wyszukanie zaawansowane

Metody naturalne

Yerba mate – zdrowie w płynie?

123RF
21.01.2013

Wielkim fanem tego naparu jest Wojciech Cejrowski. W telewizyjnych programach podróżnik często popija napój z tradycyjnego naczynia, zwanego matero. Yerba mate ma coraz więcej fanów, przekonanych o jego korzystnym wpływie na zdrowie. Czy mikstura z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego ma rzeczywiście same zalety?

Historia yerba mate narodziła się w dorzeczu rzeki Paragwaj. Gdy w XVI wieku dotarli tam pierwsi Europejczycy, byli zaskoczeni sprawnością i wydolnością organizmów tamtejszych mieszkańców – Indian z plemienia Guarani.
Odkryto, że autochtoni zawdzięczają formę miejscowemu krzewowi, nazwanemu później ostrokrzewem paragwajskim. Indianie pili napar, przygotowany z liści tej rośliny. Niektórzy mieli także zwyczaj ich powolnego przeżuwania.

Dobroczynne właściwości yerba mate szybko dostrzegli także Europejczycy. Picie napoju zapobiegało np. szkorbutowi, który nękał marynarzy, pozbawionych możliwości spożywania świeżych owoców i warzyw podczas długich podróży. Za pośrednictwem swoich misjonarzy, jezuici wypromowali yerba mate na Starym Kontynencie jako alternatywę dla herbaty.W ostatnich latach napar z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego zdobywa coraz większą popularność także w Polsce. Dystrybutorzy yerba mate – co zrozumiałe – zachwalają tylko jego właściwości. Jednak warto poznać także wady napoju.

Kofeina w liściach
W składzie yerba mate znajdziemy wiele substancji mających wpływ na zdrowie konsumenta. Ich zawartość zależy od czynników, których – kupując suszone liście ostrokrzewu – nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Bardzo ważne są bowiem warunki, w jakich rosła roślina. Najwięcej kofeiny (a dokładniej mateiny, czyli odmiany kofeiny z liści ostrokrzewu) zawierają młode liście.

Przyjmuje się, że ok. 10 proc. suszu ostrokrzewu stanowią związki fenolowe, posiadające właściwości przeciwutleniające i antymutagenne. Ma to duże znaczenie w zapobieganiu nowotworom, udarowi mózgu oraz niektórym przewlekłym chorobom (także układu krążenia).

Ważnym składnikiem yerba mate jest kofeina (czasem jej zawartość może sięgać nawet 2 proc.) Pobudza i łagodzi bóle. Rozszerza naczynia wieńcowe, przyspiesza akcję serca i działa moczopędnie. Może powodować wzrost ciśnienia krwi.
Wysokie dawki kofeiny obecnej w yerba mate wykazują też czasami skutki uboczne: zdenerwowanie, kołatanie serca czy bezsenność.

Ograniczenie napoju do maksymalnie 2 kubków dziennie sugerowane jest kobietom karmiącym piersią. Kofeina przedostaje się bowiem do mleka matki i może powodować nadmierną pobudliwość dziecka oraz trudności z zaśnięciem.

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-14 16:33:06
~Wiola

Mi yerba nie podchodzi, a kawę musiałam odstawić przez bóle żołądka. Alternatywą dla nich okazał się Gold żeń-szeń. Dzięki temu preparatowi mam ogromną dawkę energii utrzymującą się przez cały dzień

2017-08-16 12:51:29
~kisia

ja pije susze owocowe basilur. Zdrowo i smacznie :)

2014-11-26 13:17:53
~gagh

piję yerbe zamiast kawy i szczerze polecam :) od razu się lepiej czuję :) ta jest super http://yerbomania.pl/taragui-energi a-500g-detail.html?lang=pl

2014-11-05 11:31:36
~kasia

Herbatka? jak najbardziej ale tylko zielona lub czerwona. A dobra herbatka również świetnie pomaga w odchudzaniu. Ale sama herbata nie pomoże, wiem ze swojego doświadczenia. Mnie sie udało, zaczęłam inaczej się odżywiać, do tego poleciła mi znajoma świetną herbatę, a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Nie udałoby mi się bez świetnego programu o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes

2014-05-23 15:18:56
~Adidas

Piję yerbe od roku już i zdecydowanie widzę różnicę. Może to wynika z tego faktu, że nie piję kawy i takie specyfiki na mnie mocno działają. Moje doświadczenie z yerbą na pewno potwierdza fakt, że jest ona dobra na procesy trawienne. Wykonałem do tego nawet doświadczenie. Szczerze polecam na odchudzanie. http://www.yerbamarket.com/pol_m_Ye rba-Mate-100.html

2013-12-06 14:51:54
~marioo

"Większość hipotez wskazuje, że przyczyną jest wysoka temperatura napoju. Prawdopodobnie częste picie dużych ilości gorącego naparu uszkadza błonę śluzową przełyku i ułatwia wchłanianie czynników rakotówrczych, zawartych np. w dymie tytoniowym." To również tyczy sie zwykłej herbaty czy innego napoju ... a nie tylko yerby

2013-09-07 22:54:54
~Gandalf

Ja się nie pier.... w jakieś yerba mate, tylko łykam tabletki czystej kofeiny - działa i jest to sprawdzone.

2013-07-14 23:05:05
~Anna

http://zdrowoonline.blogspot.com/ P olecam nowy blog który wytłumaczy tobie jak efektywnie walczyć z tkanką tłuszczową bez żądnych suplementów.

2013-06-08 05:26:38
~okoloko

ale zdjęcie :) zjadłabym śniadanko ale jest za wcześnie. idę biegać. mam nową koszulkę ze zdjęciem które mnie motywuje do działań. kupiłam na reflect.pl www.reflect.pl/koszulki_dla_biagacz y_z_nadrukiem.html polecam. zaprojektuj swoją bluzkę i wyróżnij się

2013-06-04 17:15:53
~herbaciaszsz

kiedys z kumplem postanowilismy przetestowac pajarito czy faktycznie pobudz i dziala. usiedlismy przy stole 1kg pajarito kilka termosow z woda i pilismy to tak dlugo az wypilismy wszystko caly kg herbaty w ok 2 godz i powiem ze nie dziala nic to nie zrobilo oprocz pelnej miski fusow :D

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.