wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Metody naturalne

Len - medyczne cudo!

123RF
24.05.2012

Z lnu tworzone są tkaniny, płyty wiórowe, olej spożywczy, pokost (czyli naturalny olej do konserwacji drewna), papier, a także materiały termoizolacyjne. Już samo to wystarczyłyby z pewnością, żeby uznać len za jedną z najcenniejszych roślin dla człowieka. To jednak nie wszystko.

Nasiona lnu znajdują zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie. Jeśli chcemy je spożywać tylko dla walorów smakowych - najlepiej jest siemię uprażyć.  Jednak w ten sposób część cennych kwasów omega 3, obecnych w siemieniu, ulegnie rozkładowi. A chodzi przecież o to, by wycisnąć z malutkich nasionek wszystko, co mają w sobie najcenniejszego. 

Sproszkowane siemię lniane, dostępne w aptekach, stosowane jest jako osłona przewodu pokarmowego. Oleiste nasiona chronią jelita i żołądek, np. w czasie przyjmowania leków.

Len - w formie nasion lub oleju, działa jednak nie tylko profilaktycznie. Jego stosowanie pomaga przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz w przewlekłych stanach zapalnych jelit, ponieważ wzmacnia i regeneruje błony śluzowe. Siemię, ale też olej lniany, jest  skutecznym środkiem, pomagającym wyeliminować zaparcia. 

O dobroczynnym działaniu lnu na zdrowie mówił już Mahatma Gandhi: „Gdziekolwiek siemię lniane jest spożywane dość regularnie, tam ludzie cieszą się lepszym zdrowiem”. Jego opinię potwierdzają badania. 

Chyba najbardziej niestrudzoną badaczką oleju lnianego jest Johanna Budwig - siedmiokrotnie nominowana do Nagrody Nobla niemiecka biochemiczka. Dr Budwig, po latach badań, stworzyła dietę opartą na lnie, która działa profilaktycznie, ale i leczniczo w przypadku wielu chorób cywilizacyjnych - m.in. miażdżycy, alergii, dermatoz, nowotworów, depresji, choroby Alzheimera.

Dieta badaczki opiera się na wyeliminowaniu z menu niemal wszystkich tłuszczów, poza olejem lnianym, który należy przyjmować codziennie w formie pasty twarożkowej. Na 10 dag białego sera dodajemy 4-5 łyżek oleju lnianego i miksujemy około 5 min. Pastę można doprawić ziołami. 2 łyżki pasty dziennie to dawka profilaktyczna, 2 - 4 zalecane są w lekkich schorzeniach. W ciężkich powinno się zjadać 6 łyżek pasty. 

1 2
REKOMENDACJA
2012-05-29 13:49:51
~chochoł konopny

prawie wszystkie te produkty można wytworzyć z konopi, która ponadto uśmierza ból, rozluźnia mięśnie pomagając min. chorym na stwardnienie rozsiane i osobom z poważnymi urazami kręgosłupa, a poza tym: „- Sekret pewien mam trzeba jeno siemię konopne w kieszeni nosić i po troszku spożywać; wielce od tego dowcip rośnie. - Jak że to? - Bo w konopiach oleum się znajduje od czego jedzącemu w głowie przybywa.” — H. Sienkiewicz "POTOP"

2012-05-29 11:40:45
~nurekss

nagusieńskie kobitki pod adresem numer87.pl są fajniaste ;)

2012-05-29 10:42:52
~ewa

Młoda, miła, dobrze usytuowana oraz dyspozycyjna dziewczyna pozna Pana, sponsoring...http://www.wp3.pl/hotp hotos_albumblogpl/

2012-05-28 08:31:06
~sethur

Pakiet inwestycyjny od 10$ z dziennym oprocentowaniem 2% i podsumowaniem stanu konta przeczytaj więcej na pasywny-dochod. manifo. com

2012-05-28 07:56:46
~OLLALA

JAKIŚ DEBIL TO NAPISAŁ!!SPOŻYWANIE LNU PODCZAS LECZENIA UTRUDNIA WCHŁANIANIE LEKARSTW

2012-05-28 05:40:12
~zielarka

Ktoś na tym forum pisze prawdę.Olej lniany jest lekarstwem kiedy jest świeży.Po kilku dniach nadaje się do malowania szafy jako pokost.Na wrzody tylko lek najnowszej generacji.."lanzul".W drobnych nieżytach jelit parzone nasiona bogate w śluz.

2012-05-27 23:32:57
~jamnik tropiący

Dr Budwig chyba juz dawno nie żyje. A olej z lnu faktycznie jest wspaniała substancją, dolewam 2 łyZki do tatatra z łososia i dobrze rozgniatam Pycha..

2012-05-27 23:24:03
~@@@

Nie należy przesadzać z jedzeniem oleju z lnu ponieważ obniża krzepliwość krwi. Przed zabiegami chirurgicznymi nie należy jeść oleju z lnu wogle.

2012-05-27 19:56:28
~gość

Kiedyś siemię lniane, zmielone i uformowane w koło podawało się cielętom, żeby złagodzić im odstawienie o krowy . Ale nie o tym, len to cudo !!! Niebieskie pole kwitnącego lnu jest niesamowite. Szkoda, że tak żatko spotykane.

2012-05-27 18:04:29
~sethur

Pakiet inwestycyjny od 10$ z dziennym oprocentowaniem 2% i podsumowaniem stanu konta przeczytaj więcej na pasywny-dochod. manifo. com

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.