wyszukanie zaawansowane

Metody naturalne

Słodka prawda o gorzkiej czekoladzie

123rf
09.09.2013

Hellozdrowie.pl

Warto już na początku zaznaczyć, że naszą bohaterką jest gorzka czekolada - jak spróbujemy dowieść - pokarm prawie doskonały. O wpływie na nasze zdrowie mlecznej, białej czy nadziewanej nie warto nawet wspominać.


Po czekoladę powinni częściej sięgać przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, bardziej niż inni narażeni na szkodliwe działanie wolnych rodników. Dlaczego?

 

Gorzka czekolada zawiera więcej ochronnych przeciwutleniaczy niż owoce i znacznie więcej polifenoli oraz flawonoli niż soki owocowe. Polifenole i flawonole to przeciwutleniacze – substancje, które neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się i rozwój chorób. Dowiedziono, że spożywanie przeciwutleniaczy wyraźnie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, miażdżycę, cukrzycę, alergie. Polifenole szczególnie skutecznie chronią mózg (zapobiegając demencji, chorobie Alzheimera czy Parkinsona) oraz oczy, zabezpieczając przed zaćmą, zwyrodnieniem plamki żółtej i innymi chorobami okulistycznymi.


Prawie doskonała
O tym, jak ważnym elementem diety powinna być dobra, gorzka czekolada, świadczą liczby:

- 100 g gorzkiej to aż 228 mg magnezu (100 g banana to tylko 27 mg tego pierwiastka),

- 715 mg potasu (w pomidorach zaledwie 282 mg),

- 11 g błonnika (w kaszy gryczanej – niespełna 6 g).

 

Jest także wyjątkowo bogata w fosfor i cynk. I gdyby nie to, że taka porcja to także 500 kcal, gorzka czekolada byłaby pokarmem doskonałym! Jednak nawet osoby na diecie nie powinny sobie odmawiać kilku kostek w tygodniu, bo w 100 g czekolady są zaledwie 2 mg cholesterolu, za to aż 1218 mg kwasów omega-6!


Gorzka czekolada ma także niski indeks glikemiczny, a więc po jej zjedzeniu stężenie glukozy we krwi rośnie wolno, a nie gwałtownie, jak po pokarmach i napojach bogatych w cukry proste. Ponadto zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom LDL, tzw. złego cholesterolu.


Obalamy stereotypy
Naukowcy już bezwzględnie rozprawili się chyba ze wszystkimi mitami obciążającymi czekoladę.

 

Po pierwsze, czekolada nie tylko nie wywołuje próchnicy, ale dzięki zawartości tanin utrudnia też odkładanie się kamienia nazębnego.


Po drugie, nie ma badań łączących spożywanie czekolady z trądzikiem. Wręcz przeciwnie – jedzenie umiarkowanych ilości poprawia kondycję skóry dzięki flawonoidom, nawilżającym i udoskonalającym strukturę cery, a także chroni ją przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.


Po trzecie, są badania, które wykluczyły powiązania między czekoladą a migreną. Pojawiły się natomiast teorie, że kobiety sięgają po ten smakołyk, gdy doświadczają stresu lub zmian hormonalnych -  i to właśnie te dolegliwości odpowiadają za bóle głowy, a nie czekolada. Badania prowadzone na myszach na Uniwersytecie Stanu Missouri wykazały, że dieta wzbogacona w kakao pozytywnie wpływa na zwoje nerwu trójdzielnego, chroniąc m.in. właśnie przed migreną.

 

 

1 2
REKOMENDACJA
2014-02-06 10:24:07
~Zdrowachwila.pl

A jednak naukowcy z University of Hull w Anglii dowiedli, że spożywanie gorzkiej bogatej w polifenole czekolady nie tylko podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL) ale zarazem obniża poziom złego (LDL) cholesterolu. www.zdrowachwila.pl

2013-09-16 16:47:17
~Zdrowie

wejdź i poczytaj ;) www.zdrowierodzinki.pl

2013-09-15 15:37:10
~Piotr

Do Pomorzaka. Jesteś w dużym błędzie uważając, że wszystko jest w genotypie człowieka, czyli jest i "będzie tak jak to zostało zapisane na górze". Na jakość i dlugość naszego życia w decydującym (!) stopniu wpływają zarówno środowisko, w którym żyjemy jak i sposób odżywiania. Przykład z dziadkiem to tylko Twoja osobista obserwacja i niczego nie dowodzi.

2013-09-13 22:54:28
~ja

no nareszcie cos pozytywnego polecam dla rozrywki :)http://www.wrozkatarotonline.eu/w rozkaselenatarot/

2013-09-13 22:37:54
~kosta

Masz problem z wypromowaniem swojego profilu na ask.fm? zostaw to nam! dzięki tej stronie zdobędziesz darmowe like i prezenty! epidem.pl/jsakc.html

2013-09-13 21:13:07
~basia

Mnie mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes).Zdrowie jest tylko jedno, warto o niego zadbać!

2013-09-13 18:58:33
~granicerzeczywistosci

" Badania prowadzone na myszach na Uniwersytecie Stanu Missouri wykazały, że dieta wzbogacona w kakao pozytywnie wpływa na zwoje nerwu trójdzielnego, chroniąc m.in. właśnie przed migreną." na myszach? głupoty piszą same, a cierpią niewinne stworzenia. ludzie to nie MYSZY

2013-09-13 16:16:59
~Schudnij

Nie zdążyłeś w tym roku z wymarzona sylwetką? Nic straconego! Weź się za siebie już dziś , żeby mieć pewnośc że w nastepnym roku wyjdziesz na plażę bez kompleksów! Skorzystaj z planów odchudzających i nie tylko wpisując na fejsie słowa dieta trening suplementacja. Polecam!!!

2013-09-13 15:43:13
~adas

ZDJECIA HARDKOROWEGO KOKSA NAGO I JEGO PENIS JAK WYGLĄDA PO STERYDACH link uchwycone24.pl

2013-09-12 08:36:21
~dsa

Zdziwilibyście się co ona w ustach miewała...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.