wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Sposoby na zajady
Zdrowie & Fitness
Zajady - domowe sposoby
Zdrowie & Fitness

Metody naturalne

Zajady - domowe sposoby

fot. Wikipedia/PD
16.03.2012

Zapalenie kątów ust, czyli popularne zajady, to nie tylko problem estetyczny. Pojawienie się zajadów może być jednym z objawów nowotworu.

Zapalenie kątów ust nazywa się zajadami lub owrzodzeniem. Najogólniej mówiąc są to nieestetyczne pęknięcia, tworzące się w kątach ust. Bywa, że wokół chorego miejsca pojawia się zaczerwienienie, a pęknięcia w obu kątach ust stają się bolesne, szczególnie podczas mówienia lub jedzenia. Z czasem pojawiają się nadżerki, strupy, łuski, a zmiany stają się coraz bardziej widoczne. Mogą nawet pozostawiać blizny.

Skąd biorą się zajady
Przyczyn pojawiania się  zajadów może być wiele. Tego typu zmiany występują w chorobach ogólnych, jak anemia, cukrzyca, zakażenie HIV. Zajady mogą być wynikiem próchnicy, niewyrżniętych zębów, a także krzywego zgryzu. W takich przypadkach ślina często gromadzi się w zakamarkach ust, stwarzając przez to dobre warunki do rozwoju bakterii.Zajady mogą pojawiać się, gdy w organizmie  brakuje witamin z grupy B, żelaza, cynku i w zespołach zaburzonego wchłaniania. Mogą też być wywołane przez drożdżaki, nowotwór lub alergie (np. na nikiel, który znajduje się w większości naczyń do gotowania czy sztućców). Nawracającym zajadom sprzyja podrażnienie powodowane używaniem protez dentystycznych lub mechanicznych uszkodzeń po długotrwałych zabiegach dentystycznych.

Postaw na witaminy
Jeśli zajady pojawiają się niepokojąco często, należy wykonać badania krwi, które wykażą stany niedoborowe w organizmie. Lekarz może zalecić również badanie mykologiczne (mikrobiologiczne). Bywa jednak, że skutecznie można je leczyć domowymi sposobami.

Wiele jest sposobów na przyspieszanie kuracji i zapobieganie ponownemu pojawianiu się zajadów. Jednym z nich jest odpowiednia dieta, ponieważ zapalenie kątów ust przytrafia się nam, gdy organizm jest osłabiony i wypłukany z witamin. Gdy pojawiają się zajady, należy wybierać przede wszystkim produkty bogate w witaminy z grupy B, głównie B2.  Sporo jest ich w rybach, nabiale, mięsie, drożdżach piekarskich, wątrobie, awokado, wyrobach pełnoziarnistych oraz grochu i fasoli.

1 2
REKOMENDACJA
2014-12-03 19:47:20
~Anna

Trafilam na ten artykul, szukajac informacji o tym jakiej konkretnie witaminy brakuje przy zajadach. Ten kto to pisał powinien sam się pójść leczyć, ale na głowę. Jak można na dzień dobry pisać o nowotworze, skoro może byc on być absolutnie w skrajnym przypadku, a zazwyczaj to zwykle niedobory witamin z grupy B oraz drozdzaki.... radze pseudoredaktorom zaczyac uzywac mozgu, a nie siac groze, wsrod tych, ktorzy sa bardzo podatni na takie pseudoartykuly, ktore nic poza straszeniem nie

2014-10-23 13:00:05
~Bena

Nic mi nie pomagalo ,az kupiłam w aptecc LIPS masc na zajady.Po nocy była ogromna poprawa.POLECAM WSZYSTKIM

2014-04-17 10:30:49
~Alex

Ale wy pindolicie,to ja już bym dawno umarł :) . Sami macie nowotwory ,cukrzyce i banana w doopie.

2014-02-28 20:14:37
~lisek

co wy wszyscy piszecie to chore!!!!!!!!!!!!!!

2014-01-06 15:48:41
~zochna

Przypadkowo posmarowałam zajady kremem p.grzybiczym do pękających pięt. Z problemem tym borykałam sie od wielu lat i nie pomagało nic.Smaruje tym kremem kąciki ust i wreszcie uwolniłam sie od zajadów.

2013-12-27 00:30:14
~ona27

Do Autor ja mam 27 lat a zajady mam od dziecka i żyje do dziś proszę nie strasz ludzi zgonem no bez przesady...bo nie będę spała po nocach a to będzie wtedy kolejna choroba nieuleczalna o nazwie bezssenność, dziękuję.

2013-11-09 08:54:28
~autor

Przyczyna robienia sie zajadow to "Cadydoza" inaczej zwac grzybica z rodzaju "Candidia".Jest to plaga 21 wieku lekcewazona przez lekarzy i koncerny farmaceutyczne,a grzybek rozwuja sie w organizmie przez wiele lat powodujac coraz gorsze dolegliwosci dla posiadacza doprowadzajac do zgonow.

2013-10-06 12:36:13
~nicnasile

witamina b b2-brak go w organizmie

2013-06-16 19:16:51
~specu

A mi pomaga krem nivea, smaruję kąciki ust, to przynosi ulgę.

2013-05-10 22:17:31
~maggii

ja jak czuję, że zaraz będę miała zajady tzn.zaczyna mnie szczypać w kącikach to idę do najbliższego spożywczaka i kupuję puszkę fasoli czerwonej i zjadam całą.Mi pomaga i do tego tanie, na drugi dzień zostaje tylko wspomnienie po zajadzie

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.