wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Metody naturalne

Soja - zdrowa czy niebezpieczna?

Thinkstock
13.08.2012

Soja dostarcza pełnowartościowego, a zarazem znacznie tańszego od zwierzęcego, białka. Jest bogatym źródłem węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B, potasu, magnezu, żelaza, fosforu i wapnia.

To nie wszystko. Dzięki dużej zawartości substancji przeciwutleniających i fitoestrogenów, zmniejsza też ryzyko zachorowania na miażdżycę, choroby serca i nowotwory.  Jednak jak wszystko także soja - może być szkodliwa. I to za sprawą pożądanych skądinąd fitoestrogenów, które mogą mieć negatywny wpływ na mężczyzn. Jaka jest więc prawda o soi? Jest zdrowa czy niebezpieczna?

- Niestety, obecnie trudno odpowiedzieć jednoznacznie na takie pytanie. Wydaje się, że najtrafniejszym jest stwierdzenie, iż soja jest bezpieczna dla każdego, jeśli stosujemy ją  w odpowiednich ilościach - mówi Sandra Nowacka-Jaskólska, dietetyk z Kliniki INVICTA w Warszawie. - Dzienna racja pokarmowa roślin strączkowych dla podstawowej diety 2300 - 2400 kcal wynosi 70 gramów. Jeśli nie będziemy jej przekraczać, z pewnością soja nikomu nie zaszkodzi. A osoby na diecie wegetariańskiej zdecydowanie powinny sięgać po ten produkt - dodaje dietetyczka.

- Dzięki zawartemu w nasionach białku wartość odżywcza pokarmów wegetariańskich jest porównywalna z tradycyjną dietą zawierającą mięso. Jednak ze względu na obecność w nasionach soi fitoestrogenów nie należy przekraczać zalecanych dawek tego produktu.  Fitoestrogeny to związki organiczne, które w organizmach ludzkich działają podobnie do estrogenów, czyli hormonów płciowych. Estrogeny zwane są hormonami żeńskimi, ponieważ najważniejszą rolę odgrywają w organizmach kobiet, jednak  w odpowiednim stężeniu występują także u mężczyzn, a ich nadmiar może powodować bezpłodność.

- Ze względu na fitoestrogeny znajdujące się w nasionach soi, głównie flawonoidy, genisteinę oraz daidzeinę, spożywanie soi przede wszystkim przez mężczyzn musi być kontrolowane. Nadmiar estrogenów może być bowiem przyczyną ginekomastii czyli rozrostu gruczołu piersiowego - ostrzega pani dietetyk. - Trzeciorzędowe cechy płciowe  także zależą od tych hormonów, dlatego oprócz powiększenia piersi, u mężczyzn może zmniejszać się owłosienie i zmieniać budowa ciała w kierunku bardziej kobiecej - wyjaśnia Sandra Nowacka-Jaskólska. 

1 2
REKOMENDACJA
2015-05-14 13:25:59
~Andrzej Kot

Ja czytałem że nie jest szkodliwe, ani dla kobiet, ani dla mężczyzn, nawet dla dzieci. Polecam artykuł: http://mozgi.pl/czy-jedze nie-produktow-sojowych-moze-byc-szk odliwe-dla-zdrowia-706B

2012-12-17 18:48:15
~mila

Ja mogę polecić z Polsoi tortellini z tofu. No szła ciał i uniesień.

2012-10-10 17:28:52
~maria

Brzmi smakowicie. Moim zdaniem po prostu warto wszystkiego spróbować. To nikomu jeszcze nie zaszkodziło.

2012-10-10 17:17:50
~janka

Mario, U mnie najbardziej lubiane są tofu we francuskim cieście i bigos z cukinii z parówkami sojowymi.

2012-10-10 17:11:49
~maria

U mnie największym powodzeniem cieszy się"fasolka" po bretońsku z soi, parówek sojowych, papryki i pomidorów. Taka dawka soi, że uch!

2012-10-10 16:55:38
~janka

Mario. Może i stałe spożywanie soi nie jest najlepsze, ale takie dla urozmaicenia? To samo zdrowie.

2012-10-10 16:37:54
~maria

Janko, postępuje podobnie- od czasu do czasu jakiś produkt sojowy, po prostu by ograniczyć spożywanie mięsa i urozmaicić jadłospis. Wszystkim smakują sojowe specjały i nie narzekamy na zdrowie.

2012-10-10 16:21:51
~janka

Od pewnego czasu staram się zastępować mięso soją. Jemy kotlety sojowe i kostkę sojową firmy Sante, parówki chili z Polsoi, sery tofu, od różnych producentów. Nie jest to wegetarianizm, ale zwykłe zadbanie o zdrowie. Staramy się, by przynajmniej raz w tygodniu była jakaś potrawa sojowa. Jedynie trzeba dbać o to, by producent nie używał soi modyfikowanej genetycznie. Wszystkie produkty sojowe są dietetyczne, więc na pewno służą naszej sylwetce.

2012-09-04 10:38:27
~ewa

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

2012-09-02 21:50:16
~E-debil

Erekcje,srelekcja! Po co komu seks,skoro są gry komputerowe?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.