wyszukanie zaawansowane

Metody naturalne

Mleko to zdrowie? Nic bardziej mylnego!

123rf
09.09.2013

Hellozdrowie.pl

Mleko jest naturalne, bogate w składniki odżywcze, łatwo dostępne. Czy zatem jest pokarmem idealnym? Tak, ale tylko dla… cieląt. Obalamy mity dotyczące picia mleka dla zdrowia.

 

Amerykańska Akademia Pediatrii (American Academy of Pediatrics) radzi, aby nie wprowadzać krowiego mleka do diety dzieci, zanim ukończą one pierwszy rok życia. Krowie mleko zawiera znacznie więcej składników odżywczych niż ludzkie – to porcja odpowiednia dla małej krówki, ale dla małego dziecka będzie zbyt trudna do strawienia.


- Wysiłek, jaki musi wykonać organizm niemowlęcia, aby strawić krowie mleko, może doprowadzić do mikroskopijnych krwawień w jego jelicie, a w konsekwencji do niedoborów żelaza – ostrzega Frank Greer, profesor pediatrii z Uniwersytetu Wisconsin.


Niekoniecznie na zdrowie

Mleko jest także zbyt odżywcze dla dorosłych. Szklanka tego napoju w wersji pełnotłustej zawiera 8 g tłuszczu, w tym 5 g kwasów tłuszczowych – taka dawka, spożywana regularnie, może podnieść poziom cholesterolu we krwi. American Heart Association zaleca, aby kwasy tłuszczowe stanowiły nie więcej niż 7 proc. dziennego spożycia kalorii. Szklanka pełnotłustego mleka dostarczy więcej niż jedną trzecią tego limitu dorosłemu, który spożywa 1800 kcal dziennie.


Mleko ma także za dużo cukru.

- Cukier, w postaci laktozy, stanowi 55 proc. kalorii zawartych w mleku odtłuszczonym, czyli tyle samo, ile w napojach gazowanych! - ostrzega Neal Barnard, szef amerykańskiego Komitetu Lekarzy na rzecz Odpowiedzialnej Medycyny (Physicians Commitee for Responsible Medicine).


Amatorzy mleka powinni wybrać to o obniżonej zawartości tłuszczu. Mleko, którego 1,2 proc. to tłuszcz, zawiera tyle samo protein, wapnia i witaminy D co mleko pełnotłuste, ale znacznie mniej kwasów tłuszczowych.


Zwolennikom wszystkiego co naturalne („skoro mleko ma 3,2 proc. tłuszczu, to widocznie tyle ma być!”), warto uświadomić, że mleko „prosto od krowy” ma tego tłuszczu od 3,5 proc w wypadku rasy holsztyńsko-fryzyjskiej do 5,2 proc. u rasy jersey. Poza tym trzeba sobie zdawać sprawę, że tłuszcz „zabrany” z mleka przez producentów ktoś w jakiejś postaci skonsumuje. Nie bądźmy więc naiwni i staranie czytajmy etykiety lodów czy wypieków.


Kości wzmacniaj brokułami
Mleko przez wiele lat było uznawane za antidotum na słabe kości właśnie dlatego, że zawiera spore ilości wapnia, głównego budulca kości. Zawiera także witaminę D niezbędną do wchłaniania tego minerału oraz tłuszcz, w którym z kolei rozpuszcza się cenna witamina. Dlatego nie warto wybierać mleka pozbawionego lipidów – bez niego witamina D nie zostanie przyswojona przez organizm.

 

I choć teoretycznie picie takiego koktajlu powinno gwarantować mocne kości, to w praktyce nie stwierdzono takiego związku. Badania prowadzone 12 lat przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda z udziałem 77 tys. kobiet wykazały, że panie, które piły dwie szklanki mleka dziennie, tak samo często cierpiały z powodu złamanych kości jak te, które spożywały tylko 250 ml tego płynu… tygodniowo.

 

 

1 2
Tagi: mlekocukiertłuszczelaktozawapń
REKOMENDACJA
2016-03-29 20:10:41
~Mania

Mleko ma mało wapnia, dużo cukru i wywołuje uczulenia... Generalnie to samo zło, ale jeśli już bardzo musisz pić to surowe mleko (bleee), to kup sobie Lactazę Prebi, uchroni cię przed biegunką :) Powodzenia

2014-12-24 14:51:36
~kali

tepa masa ciemnogrodu tak zwane CIELAKI moj dziadek pali papierosy od 7 ego roku zycia i nic mu nie jest i co pewnie tez sa zdrowe

2014-09-12 08:58:14
~gosc

Jesli mleko byloby zdrowe to ja bylabym najzdrowszym czlowiekiem na ziemi.... bylam zmuszana do wypicia mleka "prosto od krowy" swiezutkie ...pij bo zdrowe, blllle do dzisiaj mnie wzdryga W szkole obowiazkowe bylo picie goracego mleka za darmo bo zdrowe. Juz jako dziecko mialam problemy ze stawami, w zyciu doroslym przerzucilam sie na "zdrowe jogurty" dosladzane cukrem teraz jestem po operacji biodra i dopiero od niedawna zainteresowalam sie zdrowym odzywianiem sa w nim warz

2014-03-16 11:16:49
~Piotr Tobota

co za bzduuuryyyy! Ale.., każdy wybiera sam, na coś trzeba w końcu zejść :) Pamiętajmy, że odkąd istniejemy mleczko dawało życie, od "zdrowych" napojów współczesnych... - wystarczy popatrzeć na ulicach :/

2013-11-18 22:00:53
~janosik

Odkąd tylko pamiętam zawsze piłem surowe mleko i jako dziecko ciągnąłem kasze manne z butelki po oranżadzie z założonym na nią smoczkiem i jakoś nie pamiętam,żebym chorował lub cierpiał z tego powodu.W szkole średniej wypijałem po 2 kartony mleka dziennie.Teraz mam 36 lat i nadal żłopie mleko.Te amerykańskie badania możecie sobie w d...wsadzić

2013-10-20 16:29:03
~ironia

mleko to biała śmierć, a najzdrowsza jest coca-cola!!! pójcie nią dzieci, bo to nie źrebaki, żeby mleko piły!!!! Co za bzdury... koncerny farmaceutyczne tylko ręce zacierają aż nachapią się kasy od takich szaraków co wierzą w te bzdury.. :)

2013-10-12 07:04:29
~białko

jedna osoba pisze o laktozie a zapomniała o takich osobach jak ja które nie trawią białek zwierzęcych i zawartych w mleku i nabiale. proszę się dowiedzieć że takich ludzi jest bardzo dużo na świecie. w związku z tym także muszę unikać w jedzeniu nawet białka roślinnego czyli glutenu bo z nim też sobie nie radzę dobrze.

2013-10-12 07:00:38
~białko

myślę że mądrzy ludzie już dawno się poznali że mleko to biała śmierć. z doświadczenia i z życia dużo ludzi już wie że nawet ci którzy tolerują dobrze słodkie mleko pite w nadmiarze bardzo szkodzi. mleka nie pij w czasie ciąży i potem narodzonemu niemowlakowi nie dawaj do picia to u Polaków numer jeden alergen. polecam książkę w internecie POKONAJ ALERGIĘ autor dietetyk Bożena Kropka ze Skoczowa. same przepisy kulinarne jak omijać skutecznie mleko i dostarczać wapń

2013-10-03 22:40:46
~jeffrey27

http://www.youtube.com/watch?v=opDj 4e8Ejhg

2013-10-03 22:39:54
~jeffrey27

http://www.youtube.com/watch?v=KJkS LqYozfM&feature=youtu.be

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.