wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Metody naturalne

Jak obniżyć wysokie ciśnienie?

Thinkstock
23.10.2012

Nadciśnienie tętnicze dotyczy kilku milionów Polaków. Ciśnienie krwi rośnie w miarę starzenia się, dlatego problem pojawia się najczęściej u osób w średnim wieku. Powinniśmy regularnie sprawdzać ciśnienie, ale gdy przekroczy normę, nie należy panikować. Jeśli okaże się wysokie, można spróbować obniżyć je na wiele sposobów.

Ponad 20 proc. dorosłej populacji krajów zachodnich leczona jest z powodu nadciśnienia lub ma ciśnienie powyżej 140/90, czyli więcej niż wynosi wartość wskazująca na łagodne nadciśnienie w średnim wieku. Wiele jest przypadków niezdiagnozowanych i nieleczonych, a także leczonych nieprawidłowo. Typowe objawy nadciśnienia tętniczego to bóle głowy, nasilone oddawanie moczu w nocy, krwotoki z nosa czy zatrzymywanie płynów w organizmie. – Wysokie ciśnienie krwi często pojawia się nie wiadomo skąd. Nagle zaczyna brakować nam tchu, szybciej się męczymy, a ciśnienie gwałtownie wzrasta – mówi Rostisław Rodkin, specjalista w Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.Nawet lekkiego nadciśnienia nie należy bagatelizować, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia ważnych narządów – serca, mózgu czy nerek. Nieleczone nadciśnienie tętnicze bywa przyczyną udaru i demencji. A jeśli towarzyszy mu wysokie stężenie cholesterolu, sprzyja to rozwojowi miażdżycy. – Naukowcy już dawno odkryli zależności między występowaniem wysokiego ciśnienia a kulturą życia i dietą. Dolegliwości te przypisuje się mieszkańcom krajów wysoko rozwiniętych – podkreśla Rostisław Rodkin. Warto wiedzieć, że leczenie nadciśnienia tętniczego zmniejsza ryzyko zawału o 20 proc. i udaru o 40 proc.

Odpowiednia dieta to podstawa

Osoby z wysokim ciśnieniem zwykle zbijają je lekami, nierzadko zapominając, że można spróbować bardziej naturalnych metod. Bardzo duże znaczenie ma prawidłowa dieta. – Powinniśmy zwracać większą uwagę na czynniki zwiększające ciśnienie krwi: na ilość wypijanej dziennie kawy, która powoduje zakwaszanie organizmu, a także na picie niewystarczającej ilości wody, co skutkuje powstawaniem piasku w nerkach – tłumaczy Rostisław Rodkin.

Specjalista tłumaczy, że na podwyższenie ciśnienia wpływa spożywanie w zbyt dużych ilościach cukru, soli, mąki pszennej i tłuszczów typu trans. – Jadłospis warto urozmaicać świeżymi ziołami, wskazany jest tymianek i czosnek. Szczególnie ten drugi znany jest ze swojego leczniczego działania, obniżającego ciśnienie krwi – zaznacza Rostisław Rodkin. Należy unikać słonych paluszków, chipsów, solonych orzeszków czy gotowych dań. Dobre efekty da natomiast częstsze spożywanie ryżu i produktów pełnoziarnistych, świeżych warzyw i owoców, a także produktów bogatych w cenne dla zdrowia tłuszcze omega-3 (tłuste ryby) i omega-6 (soja, słonecznik, kukurydza).

1 2
REKOMENDACJA
2014-09-25 17:11:09
~Sylwia

Ciśnienie krwi obniża np. oparty na magnetoterapii Rezonmed. Polecam wypróbować. Mnie przekonało to, że takie urządzenia znajdują zastosowanie w szpitalach, co musi świadczyć o ich wiarygodności. Rezonmed ma też inne sporo innych zastosowań, więc jest to wydatek, który po jakimś czasie na pewno się zwróci.

