wyszukanie zaawansowane

Metody naturalne

W jakich owocach jest najwięcej witamin?

Fotolia.com
07.03.2014

Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Te związki organiczne wpływają na działanie wszystkich układów naszego ciała, regulują wydzielanie hormonów, odpowiadają za prawidłową kondycję skóry czy wspomagają metabolizm. Ich niedobór prowadzi do wielu poważnych chorób, dlatego bardzo ważne jest, aby codziennie spożywać wiele produktów bogatych w witaminy. W jakich owocach znajdziemy ich najwięcej?

Witamina A
Witamina A nie tylko jest ważnym źródłem przeciwutleniaczy, które hamują rozwój raka, ale także, gdy trafi do naszego organizmu, przekształca się w retinol – związek znajdujący się w siatkówce oko i odpowiadający za wrażliwość na światło. Witamina ta odpowiada również za nawilżenie oka. Stąd jej niedobór może prowadzić do kurzej ślepoty lub kseroftalmii, czyli nadmiernej suchości rogówki. Witamina A również zapobiega łuszczeniu i rogowaceniu skóry.

Znajdziemy ją w owocach, które zawierają witaminę A w formie beta-karoten, czyli m.in. w: morelach, grejpfrutach, mango, mandarynkach, arbuzach, brzoskwiniach, pomarańczach czy jabłkach.

 

 

Witamina C
Witamina C również zawiera przeciwutleniacze. Odpowiada za asymilację żelaza w organizmie, utrzymuje prawidłowy stan tkanki łącznej, wzmacnia dziąsła i zęby. Ma również silne działanie bakteriobójcze, dzięki czemu chroni przed próchnicą zębów oraz przed przeziębieniem. Witamina ta jest niezbędna w syntezie kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność i jędrność skóry. Dodatkowo pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Jej niedobór wywołuje szkorbut, pękanie naczyń krwionośnych, osłabienie odporności czy powolne gojenie się ran i złamań.

Gdzie znajdziemy witaminę C? jej głównym źródłem są zielone warzywa liściaste oraz owoce takie, jak: dzika róża, czarna porzeczka, kiwi, truskawki, pomarańcze, cytryny, ananasy, grejpfruty.

 

1 2
REKOMENDACJA
2014-03-10 07:35:30
~ala

a które mają najwięcej chemii ? i najbardziej szkodzą ?

2014-03-08 11:13:12
~michał

chcesz wiedzieć co jeść aby schudnąć? Odwiedź stronę zrzucicbrzuch.pl a dowiesz się wszystkiego

2014-03-08 10:57:37
~bobecki

POPRAWNIE: Pomarańcza – jako nazwa owocu; pomarańcz – jako nazwa barwy. BŁĘDNIE: Określanie owocu męskim rodzajem wyrazu – ten/ta pomarańcz. Po włosku pomarańcza to pomo d’arancia: pomo – jabłko + arancia – pomarańcza; w oryginale wyraz jest rodzaju żeńskiego i nie ma powodu, by w polskim zmieniać go na męski.

2014-03-08 10:56:54
~Stary Kmieciu

wszystkie dzisiejsze owoce sprzedawane w marketach to mają więcej substancji szkodliwych także witaminy w nich zawarte nie przyniosą organizmowi ludzkiemu tyle korzyści co strat

2014-03-08 10:37:55
~XXC

wszystko podrobione.

2014-03-08 10:32:46
~Jurix

z tego co widze, to najwięcej witamin mają jabłka. a najwiecej te brzydkie i nie atrakcyjne dla oka bo pewnie sa niepryskane i bez zabaw sztuczne upiekszanie. ja jem jedno jablko dziennie i pije ocet jablkowy ojca mateusza. nie ma innych witamin, ktore sa tak latwo przyswajalne przez organizm.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.