wyszukanie zaawansowane

Metody naturalne

Dlaczego warto jeść papaję?

123RF
01.08.2014

Ze względu na smak i właściwości zdrowotne była niegdyś nazywana owocem aniołów. W Polsce wciąż uchodzi za smakołyk bardzo egzotyczny, dlatego często podchodzimy do niego z dużą nieufnością. Jednak papaję warto wprowadzić do naszego jadłospisu, ponieważ może pochwalić się cennymi właściwościami leczniczymi – według ostatnich badań potrafi nawet powstrzymywać rozwój komórek nowotworowych.

Bomba witaminowa
Papaja jest przede wszystkim doskonałym źródłem cennych substancji, szczególnie witaminy C – bardzo ważnego uczestnika procesów, które chronią organizm przed atakami wirusów i strzegącego go przed działaniem wolnych rodników i toksyn. Jeden owoc zaspokaja ponad 200 proc. dziennego zapotrzebowana na tę witaminę!

Dostarcza także bardzo dużą dawkę innych witamin, przede wszystkim A (dba o sprawność widzenia, zabezpiecza skórę przed starzeniem i pozytywnie wpływa na wygląd i kondycję paznokci czy włosów). W papai znajdziemy też dużo witaminy E oraz kwasu foliowego. Bez ich udziału organizm nie wyprodukuje hormonów szczęścia – serotoniny i noradrenaliny, pierwszy działa kojąco i uspokajająco, zapewnia też zdrowy sen, natomiast noradrenalina odpowiada za aktywność i dynamikę w ciągu dnia.

Duże zapotrzebowanie na kwas foliowy wykazują kobiety w ciąży, ponieważ witamina jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Jej niedobór u matki może być przyczyną wielu wad rozwojowych dziecka.


Papaja to również bogate źródło mikroelementów, przede wszystkim potasu, nieprzypadkowo zwanego „pierwiastkiem życia” – reguluje napięcie mięśniowe, ciśnienie krwi, pracę nerek i rytm serca.

Cenna papaina
Egzotyczny owoc dostarcza sporo błonnika, który zwiększa objętość w żołądku, wywołuje uczucie sytości i dba o prawidłowe funkcjonowanie jelit – poprawia ich perystaltykę i reguluje proces wypróżniania. Pomaga także w obniżeniu poziomu „złego” cholesterolu.

W papai znajduje się także sporo likopenu, który uchodzi za jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy chroniących komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zmniejsza ryzyko nowotworów, chorób układu krążenia, a nawet wpływa pozytywnie na kondycję skóry.

 

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-22 19:33:17
~Olivia

Stosuję preparat Slimunox od prawie trzech miesięcy.Dobrze dobrane naturalne składniki pozwalają na szybszy spadek wagi.Przez cały okres brania tabletek nie wystąpiły żadne skutki uboczne.Teraz cieszę się z tego że jestem coraz lżejsza.

2014-08-04 21:16:01
~Anabell

Jakie 4zł za kg??? Keden owoc kosztuje ok 9zł.

2014-08-04 19:59:41
~smakosz jabłek

to prawda naszymi jabłkami można tylko podtruć się,zobaczcie ile w nich pestycydów,a będąc na rynku przed kupieniem powąchajcie, jeżeli nie pachną to w ogóle ich nie kupujcie to sam cukier i woda,oszuści i dziwić się nie należy że Rosjanie nie chcą ich kupować po prostu mają rację,niech producenci je jedzą ,szybciej wykorkują SMACZNEGO FUUUJJJ

2014-08-04 19:51:00
~Marek

Ktoś tu pisze po 4 złote na straganach, a ja jeszcze nigdy jej na bazarach nie widziałem, może ze dwa razy w markecie i to prędzej cena za 1 szt. a nie kilogram...

2014-08-04 00:53:30
~wpyskgo

Polskie jabłka niech żre Komorowski, Sikorski, i reszta przydupasów biskupów.

2014-08-03 22:53:58
~baba

dlaczego malo popularna skore jest na kzdym straganie w cenie 4 zlote za kilogram ?

2014-08-03 20:44:51
~lehrer

..ortografia!!!!!

2014-08-03 19:07:08
~kristoferson

Sok z papaji świetnie marynuje mięso, staje się kruche i szybko podlega każdej obróbce cieplnej, włącznie z grillowaniem....rewelacja

2014-08-03 15:24:35
~ `~ Oleśka~

Brawo po trzykroć ~Megi2, to co napisałaś to szczera prawda. Mamy u Nas tyle wspaniałych owoców tylko je jeść i nie trzeba aż tak bardzo szukać ich u sąsiadów. Myśleć moi drodzy Myśleć a nie trzeba aż tak dużo kasy wydawać aby jeść witaminy NASZE WITAMINY- OWOCE RODZIME

2014-08-03 13:12:24
~Balto

Ten artykul jest nie na czas. TERAZ MAMY JESC POLSKIE JABLKA, one tez maja wit. C

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.