2014-08-07 10:51:33
~Ewa80

Jak ktoś ma nadciśnienie to koniecznie powinien iść do lekarza. Zbyt wysokie ciśnienie może być niebezpieczne, dieta swoją drogą, ale trzeba zacząć brać leki, bo to choroba przewlekła. Ja mojego męża zabrałam do Centrum Kardiologii w Józefowie i oboje jesteśmy bardzo zadowoleni z opieki lekarskiej.

2014-05-18 18:11:50
~dziunia

Przeczytałam wszystkie wpisyAle z jednym sie nie zgadzam. Mam 63 lata waże 40 kg a cisnienie mam skaczace. nie wiem kiedy i jak. Nic mnie nie boli a cisnienie wys. w tej chwili 197/120. Tylko lę

2014-03-19 22:01:54
~Anna Wwa

NADCIŚNIENIE MAMY ZE ZŁOGÓW TŁUSZCZOWYCH W ŻYŁACH I SĄ TO ELEMENTY TKANKI TŁUSZCZOWEJ, KTÓRE ORGANIZM ODKŁADA NA TRZECH POZIOMACH TJ. KOLEJNO: 1. w żyłach, 2. pod skórą całego organizmu oraz 3. wokół narządów. Cały czas chodzi o tkankę tłuszczową (w przypadku Osób szczupłych ta tkanka jest wyłącznie w żyłach). A skąd, oczywiście z tzw. WYSOKICH WĘGLOWODANÓW TJ. OD 26.01% WZROSTU.

2014-03-19 22:01:02
~Anna Wwa

UWAGA: To kolejno mąka i cukier spożywczy. Nie ma tej wiedzy jako powszechnej zatem taki dramatyczny wynik. B. WSPÓŁCZUJĘ / PRZESYŁAM WYRAZY SZACUNKU! ***** Puenta to tabele: IŻ PRODUKTU.

2013-07-11 18:22:11
~yay

na stronie http://www.naturala.pl/tag/523/jak_ obnizyc_cisnienie_tetnicze jest wiece o naturalnym leczeniu

2013-06-25 19:46:10
~iwona

Tutaj tylko i wyłącznie trzeba sie udać do lekarza. Moja mama miała poważne problemy i lekarz właczył odpowiednie leczenie. U niej pomógł Amlator, ale lek tak został dobrany żeby jeszcze też obniżyć cholesterol.

2013-03-20 14:17:25
~Arkadiusz Kabata

Joanna Wyczałkowska nie jest pielęgniarką!! Jest salową, czyli sprzątaczką.

2013-03-01 14:07:59
~cukier też

szukaj i czytaj a zadbasz o własne zdrowie . Kto czyta i pyta nie błądzi ! Do WSZYSTKICH , którzy chcą być zdrowi i żyć o minimum 15 lat dłużej od średniej krajowej . PIJCIE wodę z aktywatora ATARA GOLDEN Żadnej chemii , prądu elektrycznego i innych trucizn . Urządzenie z czystej miedzi Cu zapewnia wodę strukturalną idealną do ŻYCIA LUDZIEGO - ciąża kobiety ma wodę strukturalną gdzie powstaje nowe życie .Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka -

2012-11-27 10:41:06
~Ryszard

14lat wszelkimi sposobami walczylem z wysokim cisnieniem.stosowalem najnowsze leki,do tego naturalne metody,diete itp. Mam 56 lat i corka namowila mnie na kurs Vipassany. W trakcie 10 dniowego kursu, nie mialem mozliwosci mierzenia cisnienia. Obecnie jestem 4 miesiace po kursie i cisnienie mam w normie ,czasami mam nizsze : ))) Mieszkam u corki w Londynie,ale slyszalem,ze w Polsce tez sa organizowane takie kursy. Szczerze polecam osobom ,ktore juz wyczeropaly wszelkie sposoby. Pozdrawia

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.