wyszukanie zaawansowane

Metody naturalne

Dobroczynne trucizny

123RF
07.07.2015

Poradnia.pl

W nadmiarze szkodzi najlepsza rzecz, nawet dająca życie woda; w maleńkich ilościach dobroczynna bywa nawet trucizna. Pewnie dlatego niektóre zioła są trujące – pomagają tam, gdzie te łagodnie działające nie dają sobie rady. Do nich należy pokrzyk wilcza jagoda i glistnik jaskółcze ziele. Pierwszy zawiera atropinę, która w dużych dawkach spowodować może śpiączkę, drugi chelidoninę – trujący alkaloid, także szeroko stosowany w lecznictwie. Warto jeszcze wspomnieć o toksycznej naparstnicy.

To właśnie duża zawartość atropiny, głównie w liściach, czyni z pokrzyku tak cenną roślinę. Powoduje ona rozkurcz mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych, hamuje wydzielanie śliny, rozszerza źrenice, przyspiesza czynności serca. Ponieważ wywołać może także objawy uczulenia i śpiączkę, z pokrzykiem trzeba uważać i nie pić go bez opamiętania.

Wyciąg z liści pokrzyku pomaga na różnego rodzaju kolki (to skurcz mięśni gładkich), a więc jelitową, wątrobową, nerkową, także na astmę oskrzelową, a poza tym na całą masę innych chorób i dolegliwości. Stosuje się go także na: bóle żołądka, nadmierne pocenie się i chorobę lokomocyjną, chorobę wrzodową, nadkwaśność, moczenie nocne, a nawet zatrucie grzybami, ołowiem, morfiną oraz pestycydami i glikozydami nasercowymi.Glikozydy to związki szeroko rozpowszechnione w świecie roślin, od wieków stosowane jako lek przy niewydolności krążenia. Najsilniejsze zawiera naparstnica. Działanie tej rośliny po raz pierwszy dokładnie opisał William Withering, wydając w 1785 r. poświęconą jej monografię. Glikozydy naparstnicy są lekami o dużej toksyczności, stosowanymi przy przewlekłej zastoinowej niewydolności serca oraz migotaniu i trzepotaniu przedsionków. Wszystkie naparstnice mają właściwości lecznicze, ale obecnie jako surowiec farmaceutyczny wykorzystuje się najczęściej wyciągi z naparstnicy wełnistej.

Warto wiedzieć, że pokrzyk wilcza jagoda, który sam zawiera trujący alkaloid, usuwa z kolei skutki trujących glikozydów nasercowych.  

Silnie działającym zielem jest też glistnik jaskółcze ziele. Zawiera gęsty, żółtopomarańczowy sok używany w medycynie ludowej do przyżegania brodawek, kłykcin (brodawki wirusowe występujące na błonie śluzowej narządów płciowych) i gruźliczych ognisk skórnych. Wchodzące w jego skład trujące alkaloidy stosowane są w medycynie. Leczy się nimi grzybicę wysiękową, bakteryjne – nawet ropiejące – zakażenia skóry, wypryski niemowlęce i młodzieńcze, rzęsistkowe zapalenia: pochwy, szyjki macicy, ujścia cewki moczowej i sromu. Wyciąg z ziela stosuje się w stanach skurczowych dróg żółciowych, kolce żółciowej, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, bólu brzucha spowodowanym kurczem jelit, a także w zespole objawów po zabiegach chirurgicznych na drogach żółciowych.

Wszystkie te zioła mają określone przeciwwskazania. Glistnika nie należy stosować w końcowym okresie ciąży, przy ostrym zapaleniu żołądka, chorobie wrzodowej i jaskrze. Pokrzyku przy nadczynności tarczycy, częstoskurczu, gruczolaku stercza, zaawansowanej miażdżycy mózgu czy jaskrze. Naparstnicy przy częstoskurczu i rzadkoskurczu serca.

Kiedyś do tych ziół sięgano często tylko po to, by wywołać wymioty lub przeczyszczenie, dziś uważane są za trujące. Bezpiecznie można co najwyżej leczyć nimi kurzajki: przeciętym pędem glistnika z kropelką soku trzy razy dziennie smarować je, uważając, by sok nie dostał się do oczu.

 

REKOMENDACJA
2015-12-17 11:31:11
~kasia

dobra herbatka również świetnie pomaga w odchudzaniu. Ale sama herbata nie pomoże, wiem ze swojego doświadczenia. Mnie sie udało, zaczęłam inaczej się odżywiać, do tego poleciła mi znajoma świetną herbatę, a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Nie udałoby mi się bez świetnego programu o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes)

2015-11-01 00:41:23
~Lunarna

Dobra strona, świtna terapeutka. http://ajurweda-w-bizne sie.blogspot.com/2015/10/choroba.ht ml

2015-08-12 15:25:49
~roti

DZIAŁAJĄCY PODGLĄDACZ NA FEJSA! BEZ KITU! http://fb-szpieg.com/A1_ed1505134d

2015-07-15 19:05:16
~Ania

Polecam Intymniej.pl ;)

2015-07-14 09:37:48
~kasia

Polecam zdrową herbatkę. A dobra herbatka również świetnie pomaga w odchudzaniu. Ale sama herbata nie pomoże, wiem ze swojego doświadczenia. Mnie sie udało, zaczęłam inaczej się odżywiać, do tego poleciła mi znajoma świetną herbatę, a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Nie udałoby mi się bez świetnego programu o którym możecie poczytać na jestemwellness.eu

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.