kaszel – początkowo suchy, który po kilku dniach przechodzi w odksztuszanie śluzu, wysoka gorączka, duszność, a także ból w klatce piersiowej).

 

Rzadziej pojawiającymi się konsekwencjami odry są zapalenia: krtani, tchawicy, rogówki, wątroby, wyrostka robaczkowego, jelita grubego, osierdzia, mięśnia sercowego i kłębuszków nerkowych.

 

Sposoby na dolegliwości

 

W walce z odrą lekarze często stosują antybiotyki, które wprawdzie nie zwalczają wirusów, ale są skuteczne w uporaniu się z wtórnymi zakażeniami bakteryjnymi. Nasze babcie ceniły bardziej naturalne sposoby, np. herbatkę szafranową dla zwiększenia potów i obniżenia towarzyszącej odrze wysokiej gorączki. Podobne działanie wykazuje także paracetamol.

 

Pacjent powinien również otrzymywać odpowiednią ilość płynów, lecz nie należy go zmuszać do jedzenia, zwłaszcza, gdy skarży się na biegunkę. Jeśli związane z odrą wypryski i swędzenie stają się dokuczliwe, można zmniejszyć uciążliwość nacierając skórę mieszanką roztworu soli cynku i wody wapiennej. Ulgę przynoszą także letnie kąpiele z dodatkiem mąki owsianej lub koloidalnej skrobi zbożowej.

 

Chorujące osoby powinny pozostać w domu, aby zakażenie się nie rozprzestrzeniało. Poza tym wypoczynek przyspieszy powrót do zdrowia. Ważne jest odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa pacjent – warto stosować urządzenia emitujące parę wodną.

 

Rafał Natorski, zdrowie.wp.pl

1 2
REKOMENDACJA
2014-05-14 19:52:38
~jacob

Nie musisz być gwiazdą, aby odmłodzić i poprawić swój wygląd. Nie musisz mieć milionów na koncie, aby uzyskać młodsze i piękniejsze ciało. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok www.potegazdrowia.pl

2014-05-13 21:58:20
~ala

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2014-05-13 21:28:18
~okno969

w Europie Ukraina ma NAJWIECEJ zachorowan na odre

2014-05-13 17:13:13
~pozdrawiam

Odrę trzeba "przejść" i to BEZ szczepień.Wystarczy odpowiednia kuracja w DOMU a nie jakieś tam szczepienia. Ludzi się straszy bo w magazynach zalegają szczepionki ,które w swoim składzie zawierają rakotwórczą rtęć.Polecam wykłady prof Jaśkiewicza czy dr Majewskiej łatwe do odszukania na internecie.

2014-05-13 16:08:15
~jacob

Nie musisz być gwiazdą, aby odmłodzić i poprawić swój wygląd. Nie musisz mieć milionów na koncie, aby uzyskać młodsze i piękniejsze ciało. Najważniejsze to zrobić pierwszy krok www.potegazdrowia.pl

2014-05-13 12:11:01
~Ja

LUDZIE SZCZEPCIE DZIECI BO TA ZARAZA WRÓCI I BĘDZIE DRĘCZYĆ ZDROWYCH LUDZI.JUŻ TERAZ MNÓSTWO LUDZI CHORUJE NIE WIADOMO OD CZEGO A MYŚLĘ ,ŻE TAKIE ZACHOWANIA WŁASNIE SĄ TEGO PRZYCZYNĄ!!!

2014-05-13 09:11:42
~ciekawe

Nie szczepiłam na odre moich najmłodszych synów.Są zdrowi. W klasie jednego z synów dwoje dzieci zachorowało ostatnio na odrę . Chorowali ciężko, choć byli szczepieni..

2014-05-12 11:08:20
~ala

Odporność zwiększymy zdrowo się odżywiając. Jeść więcej owoców, warzyw, białka. A nie świństwa, przez które organizm jest słaby i podatny na infekcje. Polecam zdrowe, smaczne odżywianie , dające energie a co najważniejsze białko i witaminy, które są niezbędne do funkcjonowania organizmu zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes

2014-05-12 08:48:55
~wlad

mam piecioro dzieci pierwsze troje bylo szczepione w polsc ew latach 90 tych mala ilosc szczepionek nie wiecej jak 5 przed ukonczeniem 2 roku zycia , natomiast moj syn urodzony w 2010 roku otrzymal ich 28 cierpi na autyzm , teraz urodzilo nam sie nastepne dziecko, wole zaryzykowac odra i powiklaniami niz autyzmem ...ludzie nienie zdaja sobie sprawy jakie grozne i czeaste sa powiklania , a big pharma jak by mogla to szczepijla by juz dzieci w macicy zeby bylo szysbciej i wiecej , zysku !

2014-05-12 08:44:48
~Do Inka

Jasne. Jakby dziecko było szczepione to by z głodu nie umarło. Wszak szczepienia odżywią lepiej niż mleko matki. Co za bzdurna logika

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.