wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Metody naturalne

Która kasza jest najzdrowsza?

123RF
10.06.2013

Węglowodany powinny stanowić w diecie człowieka około 60 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Najlepszym rodzajem węglowodanów są te złożone, które nie doprowadzają do gwałtownych skoków insuliny, chroniąc w ten sposób przed otyłością i cukrzycą typu 2. Do dobrych źródeł węglowodanów należy kasza, która nie tylko ma działanie prozdrowotne, ale i lecznicze.

Rodzaje kasz
Najlepszą kaszą jest ta, która w najmniejszym stopniu poddana została procesowi oczyszczania i rozdrabniania.

Najpopularniejszym rodzajem jest kasza jęczmienna. Biorąc pod uwagę stopień jej rozdrobnienia, wyróżnia się pęczak oraz kaszę perłową: grubo-, średnio- i drobnoziarnistą. Kasza jęczmienna zawiera sporo błonnika. Przeciwdziałała więc problemom z zaparciami i wspomaga działanie układu trawiennego. Zawarta w niej witamina PP (niacyna) poprawia wygląd skóry. Witaminy z grupy B usprawniają pracę układu nerwowego, przeciwdziałając depresji. Wpływają też pozytywnie na kondycję włosów. Błonnik rozpuszczalny, zawarty w kaszach jęczmiennych, ma jeszcze jedną niepodważalną zaletę - pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi.Kasza jaglana wygrywa w kategorii zawartości soli mineralnych, np. krzemionki, która ma zbawienny wpływ na włosy, skórę i paznokcie, a także w ilości witamin:  B1, B2, B6 oraz żelaza i miedzi. Kasza jaglana zawiera też lecytynę, która usprawnia pamięć. Z tego względu, że nie zawiera wiele skrobi i glutenu jest idealnym składnikiem diety alergików.

Za jedną z najzdrowszych kasz uważa się kaszę gryczaną. Góruje ona nad innymi kaszami w wielu aspektach. Zawiera największe ilości magnezu. W 100 g jest aż 218 mg tego pierwiastka, podczas gdy w pęczaku czy kaszy perłowej tylko 45 mg, a w kaszy manny zaledwie 18 g. Kasza gryczana jest znacznie lepszym źródłem białka niż pozostałe rodzaje kasz. Zawiera ważne aminokwasy, których organizm sam nie potrafi wytwarzać: tryptofan i lizynę.

 

Jej niewątpliwą zaletą jest również to, że nie zakwasza organizmu, czego nie można powiedzieć o kaszy jęczmiennej czy jaglanej. Ze względu na wartość odżywczą najlepiej wybierać kaszę gryczaną nieprażoną (niepaloną).

 

Mniej wartościowa jest za to kasza manna. Zawiera najmniej błonnika, witamin oraz minerałów. Jej atrybutem jest jednak obecność jodu oraz lekkostrawność. Sprawdza się więc u rekonwalescentów, a także u osób z problemami wątroby i trzustki czy chorobami pęcherzyka żółciowego i dróg moczowych.

 

1 2
REKOMENDACJA
2016-02-29 13:11:08
~online

Kasza jaglana zakwasza organizm? Jakim cudem, skoro jest zasadotwórcza? Szczyt ignorancji, niedbalstwa i głupoty. Redaktorzyno, doucz się, bo wstyd!

2014-02-12 20:48:20
~Kazia O

co za bzdury. z kasz TYLKO kasza jaglana ma właściwości zasadowe. o pozostałych kaszach, w tym również gryczanej niestety tego powiedzieć nie można. należy je bardzo dokładnie pogryźć i dopiero po zmieszaniu ze śliną są bardziej zasadowe.

2013-12-11 18:29:12
~ewelin

kasza jaglana tez nie zakwasza orgazizmu bo jest zasadotworcza tak jak gryczana

2013-09-17 22:09:39
~GAPSownik

Dr NAtasha Campbell-McBride "Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS" REWELACJA dla wszystkich.

2013-06-22 14:55:01
~mirella s.

DIETEK.PL- jedyna metoda łącząca odchudzanie o oczyszczanie z toksyn całego organizmu

2013-06-21 21:15:09
~AMELIA

Uwielbiam kasze mają dużo dobrych właściwości na organizm, dlatego trzeba je często jeść http://wwww.vivalavita.pl/artykul/z drowotnewlasciwoscikaszy-764.html najlepsza to kasza jaglana :D następnie gryczana :D

2013-06-19 16:33:40
~Dan

Gdzie znaleźć kaszę gryczaną niepaloną. Poszukiwałem w wielu sklepach/marketach. Wszędzie tylko palona.

2013-06-19 16:21:15
~JAA

A kukurat, jak toś ma gorączkę to może JESC KASZE JAGLANA! Doprawdy kto to pisze te artykuły?

2013-06-19 16:08:50
~Wiem, bo jestem dociekliwa

Skąd bierzecie takie informacje, że kasza jagla na zakwasza organizm? TO WLASNIE JAGLANA JEST ZASADOWA!!!!!!!!!!!!!!

2013-06-19 16:06:31
~Adam

ja lubie gryczana,nawet wole kasze niz ziemniaki

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.