wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Metody naturalne

Jak działa jemioła?

123RF
24.12.2012

Dziś większości z nas jemioła kojarzy się tylko z jednym - wieszaną pod sufitem ozdobą świąteczną, pod którą należy się pocałować. Już choćby ze względu na zdrowotne działanie pocałunków warto pamiętać o tym roślinnym półpasożycie, jednak jemioła ma nam do zaoferowania znacznie więcej. 

Nie ma wprawdzie dowodów, że - zgodnie ze starymi wierzeniami Skandynawów - odpędza demony i uroki, jednak już w starożytności znano jej właściwości lecznicze. Również dziś jemioła wykorzystywana jest w medycynie i wiele osób korzysta z jej prozdrowotnych właściwości.

Jest ona m.in. składnikiem leków na nadciśnienie, środków dla kobiet w okresie menopauzy, preparatów wspomagających leczenie stanów zapalnych stawów i kręgosłupa. Jemiołę znajdziemy też w składzie farmaceutyków podawanych w chorobach nowotworowych. 

Z dobroczynnych właściwości tej rośliny możemy też korzystać sami, przygotowując wyciągi z ziela jemioły. Musimy jednak pamiętać, że przedawkowanie jemioły może mieć nieprzyjemne skutki uboczne - wymioty, biegunki, a nawet drgawki i majaki. Stosowanie preparatów z tej rośliny należy więc skonsultować z lekarzem i ściśle przestrzegać zalecanych dawek. 

W ziołolecznictwie jemioła zazwyczaj wykorzystywana jest jako lek uspokajający, zmniejszający ciśnienie krwi, regulujący rytm serca, a także środek moczopędny. Roślina ta wykazuje też działanie przeciwzapalne, rozkurczowe i zwiększające krzepliwość krwi. Choć dostępne są już preparaty antynowotworowe (podawana w przypadku guzów nieoperacyjnych) oparte na bazie jemioły, badania na temat wpływu tej rośliny na komórki rakowe, wciąż nie dały jednoznacznych wyników. 

W rzadkich przypadkach jemioła jest stosowana zewnętrznie np. przy łuszczycy, oparzeniach, chorobach alergicznych, czy jako uspokajający dodatek do relaksacyjnej kąpieli. Zazwyczaj jednak wyciągi z ziela jemioły przyjmowane są doustnie, przy leczeniu nadciśnienia, kołataniu serca, miażdżycy, stanach napięcia nerwowego, stanach zapalnych układu moczowego, silnych krwawieniach menstruacyjnych lub krwotokach z nosa. 

Właściwości lecznicze jemioły wykazują młode pędy rośliny. Ich skuteczność i siła zależą od dwóch czynników - żywiciela, na którym bywał pasożyt (starożytni najbardziej cenili jemiołę z dębu) oraz okresu zbiorów (za najcenniejsze uważane są pędy zebrane od później jesieni do wczesnej wiosny).

1 2
REKOMENDACJA
2015-03-19 15:22:21
~babi3c8dm

Oolokokobumdzialabugwa

2013-06-08 05:30:44
~okoloko

brzydziłabym się sama coś z tego zrobić np. napar. przecież to wciąga z powietrza wszelkie metale ciężkie. idę biegać. zaprojektowałam sobie nadruk na koszulce na reflect.pl polecam www.reflect.pl/koszulki_dla_biagacz y_z_nadrukiem.html fajna rzecz dla siebie lub na prezent

2013-01-08 19:49:01
~link

http://www.uzdrowicielreiki24krakow .hpu.pl

2012-12-25 12:47:21
~kwak

W Australii odkryto dzialanie przeciwnowotworowe przy chorobia jelita grubego.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.