wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Metody naturalne

Kurkuma - niezwykła przyprawa

123RF
07.03.2013

Z pewnością nie można narzekać na brak naukowych dowodów na zbawienne działanie kurkumy, bowiem aktywny składnik zawarty w szafranie indyjskim posiada ogromną ilość leczniczych właściwości. Być może jest to najbardziej wartościowa ogólnodostępna przyprawa.

Dr Saraswati Sukumar, onkolog z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, zgadza się z tą opinią - ostatnio nawet przeprowadziła seminarium dotyczące właściwości kurkumy, podczas którego mówiła o skuteczności przyprawy w walce z cukrzycą, w przyśpieszaniu gojenia ran i w zwalczaniu stanów zapalnych oraz w redukowaniu ryzyka wystąpienia raka. Co więcej, kurkuma ma działać bez żadnych skutków ubocznych.

Sukumar tłumaczy swoje zafascynowanie szafranem mniędzy innymi tym, że jest to tradycyjna przyprawa kuchni indyjskiej, która jest ważną częścią jej dziedzictwa. Przez wiele lat dr Sukumar studiowała unikalny profil kompozycyjny szafranu, a w szczególności kurkumy. Doprowadziło to ją do ekscytujących odkryć, które mogą znaleźć zastosowanie w medycynie. 
 
- Mamy ponad 300 publikacji dotyczących zbawiennego wpływu szafranu na ryzyko wystąpienia raka - potwierdza dr Sukumar. - Wiele chorób, tak jak rak okrężnicy i inne jego odmiany, wywodzi się ze stanów zapalnych.
 
Kurkuma - najlepsze remedium na raka
Związek między stanami zapalnymi a rakiem został potwierdzony przez wielu naukowców. Dowodziło tego także badanie opublikowanie w 2011 roku w magazynie Proceeding of the Nationadl Academy of Science. Badacze wykazali, że niemal 25 proc. zachorowań na raka jest spowodowanych przewlekłymi stanami zapalnymi. 
 
Jak potwierdzają naukowcy z Centrum Wszechstronnych Badań nad Rakiem Uniwersytetu w Ohio, stany zapalne powodują zwiększenie wydzielania molekuł znanych jako microRNA-155 (mir-155), które powodują redukcję poziomu protein odpowiedzialnych za naprawę uszkodzonych części DNA. 
 
Jednak co z pozostałymi 75 proc. zachorowań? Zdaje się, że kurkuma jest remedium także na te przypadki. Badania naukowców z Uniwersytetu w Teksasie z 2011 pokazały, że kurkuma "wyszukuje" złośliwe komórki rakowe, a poprzez regulowanie DNA, doprowadza do ich zniszczenia. 
 
Co najważniejsze, w odróżnieniu do syntetycznych leków antynowotworowych, kurkuma nie atakuje zdrowych komórek oraz DNA, więc jej stosowanie nie niesie ze sobą żadnych efektów ubocznych.    
 
- Kurkuma (diferuloymethane) jest jedną najlepszych substancji przeciwrakowych, a epidemiologiczne dowody ukazują, że wśród ludzi, którzy jedzą tę przyprawę w dużych ilościach, występuje mniej przypadków zachorowań na raka - mówi dr Sukumar.
 
Na co jeszcze wpływa kurkuma?
Pozytywne właściwości kurkumy na tym się nie kończą. Wspomniane powyżej badanie dowodzi również, że składnik ten ma też zdolności regulowania wszystkich procesów zachodzących w ludzkim organizmie. 
 
- Jest niewiele przypadków, w których kurkuma przyjmowana w terapeutycznej dawce nie miałaby pozytywnego wpływu, a to oznacza, że uwzględnienie jej w codziennej diecie jest najprostszym sposobem, aby cieszyć się dobrym zdrowiem - kontynuuje uczona.
 
Obszerne badania z pięciu ostatnich dekad udowodniły, że kurkuma redukuje zły cholesterol, wpływa na utlenianie lipoprotein, hamuje agregację płytek krwi, wpływa na procesy krzepnięcia krwi oraz na ryzyko zawału serca, hamuje rozwijanie się cukrzycy typu II, zapobiega reumatoidalnemu zapaleniu stawów, sklerozie, chorobie Alzheimera, hamuje infekcję HIV oraz rozwój guzów, wspomaga gojenie się ran, chroni przez uszkodzeniami wątroby, zwiększa wydzielanie żółci, chroni przez tworzeniem się katarakty oraz przed toksycznością i fibrozą (zwłóknienie) płucną.

sciencenews.pl

REKOMENDACJA
2015-10-07 00:39:12
~Koleś

Ja tam normalnie dodaję kurkumę do potraw i nie narzekam . Przynajmniej nie wydaję pieniędzy na jakieś curcumin-now i im podobne .

2015-09-29 14:45:12
~boguss

Nie każde suplementy ? powiem ci że większość z nich to jeden wielki badziew i te 2000 razy , liczba ładnie wygląda , co nie ? Tylko sama kurkuma przyswaja się gdzieś na poziomie 0.02% może i mniej , mogę się mylić. Także uważajcie co kupujecie i z czym jecie

2015-09-18 15:09:50
~Karol

No z tego co wyczytałem, to 3/4 łyżeczki kurkumy plus oliwa z oliwek nie przyniesie pożądanych rezultatów. Znalazłem już tyle sprzecznych opinii, raz piszą że pieprze poprawia wchłanianie kurkuminy 2000 razy, potem że minimalnie, albo tylko wydłuża działanie. Jestem zdania, że trzeba do tego podchodzić z głową, ja staram się w kuchni używać jak najwięcej kurkumy, do tego wspomagam się suplementami, choć i tu są sprzeczne opinie, bo nie każde tabletki się wchłaniają.

2015-09-10 12:50:15
~Marek

Zamierzam wprowadzic do swojej diety suplementy z kurkuma, tylko zastanawia mnie dzialanie dostepnych na rynku środków miedzy innymi długosc dzialania i bioretencja substancji czynnej do organizmu. Przeczytalem wiele opini na temat niektórych produktów i niestety stosunek jakosci do ceny nie byl zadowalajacy

2015-09-04 14:35:40
~Weronika

Przeraża mnie to, że jak naukowcy zauważyli, że kurkumina wchłania się lepiej z pieprzem wielu producentów wypuściło na rynek suplementy z przypadkowymi proporcjami i twierdzą jakie to oni cuda nie stworzyli :/ lepiej już dodawać tą kurkumę do dań, choć i tak żeby uzyskać dobre rezultaty musimy jej dodawać baaaaardzo dużo ;)

2014-09-27 22:34:45
~saxo 2000

Powiedzcie mi w jakich sklepach można tą przyprawę kupiĆ

2014-09-27 10:40:41
~kasia

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2013-09-25 18:49:33
~rekin oceanu

Jeśli jesteś chory Na raku. Nie wolno jeść Cukru białego. Ograniczyć mięso. Dużo warzyw Absolutnie wyeliminować miód Unikać lasu. Dodatkowe informacje Wpisz w wyszukiwarkę wolne rodniki

2013-09-25 17:52:11
~rekin oceanu

Tutaj pisze się o kurkumie a nie kurkuminie. Kurkuma nie rozkłada się w organizmie i nie leczy. Leczy kurkumina. Którą rozkłada Olej lub alkohol. A pieprz potęguje. Dlatego działa w zupie. Sama kurkuma jest bez wartościowa. reki Druga po niej jest czarnuszka. Tą można jeść samą

2013-07-29 12:31:26
~W

Ale zwykła kurkuma ze spożywcego czy jakaś specjalna?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.