wyszukanie zaawansowane

Metody naturalne

Miód manuka - czym różni się od zwykłego miodu?

wikipedia/CC
03.01.2014

Większość z nas zna i doświadczyło wspaniałych właściwości miodu. Wiemy też, że miód z poszczególnych roślin różni się od siebie smakiem, zapachem, a także działaniem. Dodajemy go do herbaty lub wody, używamy w kuchni do gotowania, jemy bezpośrednio ze słoika.


Można spożywać go na wiele sposobów praktycznie w nieograniczonej ilości. Jest wśród miodów jednak jedyny w swoim rodzaju, z pewnej wyjątkowej rośliny, którego właściwości są nieocenione. Jest to miód z manuki.


Najdroższy miód świata to miód wytwarzany przez pszczoły, które żywią się nektarem z  kwiatów krzewu Manuka (łac. Leptospermum scoparium). Krzew ten rośnie w Nowej Zelandii i prawdziwy miód z manuki powinien pochodzić właśnie z tamtych regionów. Choć jest bardzo drogi, znany jest już na całym świecie. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim swoim wyjątkowym właściwościom.


Przede wszystkim miód ten ma właściwości przeciwbakteryjne, porównywalne z antybiotykami, niekiedy nawet silniejsze. Substancje aktywne działają na bakterie takie jak gronkowiec złocisty, paciorkowce, E. coli czy Helicobacter pylori.  Ta wyjątkowa substancja zawarta w miodzie to methylglyoxal, naturalny antybiotyk.


Badania wykazały, ze podczas stosowania miodu ilość szkodliwych bakterii maleje, a tych dobroczynnych wzrasta, co wskazuje, że ma on działanie probiotyczne. Oprócz tego ma on także działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.


Ten wyjątkowy związek aktywny zawierają także inne miody, różnica polega na tym, że w miodzie z manuki jest go nawet po tysiąckroć więcej. Im większe stężenie methylglyoxalu, tym lepszy i niestety droższy miód. Najwyższe stężenie jest w miodzie MGO 550+ (min. 550mg/kg), najniższe znajdziemy w miodzie oznaczonym MGO 30+.  Minimalne stężenie methylglyoxalu  potrzebne do uzyskania dużych korzyści zdrowotnych to 100mg/kg, takie stężenie w warunkach laboratoryjnych zabija bakterię E.coli.  


Ta wyjątkowa substancja występują także w innych produktach spożywanych przez nas codziennie m.in. w kawie, serze, winie i jogurcie, jednak w ilościach niewielkich.


Dobroczynne właściwości
Można powiedzieć, że miód manuka jest dobry na wszystko. Spożywany regularnie w pierwszej kolejności poprawia odporność i wzmocni organizm. Ma on także dobry wpływ na utrzymanie równowagi bakteryjnej jelit. Miód manuka może być stosowany we wszelkich infekcjach bakteryjnych i wirusowych, a  także przy ostrych bólach gardła i katarze.


Spożywanie miodu z manuki wskazane jest także dla osób z problemami żołądkowo-jelitowymi, wrzodami, refluksem i zespołem jelita nadwrażliwego. Jest skuteczny też  w problemach skórnych takich jak trądzik, liszaj czy egzema.


Wykorzystuje się go też jako kosmetyk w postaci maseczki nakładanej na twarz na 15 min, działającej wygładzająco i oczyszczająco.  W przypadku trudno gojących się ran i owrzodzeń można również go zastosować, jednak najlepiej w porozumieniu z lekarzem. W ostatnim czasie pojawiają się także opinie, że powinien być stosowany w profilaktyce przeciwnowotworowej, a także w początkowym stadium leczenia nowotworu. Jedynym przeciwwskazaniem do spożycia miodu z manuki jest uczulenie na produkty pszczele.

 

1 2
REKOMENDACJA
2018-08-23 20:16:14
~Jak ktoś chce kupić

prawdziwy oscypek to nie idzie na Krupówki tylko do Bacówki, a jak ktoś chce kupić miód naturalny nie idzie na bazar do handlarza tylko do pasieki do pszczelarza. Każdy naturalny miód ma prozdrowotne właściwości i nie trzeba za niego przepłacać. Trzeba tylko pamiętać, że nie słodzimy nim herbatki, bo wtedy nie ma już różnicy pomiędzy miodem a zwykłym cukrem.

2017-03-26 09:33:03
~Miki

No to poczytajcie sobie o właściwościach miodu gryczanego czy spadziowego iglastego. Tylko nie zdziwcie się jak w tych miodach odkryjecie takie same właściwości jak w miodzie manuka.... Tylko marketingu brak.

2016-02-15 19:51:54
~marczi

mój dziadek używał miodu manuka na wrzody żołądka i bardzo mu to pomogło. Brał miód MGO 400+

2015-09-07 09:02:22
~BeeYes.pl

Miód Manuka stosujemy w kosmetykach Bee Pure z Nowej Zelandii. Nie tylko łagodzi podrażnienia i redukuje zaczerwienienia, mogące się pojawić przy użyciu jadu pszczelego, ale również dostarcza właściwości przeciwzapalnych, a antybakteryjne właściwości łagodzą zakażenia skóry, jeśli takowe wystąpią. Maseczka do twarzy na bazie miodu Manuka i jadu pszczelego została uznana również przez fachowców jako Qltowy Kosmetyk 2015: http://beeyes.pl/pl/c/Miod-manuka-U MF-20-pochodzac

2015-08-18 14:31:37
~jacek

Mam dokladnie takie same doswiadczenia jak Zocha! Miod Manuka wyleczyl mnie- i to nie jest zadna lipa!

2015-07-30 14:52:10
~Zocha

O szczególnych właściwościach miodów manuka MGO przekonałam się na własnym żołądku ;) długo dokuczały mi bóle żołądka, jak się później okazało miałam helicobacter i rany w ściankach żołądka. Kiedy kuracja lekami okazała się mało skuteczna postanowiłam sięgnąć po naturalne wsparcie, po miód manuka MGO 400+. Obecnie po helicobacter nie ma śladu, a rany zagoiły się. Szczerze polecam na problemy z układem pokarmowym.

2015-05-14 11:26:19
~gość

Zwyczajnie na youtubie wystarczy wpisać PRAWDZIWA AKTYWNOŚĆ MIODU MANUKA lub SKARBY MANUKA lub CERTYFIKOWANY MIÓD MANUKA

2015-05-14 11:21:52
~gość

Wszystko co powinieneś wiedzieć o miodach Manuka znajdziesz na youtube https://youtu.be/3LiDRB2rN0 g https://youtu.be/lhuWq2GUJd4 Praw dziwy skarb manuka nie łatwo jest znaleźć

2015-05-14 11:17:22
~gość

UMF to nie certyfikat tylko znak handlowy organizacji zrzeszającej niektórych producentów miodu Manuka. MGO ® to również zarejestrowany znak handlowy firmy - jednego z producentów miodu Manuka Certyfikowane metody badawcze określane są właściwymi im skrótami MG - jedno z naukowych określeń Methylglyoxalu - czynny biologicznie związek C3H4O2 z grupy Aldehydów (pozostałe funkcjonujące określenia: MGL, MGO, MGE, MG) NPA - Nienadtlenkowa Aktywność (Non Peroxide Activity) Metoda

2015-04-13 23:37:29
~gosciówa

Miód Manuka jest bardzo zdrowy, warto zainwestować, kosmetyki na bazie miodu Manuka są super. Trochę trzeba dać ale warto.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.