wyszukanie zaawansowane

Metody naturalne

Amarant – źródło zdrowia

Amarant to inaczej szarłat wyniosły lub amarantus. Aztekowie roślinę tę nazywali huatli, natomiast Hiszpanie nadali jej nazwę bledos, czyli po polsku amarant, szarłat. Dziś w Meksyku nosi nazwę „alegria”, co w języku polskim oznacza „radość”.

Amarant pochodzi ze strefy umiarkowanej i międzyzwrotnikowej, jest to roślina jednoroczna, której kwiaty charakteryzują się różową barwą o fioletowym odcieniu. Jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Amarant jest dość łatwy w hodowli, odznacza się dużą odpornością na przymrozki, a także susze. Ma krótki okres wegetacji, a do spożycia nadają się zarówno jego liście jak i ziarna.

Amarant, podobnie jak kukurydza, dostarcza organizmowi kalorii oraz węglowodanów, jednak zawiera znacznie więcej białka. Wprawdzie jedzony w zbyt dużych ilościach, może powodować nudności, ale w czasach, kiedy brakowało innych zbóż, ratował przed głodem indiańskie plemiona zamieszkujące dzisiejszy Meksyk. Najbardziej odżywczą częścią rośliny jest ziarno. Aztekowie przygotowywali z pieczonych ziaren chleb,  mieszali je z miodem, formowali chlebki, a następnie pozostawiali do wyschnięcia na słońcu. Z ziaren przyrządzali także zimne napoje i ciasto przypominające ciasto na tortille. Ziarna amarantu  jadali także na surowo.Ziarna rośliny można kupić w sklepach oferujących żywność ekologiczną. Amarant, podobnie jak gryka, czy quinoa, zalicza się do pseudozbóż. Oznacza to, że roślina wytwarza bogate w skrobię nasiona, które z wyglądu przypominają zboże, jednak do zboża nie należą.

Amarant, ze względu na swoje właściwości odżywcze, warto wprowadzić do jadłospisu. Jest źródłem aminokwasów egzogennych, a więc takich, których organizm ludzki nie jest w stanie sam wytworzyć, czyli muszą być one dostarczone wraz z dietą. Roślina ta nie zawiera glutenu, zatem po amarant mogą sięgać osoby pozostające na diecie bezglutenowej. Amarant dostarcza także nienasyconych  kwasów tłuszczowych, które są jednym z podstawowych składników budulcowych komórek,  regulują wydawanie jonów z organizmu, a przede wszystkim obniżają poziom cholesterolu, dzięki czemu minimalizują ryzyko chorób układu krążenia. Roślina zawiera także błonnik, który pomaga oczyszczać przewód pokarmowy i poprawia perystaltykę jelit. W amarancie jest go znacznie więcej niż np. w otrębach owsianych. Błonnik obniża też poziom cholesterolu we krwi.

1 2
REKOMENDACJA
2013-04-04 09:49:46
~maria

Polecam taki suplement – Astax 10. Składniki w nim zawarte są naturalnego pochodzenia więc nie żadna chemia . Poprawiła mi się skóra, paznokcie, włosy, mam też więcej energii. Dodatkowo oczyszcza organizm i chroni zdrowie. Suplement jest bardzo skuteczny – spróbujcie.

2013-01-10 11:42:50
~kkkk

zobacz też: www.uzdrowicielreiki24krakow. hpu.p

2012-12-09 10:41:06
~witek

znalazłem stone na której tez sa fajne artukuły... takie jakich nie ma nigdzie indziej :) http://www.naturamantra.pl

2012-12-03 00:19:29
~piszdek

sramarant. baran z wp nie wie ze to amarantus

2012-12-02 22:13:38
~alex

powiem tak - żeby się zdrowo odżywiać i smacznie, to pasuje nie jeść nic. polecam dietę-cud "nic nie żryj, będziesz szczupły/a"

2012-12-02 18:01:49
~wacus

mowa o spirytusie ?

2012-12-02 16:22:36
~kasia

Jedyny sposób na zdrowe odchudzanie i długotrwałe wyniki jest zmiana nawyków żywieniowych. Po co całe życie się odchudzać, to jest bardzo męczące dla naszego organizmu. Ja już z tym nie mam problemu, zmieniłam nawyki żywieniowe, ale pomógł mi w tym polecając mi świetny program konsultant Wellness(idealnafigura.com/gberes), schudłam zdrowo, bezpiecznie, co najważniejsze utrzymuje już ponad rok świetną figurę.Każdej to polecam

2012-12-02 16:20:00
~anna

nie widzę zdjecia tej rośliny.to szarłat szorstki?

2012-12-02 14:10:29
~irek

Stonek idz do stopnki tam kupisz

2012-12-02 13:59:03
~Maciej

Szczupła sylwetka i pozostawanie w dobrej formie kojarzy się z ciężką pracą i odmawianiem sobie wszystkiego, co dobre. Tymczasem istnieje cała masa rzeczy, które możemy robić, by poprawić swój wygląd i kondycję, a które są przyjemne i pożyteczne. Bo jesz ulubione posiłki i tracisz na wadze. Tłuszczyk się spala sylwetka szczupleje ja tak pozbyłem się 15 kg dwa lata temu i do dziś trzymam wagę. Polecam (kalorie-zdrowia.pl)

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.