wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Metody naturalne

Sól himalajska

123rf
12.02.2014

Ostrzegani przez dietetyków i lekarzy o szkodliwości soli na nasz organizm, powoli zapominamy, że czysta sól jest składnikiem niezbędnym do życia. Nie jest trucizną ani toksyną, której powinniśmy unikać za wszelką cenę.  Tak naprawdę powinniśmy unikać produktów chemicznie czyszczonych, które z naturalną solą nie mają nic wspólnego. Zamiast całkowicie z niej rezygnować, możemy zastąpić ją znacznie zdrowszą solą z Himalajów.

 

Na początek warto poznać kilka faktów na temat soli kuchennej, której używamy na co dzień w naszej kuchni. Składa się ona w 97,5 proc.  z chlorku sodu. Pozostałe 2,5 proc. stanowią inne substancje chemiczne, takie jak jod oraz cukier. Suszona jest temperaturze około 650 stopni Celcjusza, co niszczy jej naturalne struktury chemiczne.  

 

Na czym polega przewaga soli himalajskiej nad solą kuchenną? Przede wszystkim jest ona wolna od zanieczyszczeń i zawiera 84 substancje mineralne, elektrolity i pierwiastki – jest to oszałamiająca liczba, biorąc pod uwagę fakt, że nauce znanych jest jedynie 118 pierwiastków. Nie jest w żaden sposób przetwarzana chemicznie. Niezmieniona przez tysiące lat zawiera wszystko to, co przyczyniło się powstania życia na ziemi. Zawiera tak wiele makro- i mikroelementów, że nadają jej one różową barwę. Nic więc dziwnego, że znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie naturalnej oraz estetyce.

 

Spożywana w rozsądnych ilościach jako przyprawa, ta najbardziej odżywcza  i „pełna” odmiana soli, pomoże zwiększyć zawartość substancji mineralnych w organizmie. Brzmi to dość banalnie, jednak musimy pamiętać o tym, że niedobory pojedynczych związków chemicznych prowadzą do poważnych chorób, na przykład depresji czy ataków migreny.  

 

Co istotne, sól himalajska zawiera jod, magnez, cynk, żelazo i wapń – pięć istotnych dla funkcjonowania organizmu pierwiastków. Szczególnie poważnym problemem jest powszechny niedobór jodu (za który winą obarcza się głównie postępującą erozję gleby), ponieważ jod odgrywa zasadniczą rolę w czynności tarczycy – gruczołu sterującego metabolizmem. Spożywając sól himalajską, nie będziemy się musieli obawiać o niedobór jodu.

 

Kąpiel detoksyzująca

Kiedy bierzemy kąpiel solną, minerały soli przedostają się do twojej skóry w postaci jonów. Stymulacja ta powoduje naturalny wzrost komórek w żywych warstwach skóry. Bogactwo związków mineralnych soli himalajskiej sprawia, że kąpiel z jej użyciem zamienia się w leczniczą kurację dotoksyzującą. Szczególnie zalecana jest osobom z chorobami skórnymi, dolegliwościami reumatologicznymi, skarżącym się na nawracające infekcje i z problemami ginekologicznymi.

 

Do wanny należy wsypać 1,2 kg soli himalajskiej, przy czym temperatura wody powinna wynosić 37 stopni Celsjusza, porównywalnej do płynu owodniowego , w którym embrion pływa w stanie prenatalnym. "Kuracja" powinna trwać 20-30 minut. Na końcu nie należy opłukiwać się z solanki prysznicem, tylko od razu wytrzeć ciało ręcznikiem. Działanie takiej ablucji porównywane jest z działaniem 3 dniowego postu.

 

Równie korzystnie działają inhalacje z roztworu wody i soli himalajskiej, a także używanie jej roztworu jako toniku odświeżającego cerę.

 

W sklepach dostępna jest grubo- oraz drobnoziarnista sól himalajska. 1 jej kilogram kosztuje ok. 10 złotych.

 

 

(mtr), zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2014-11-29 18:01:25
~lalka

Ja kupiłam sobie sól himalajską w grocie solnej Solana. Ta sól jest naprawdę super. Polecam każdemu kto jeszcze jej nie próbował!!!

2014-10-02 10:28:46
~~www

Kolejny bełkot o niszczeniu przez temperaturę chemicznych struktur. Po co ktoś zabiera się za tak trudny temat zamiast go pominąć skoro nic nie wie o czym pisze.

2014-08-31 20:12:13
~SZYSZKA

Szukasz ciekawych artykułów o zdrowiu i urodzie? Wejdź na http://krainasoli.pl/blog :)

2014-07-30 12:10:52
~AGA

Stosuje sol himalajska rozowa i morska. Himalajska bardziej mi odpowiada ze wzgledu na lepszy smak, potrawy z jej dodatkiem sa fantastyczne, rowniez moja mama i siostra tez tak uwazaja. A Ci ktorzy uwazaja ze sol spozywcza jest taka cudowna niech ja jedza ile chca, ale zeby pozniej nie narzekali ze zdrowie maja do dupy :P

2014-04-12 15:49:11
~czytnik

Od paru ładnych lat stosuję sól himalajską różową, bez jakiegoś większego zgłębiania jej właściwości - wystarczyło mi, że jest 'najzdrowsza na świecie' bo zawiera idealne proporcje minerałów itd. Ale ostatnio natknęłam się na: "Pierwiastki Soli Kamiennej pochodzącej z pasma gór soli himalajskiej 100% czysta sól - zawiera 84 "naturalne" pierwiastki niezbędne dla naszego organizmu: wodór, lit, beryl, bor, węgiel, azot, tlen, fluor, sód, magnez, alumini

2014-03-19 15:16:41
~Agnes

Ja już od kilku lat używam soli himalajskiej i wiem że jest ogromna różnica pomiędzy tą solą , a jakąkolwiek inną . Zawiera 84 naturalne minerały , które są nam niezbędne , żeby cieszyć się dobrym zdrowiem . Można ją kupić np. w grocie solnej Solana lub na solnysklep.pl . Polecam :)

2014-03-03 13:43:15
~xP8RW

Madrosc polega na poznaniu wszystkiego co dala natura - Hipocrates

2014-02-15 17:39:08
~mańka

A czy choć jedna osoba z obecnych tu krytykujących spróbowała używać soli himalajskiej......? Ja jestem w trakcie konsumowania pierwszego opakowania i widzę jaka ogromna różnica jest w smaku samej soli. Może lepiej sprawdzić coś osobiście zanim zaczniecie krytykować czy oceniać coś o czym nie macie żadnego pojęcia

2014-02-13 19:33:23
~joanna

do rtt i Jędrka ''sól drogowa'', to nie tylko sól z kopalni, ktorej nie oczyszczono, ale też sól będąca odpadem poprodukcyjnym z zakładów chemicznych, nie nagłaśniano tego z wiadomego powodu. i ta ostatnia jest bardzo szkodliwa

2014-02-13 14:01:27
~Jędrek

Ale debilny promocyjny artykuł, Czysta sól jest niby gorsza od naturalnej? sami piszą że jest tam prawie cała tablica mendejewa z ołowiem i kadmem na czele, Smacznego. Sól w żołądku się rozpuszca jeśli nie została rozpuszczona wczesniej i w postaci jonów fuwa po organiźmie. Jak kogoś ratują w szpitalu do dostaje kroplówkę z 0,9% roztworu CZYSTEJ soli a nie jakieś zabrudzone świństwo. Chca sprzedać himaljski odpowienik soli drogowej a naiwniacy to kupia za dużą kasę.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.