wyszukanie zaawansowane

Metody naturalne

Wrzos zwyczajny - jak wpływa na zdrowie?

123RF
24.07.2014

Poradnia.pl

Wrzosy (Calluna vulgaris) spotyka się u nas zarówno na nizinach, jak i wysoko w górach, najczęściej w świetlistych lasach sosnowych i brzozowych, gdzie tworzą gęste i rozległe łany – wrzosowiska.

Kwiaty wrzosu (Flos Callunae), syn. Flos Ericae zbiera się na początku ich kwitnienia, ścinając je razem z wierzchołkami pędów. Suszy się je rozłożone cienką warstwą w cieniu i przewiewie lub w suszarni ogrzewanej w temperaturze nieprzekraczającej 40˚C. Wysuszone kwiaty osmykuje się ręcznie, a następnie przesiewa przez sita.

W kwiatach wrzosu znajdują się duże ilości garbników, flawonoidy (m.in. kwercetyna i mirycetyna), glikozyd fenolowy – arbutyna, alkaloid erykodyna, olejek eteryczny, gorycze, a także wiele soli mineralnych zasobnych w krzemionkę.

Flawonoidy zawarte w kwiatach działają rozkurczowo, przeciwbakteryjnie i moczopędnie. Właściwości przeciwbakteryjne mają także zawarte w kwiatach garbniki. Hamują one również rozwój flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, zmniejszając jednocześnie jego stany zapalne. Związki goryczkowe wzmagają natomiast wydzielanie soku żołądkowego, usprawniają procesy trawienia i wyraźnie poprawiają apetyt.We współczesnym lecznictwie wyciągi z kwiatów wrzosu stosuje się najczęściej w połączeniu z innymi, podobnie działającymi ziołami w stanach zapalnych dróg moczowych, a także pomocniczo przy kamicy moczowej. Napar z kwiatów podaje się również w stanach nieżytowych żołądka i jelit, łagodnych biegunkach, bezsoczności żołądka oraz przy braku łaknienia.

W domu najłatwiej przygotowuje się napar z wrzosowych kwiatów. Sporządza się go zalewając w termosie 1–1,5 łyżki kwiatów 2 szklankami wrzątku. Po zamknięciu i odstawieniu na godzinę pije się po 1/3–1/2 szklanki 2–4 razy dziennie po posiłkach jako środek moczopędny i odkażający drogi moczowe lub pół godziny przed jedzeniem jako środek żołądkowy i regulujący trawienie.

Kąpiele z dodatkiem naparu z ziela działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i uspokajająco. Są także bardzo pomocne w niektórych schorzeniach skórnych i kobiecych.

Wrzosy są roślinami miododajnymi. Miód wrzosowy o charakterystycznej, czerwonawobrunatnej barwie i nieco galaretowatej konsystencji ma bardzo silny zapach i ostry smak. Działa bakteriobójczo, moczopędnie i lekko przeczyszczająco. Zaleca się go szczególnie przy dolegliwościach przewodu pokarmowego i przeroście gruczołu krokowego (prostacie). Spożywany systematycznie przy schorzeniach reumatycznych wyraźnie łagodzi ból.

Wrzosy miały niegdyś szerokie zastosowanie również w innych dziedzinach życia.

Nasz słynny botanik i zielarz ksiądz Krzysztof Kluk z Ciechanowca w swoim Dykcyonarzu roślinnym pisał, że „wrzosem, osobliwie młodym można żywić konie, a w potrzebie bydło. Zdatny jest także do garbowania skór. W niektórych krajach, gdzie jest niedostatek chmielu zażywają go zamiast niego do piwa, a w Szkocji posłanie sobie wytykają”.

 

W serwisie poradnia.pl polecamy też: Propolis, czyli kit pszczeli

 

REKOMENDACJA
2014-09-12 13:36:21
~Magda

Polecam światłoterapię aparatem medolight. Aparat ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dodaje energii, poprawia samopoczucie, podnosi odporność. Wystarczy codziennie parę minut naświetlania a bóle zostaną wyleczone, przeziębienia nas ominą i poprawia się nasze samopoczucie – polecam.

2014-07-26 09:13:21
~BLLEBL

CZYSCI KREW ,PEDZI MOCZ I OGÓLNIE WZMACNIA ..

2014-07-26 09:04:38
~probioemy@wp.pl

zła praca jelit=guzki,mięśniaki,prostata i inne schorzenia [ to początki poważnych chorób ] a można temu zaradzić i wyregulować

2014-07-26 08:32:55
~Omina

a ja polecam czystek. Można o nim poczytać na stronie Gilian McKeith pt. "9 zalet czystka, które zapamiętaj"

2014-07-26 07:57:07
~Baron zum Beispiel

osmykować? Hmmmm, a to zgodne z dyrektywą Unii Europejskiej? Żebyśmy potem jakiejś kary znowu w Strasburgu nie wybecalowali

2014-07-26 07:21:03
~ewam261

Kwiatem wrzosu wyleczyłam paskudną infekcję bakteryjną dróg moczowych będąc w ciąży, kiedy nie mogłam brać antybiotyków... Rewelacja!! ( 2-3 razy dziennie szklanka herbatki z wrzosu...)

2014-07-26 06:45:05
~j.g

przerywa ciążę i krawaty wiąże

2014-07-26 06:18:23
~aaa

Czy autor ma badania kliniczne dotyczące opisywanego tematu?

2014-07-26 05:04:46
~tek

A mnie się zdaje ze wrzosy są pod ochroną . Wp pod sąd za propagowanie wandalizmu środowiskowego.

2014-07-26 03:38:17
~kamyk

Czuje ,ze to zydy.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.