wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Metody naturalne

Skuteczny sposób na zgagę? Naturalnie!

123RF
15.03.2013

 Chyba nie ma osoby, która choć raz nie doświadczyłaby tej dolegliwości. W końcu zgaga to najczęstszy problem ze strony układu pokarmowego. Zazwyczaj objawia się uczuciem pieczenia lub "gorącego" bólu w okolicach przełyku. Czasem jednak towarzyszy jej też (albo występuje samoistnie) ból zamostkowy, rozchodzący się nawet do ramion i karku.

 

Zgagę wywołuje cofający się do przełyku kwas żołądkowy, który powinien być zatrzymywany przez działanie mięśnia - zwieracza przełyku. Jeśli jednak mięsień ten działa nieprawidłowo, kwas żołądkowy "zarzucany" jest z powrotem do przełyku. O ile ścianki żołądka są na jego działanie odporne, o tyle delikatniejszy przełyk jest przez kwas drażniony i stąd przykre dolegliwości.  

 

Sporadyczne występowanie zgagi, np. po zbyt obfitym czy ciężkostrawnym posiłku, to jedynie krótkotrwały dyskomfort. Jednak regularnie pojawiające się pieczenie może powodować poważne schorzenia układu pokarmowego, a przede wszystkim przełyku. Często pojawiająca się zgaga, może też świadczyć o już istniejących chorobach – m.in. wrzodach żołądka czy refluksie żołądkowo-przełykowym. W takiej sytuacji konieczna jest zmiana trybu życia.

 

Osoby cierpiące na nadwagę powinny zrzucić zbędne kilogramy, a palacze rozstać się z nałogiem. Ważne też, by zrezygnować ze zbyt opinających ubrań, zadbać o chwilę odpoczynku po posiłku (jednak nie w pozycji leżącej) i podwyższyć wezgłowie łóżka, by podczas snu tułów znajdował się wyżej niż nogi. Ważna jest też zmiana diety.

Posiłki powinny być jedzone regularnie - częściej, za to w mniejszych porcjach. Warto też ograniczyć ilość tłuszczu - jeść mniej mięsa, wędlin, masła, śmietany czy serów, a także wszelkich produktów smażonych w głębokim oleju. Osoby cierpiące na zgagę powinny też zrezygnować z ostrych przypraw, napojów gazowanych, marynat, a także mocnej kawy, herbaty i alkoholu. Niewskazane jest też nadużywanie soli oraz słodyczy. Jeśli mimo zmian zgaga nadal się pojawia, konieczna jest konsultacja lekarska. 

 

Na szczęście ze zgagą, która utrudnia nam życie tylko od czasu do czasu, możemy poradzić sobie sami. W aptekach dostępne są preparaty łagodzące objawy, nie jesteśmy jednak skazani na stosowanie leków. Pieczenie w przełyku można znakomicie łagodzić domowymi środkami. A że sposobów na zgagę jest bardzo wiele, każdy znajdzie wśród nich metodę, która najbardziej mu odpowiada. 

 

Jedną z najpopularniejszych metod łagodzenia objawów zgagi jest sięgnięcie po sodę oczyszczoną. Łyżeczkę sody rozpuszczamy w szklance wody i wypijamy. Sposób ten (ze względu na dużą zawartość soli w sodzie), nie powinien jednak być wykorzystywany zbyt często i nie jest polecany kobietom w ciąży. 

1 2
REKOMENDACJA
2015-04-08 18:00:44
~Krzyś

Uważam, że macie zakwaszone organizmy. Jeżeli będziecie pić Proszek Zasadowy, o którym pisze Artur raz dziennie to na pewno pozbędziecie się zgagi. Sprawdziłam na sobie, mogę polecić..

2015-03-16 20:01:38
~jacek

Używając środków na zgagę, reklamowanych przez korporacje farmaceutyczne, strzelacie sobie w kolano i nabijacie im kieszeń za to, że Was oszukują !!! Warto posłuchać na you tube gościa co się nazywa Zięba Jerzy to Wam trochę otworzy oczy. pozdrawiam i zdrowia życzę.

2015-03-16 19:44:33
~jacek

Używając reklamowanych przez korporacje farmaceutyczne środków na zgagę strzelacie sobie w kolano, a im nabijacie kieszeń za to, że Was oszukują !!! Warto posłuchać na you tube gościa co się nazywa Zięba Jerzy. Otworzy Wam trochę oczy.Pozdrawiam i zdrowia życzę.

2015-02-27 15:26:52
~Vika

Krysia gdzie mogę kupic ten Hepaterap? Pytałam w dwóch aptekach i nie mieli.

2015-02-26 22:06:29
~MAGDA

MIAŁAM ZGAGĘ 2 LATA - LEKARZ ZAPEWNIAŁ MNIE, ŻE TABLETKI NA ŻYLAKI NIE MAJĄ NA NIĄ WPŁYWU A JEDNAK MYLIŁ SIĘ, GDY TYLKO PRZESTAŁAM BRAĆ TABLETKI NA ŻYLAKI ZGAGA I PIECZENIE W ŻOŁĄDKU USTĄPIŁO !!!!

2015-02-19 15:33:22
~Artur

Soda oczyszczona jest po prostu niezdrowa. Lepiej jest kupić Proszek Zasadowy który mam za zadanie między innymi neutralizować kwasy w żołądku. Ja go zażywam zawsze jak mam problemy m. in. ze zgagą i za każdym razem pomaga.

2015-01-22 11:43:39
~Kryśka

Też używam hepaterapu. tani i skuteczny.

2015-01-20 14:59:35
~Piotr

Rezygnacja, z kawy, hernaty, leków, papierosów i ze wszystkiego sie sprawdza;P Jeśli jednak nie chcecie ze wszystkeigi zrezygnowac to moze warto siegnac po cos z apteki. ja tam stosowalem hepatil, ale przerzucilem sie na hepaterap bo jest tanszy, a skutrecznosc w tym przypadku ta sama. Pozdr.

2014-09-22 18:05:41
~sposób na zgagę

NOWOŚĆ Polecam na zgagę alkaliczną wodę która wydobywana jest w Polsce jest tylko kilka podobnych wód na świecie o takich właściwościach. Można ją kupić na www.woda-java.pl albo na allegro woda java

2014-08-28 21:45:34
~mj

Na zgagę bardzo dobrze działają jabłka - mogą być gotowane, albo surowe. U mnie działa zawsze !

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.