wyszukanie zaawansowane

Metody naturalne

Sery pleśniowe - czy są zdrowe?

Thinkstock
07.08.2012

Sery pleśniowe przez niektórych traktowane są jako wykwintny przysmak, który najlepiej smakuje z winem i kojarzony jest z Francją. Niektórzy w ogóle nie tolerują serów pleśniowych  - z powodu mdłego smaku i odurzającej woni.

W kulinarnych przepisach coraz częściej uwzględniany jest ser pleśniowy jako dodatek do sałatek, pizzy, kanapek i makaronów, a w sklepach spożywczych dostępnych jest wiele rodzajów pleśniowych serów od popularnego camemberta czy brie przez sery bardziej wykwintnem, takie jak amablu z niebieską pleśnią. W samej Francji produkowanych jest kilkaset gatunków serów pleśniowych, zarówno z mleka krowiego jak i koziego.                                                                                            
Zdrowy przysmak                           
Serom pleśniowym nie można odmówić tego, że są znakomitym źródłem wapnia i fosforu, które sprzyjają budowie mocnych zębów i kości. We Francji te wykwintne sery są podawane już dzieciom w pierwszym roku życia. Sery te są również  bogatym źródłem witaminy A, witamin z grupy B, a w szczególności witaminy B2 oraz witamin D, E i K (rozpuszczalnych w tłuszczach). Wszystkie sery są również bogate w potas i sód - najważniejsze elektrolity naszego organizmu, które odpowiadają za prawidłowy przebieg większości procesów w naszym organizmie, między innymi za prawidłową pracę mięśnia sercowego.                                                                        


Uwaga nadwaga     
                                  
Sery pleśniowe, a także inne tłuste sery, są znakomitym źródłem energii. W 100 g najbardziej popularnego w Polsce camemberta znajduje się ponad 350 kcal, a prawie 1/3 masy sera stanowią tłuszcze. Niestety, w dużej mierze są to nasycone kwasy tłuszczowe (prawie 20 g na 100 g sera), które są przyczyną miażdżycy naczyń krwionośnych.

Sery nie zawierają w ogóle błonnika dlatego mogą one sprzyjać występowaniu zaparć. Tak więc częste spożywanie serów pleśniowych w dużych ilościach grozi nadwagą oraz chorobami serca i naczyń krwionośnych, włącznie z groźnym zawałem serca i udarem mózgu. Na sklepowych półkach dostępne są produkty light o obniżonej zawartości tłuszczu, nie są one tak smaczne, ale mogą stanowić alternatywę dla osób będących na diecie.                                                                        

W walce z nadciśnieniem                               
Sery pleśniowe zawierają spore ilości sodu (różne gatunki serów zawierają różne ilości sodu), który prowadzi do zatrzymania nadmiaru wody w organizmie, co sprzyja powstawaniu obrzęków i może powodować wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

- U osób zdrowych, z unormowanym ciśnieniem tętniczym, wzrost ten nie odbija się negatywnie na zdrowiu. Uważać muszą za to osoby leczące się z powodu nadciśnienia. Najlepiej, aby unikały one spożywania słonych potraw, w tym także serów pleśniowych. - mówi Anna Szumera, lekarz medycyny. Szczególnie uważać powinny osoby przyjmujące leki przeciwdepresyjne. Substancje te w połączeniu z pleśniowym serem mogą powodować nagłe, niebezpieczne dla zdrowia skoki ciśnienia.    

1 2
REKOMENDACJA
2012-08-07 15:39:42
~misia

arnold To jest zupełnie inna pleśń! Słyszałeś może o penicylinie? W pleśni serów pleśniowych właśnie mamy penicylinę! DLA IDIOTÓW: Penicylina to naturalny antybiotyk

2012-08-07 14:53:25
~JOJO

POLECAM SER BLEU AUVERGNE I RUSTIQUE PIERWSZY TO SUPER SMAK PLESNIOWY DRUGI MA TAK DOJRZALY ZAPACH OSTRY RUSTIQUE KSZTALT TRZYMA PLESN ODKRAJAJAC KAWALEK SER SIE ROZLEWA MMMM PYCHA

2012-08-07 14:48:35
~Maciek

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (kalorie-zdrowia.pl)

2012-08-07 14:47:59
~Iza

Sprawdź dlaczego program którego używałam skutecznie pozwolił mi się pozbyć nadwagi i nie pozwolił przytyć ponownie Poznaj moc która drzemie w twoim organizmie. Jedz ulubione dania i chudnij. Czytaj na kalorie-zdrowia.pl sprawdzony i skuteczny w przypadku kobiet po porodzie. Znakomicie regeneruje organizm i kształtuje sylwetkę. Poleca gorąco

2012-08-07 14:46:16
~kris

Najnowszy blog z typami bukmacherskimi za darmo!!!Duża skuteczność,codziennie nowe wpisy.www realnetypy blox pl - w miejsce spacji wstaw kropki

2012-08-07 14:40:19
~autor

co za idioci wypisują takie rzeczy, ile trzeba by zjadać sera pleśniowego aby doprowadzić się do zawału, w dalszym ciągu panuje ciemnogród, tluszcz doprowadza do odkladania sie płytki miażdżycowej, ale to nie ten tluszcz, tluszcz jest bogatym źródłem energii i jest on spalany na samym początku, węglowodany są przetwarzane na tłuszcz i ten jest odkladany jako zły cholesterol, a nieuki cągle są nieukami.

2012-08-07 14:36:11
~Czarek

Najlepszy ser plesniowy to Lazur pycha

2012-08-07 14:30:03
~ShadowSand

Kaśka po pierwsze polak nie napisze o tym ponieważ jest to nasz polski produkt lecz mieszkałem przez 4lata w Wielkiej Brytani i tam bardzo często w gazetach są polskie przepisy innymi słowy mówiąc zrób bigos i zawieź go do np: Niemiec to będziesz bogata bo tam za tak pyszne jedzenie ludzie zapłacą nawet 30euro za miskę

2012-08-07 14:25:53
~smakosz

Powiem Wam coś ! Jak czytam te wszystkie wywody na temat co wolno i komu jeść a czego nie , co jest żywnoscia zdrową a co nie , że "błonnik" etc tośmiech pusty mnie ogarnia ! Otóż , człowiek jest wszystkożercą , i prawie wszystko trawi , no może poza celulozą i skrobiami typu RS (resistant starch). I dlatego ludzie powinni jesć wszystko , oczywiście po to i tylko po to żeby zaspokoic głód i uzupełnić niezbedne do funkcjonowania elementy. Natomiast te niestrawialne

2012-08-07 14:25:16
~arnold

przecież pleśnie produkuja toksyny i są niebezpieczne dla zdrowia. Te w serach pewnie mniej niz te w słoikach z przeterminowanym dżemem albo na zawilgoconych ścianach.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.