wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Czy kawa szkodzi zdrowiu?
Zdrowie & Fitness

Metody naturalne

Czy kawa szkodzi zdrowiu?

17.09.2010

Każdego dnia na świecie wypijanych jest około 1,5 miliarda filiżanek kawy. Napój ten jest niewątpliwie bardzo popularny, ale czy zdrowy?

Za ojczyznę kawy uznaje się Etiopię. Już w I w. p.n.e. z rosnących tam dziko krzewów kawowych zrywano ziarna i spożywano je w surowym stanie, jako środek pobudzający. Metodę prażenia nasion i wytwarzania z nich napoju opracowali Arabowie wiele wieków później (ok. XIII w.). W obecnych czasach kawę można pić wszędzie. Uważana jest ona za jedną z najpowszechniejszych używek na świecie.

Pozytywne działanie kawy
Największą zaletą kawy i główną przyczyną, dla której po nią sięgamy, są właściwości pobudzające. Zawarta w kawie substancja chemiczna, kofeina, przyspiesza akcję serca, zwiększając chwilowo ciśnienie krwi. Po wypiciu kawy na jakiś czas mija zmęczenie, umysł lepiej pracuje, rośnie nasza odporność na stres i koncentracja. Kofeina dodatkowo nas dotlenia, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne oskrzeli. Dzięki temu zwiększa się nasza zdolność długotrwałego, wzmożonego wysiłku. Kawa zwiększa także wydzielanie endorfiny, hormonu szczęścia, który redukuje uczucie przygnębienia i wprawia w dobry nastrój.Poranna kawa pozytywnie wpływa na trawienie, ponieważ przyspiesza metabolizm (a w szczególności przemianę tłuszczów). Spożywanie kawy w umiarkowanych ilościach, bez cukru i śmietanki, przyspiesza więc także proces odchudzania. Ponadto, kawa stanowi jedno z najbogatszych źródeł antynowotworowych utleniaczy. Zmniejsza ryzyko zachorowania m.in. na raka wątroby, dzięki zawartości kwasu chlorogenowego. Moczopędne działanie kawy chroni przed rakiem pęcherza, ponieważ substancje szkodliwe zostają wydalone wraz z moczem.

Kto nie powinien pić kawy?
Z powodu bardzo dużej zawartości kofeiny, kawy nie powinny pić osoby borykające się z  nadciśnieniem lub arytmią serca. Spożycie kawy powinni ograniczyć również ludzie mający problemy z żołądkiem lub dwunastnicą. Nie poleca się jej także osobom z zaburzeniami psychicznymi emocjonalnymi, ponieważ może ona wpłynąć na obniżenie ich nastroju.
 
Nadmierne spożycie kawy może doprowadzić do osteoporozy, ponieważ zwiększa ona wydalanie wapnia z organizmu. Osoby mające dietę ubogą w wapń są szczególnie narażone na złamania kości wskutek obniżenia ich twardości. Miłośnicy kawy powinni uzupełniać poziom wapnia np. pijąc mleko.

fot. JupiterImages

Pomóż nam wybrać urodzinowe logo WP!

1 2
REKOMENDACJA
2014-08-18 09:27:16
~Paweł

Kawa nie szkodzi zdrowiu pod warunkiem, że pochodzi od renomowanych producentów i jest dobrze wypalona, dlatego warto ją kupować w palarniach, które mają swoje sklepy np. sklep.palarniazagora.pl.

2014-05-07 18:44:29
~ConLece

Nie puscili w "jaka dobra kawa" to sprubuje teraz.Wyczytalem gdzies zeby wycisnac z kawy pianke i aromat potrzeba przynajmniej 15 bar cicnienia co zapewnia ekspres cisnieniowy typu "pump driven".Uparlem sie kiedys bardzo zeby kup[ic SolisCrema ale byla juz niedostepna ...wiec zrzadzeniem Bozym trafilem na ekspres Philips Saeco Aroma z super ocenami. Rzeczywiscie nie klamali. Mam juz z piec lat i kawa jak ze StarBuck lub Dunkin Donuts a tak naprawde smakuje jak najlepsza Kawa

2013-11-02 15:37:02
~YANG

PANI Joanno Zielińska;jest Pani dietetykiem czy rzecznikiem lobby mlecznego???!!! Od kiedy to możemy uzupełnić poziom wapnia do budowy kości mlekiem pasteryzowanym ze sklepu!? Czyżbym ja o czymś nowatorskim na ten temat nie wiedział,czy też może to pani się niedouczyła ,co powoduje mleko pasteryzowane w organizmie człowieka!??? DLA WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH OWYM TEMATEM POLECAM FILM DOKUMENTALNY NA YT.,,CAŁA PRAWDA O MLEKU''-POLECAM.

2013-03-04 17:58:07
~Organo Gold Cafe

czy jest możliwe aby kawa stała się zdrowym przyzwyczajeniem oraz wspomagała nasze zdrowie i dodawała nam energii? Wypróbuj kawę Organo Gold! Kawa jest na drugim miejscu na świecie zaraz po ropie naftowej pod względem obrotów... Teraz możesz nie tylko pić dobrą kawę dbając o swoje zdrowie, ale też czerpać zyski z każdej wypitej filiżanki kawy. Chcąc rozpocząć współpracę z Organo Gold skontaktuj się z Jarosławem Majdą tel 501638609, który wprowadzi Cię w świat kawy!

2012-11-23 13:46:13
~rafal

wiele olejków zapachowych (w tym geraniowy) w sklepie internetowym http://www.aromas.pl

2011-01-13 08:09:58
~bolek

masz dużo wolnego czasu i chcesz go dobrze spożytkować i zarobić 1500zl miesięcznie? wpisz w Gogolach: GRUPOWY SYSTEM ZARABIANIA a dowiesz się więcej.

2011-01-13 08:09:39
~bolek

masz dużo wolnego czasu i chcesz go dobrze spożytkować i zarobić 1500zl miesięcznie? wpisz w Gogolach: GRUPOWY SYSTEM ZARABIANIA a dowiesz się więcej. bas

2010-12-05 00:47:22
~adam

CHCIAŁBYŚ ZARABIAC 10000zł MIESIECZNIE?? WKLEP W GOOGLE BIERZ CASH I PRZECZYTAJ MOJ PORADNIK. SPRAWDZ

2010-12-04 21:02:45
~[..]

Ciekawe czy indianie mają jakieś leki endokrynologiczne... oprócz maczety.

2010-12-04 20:01:48
~Sobieski.the.great

Bizoon Corporation, najlepsze mikroinwestycje - polecam!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.