wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Metody naturalne

Domowe sposoby na zapalenie oskrzeli

28.10.2010

Zwykle, zanim złapie nas zapalenie oskrzeli, przez kilka dni dokuczają nam problemy z gardłem, krtanią oraz tchawicą. Często zapalenie oskrzeli jest konsekwencją przeziębienia lub grypy. Warto poznać zarówno objawy jak i domowe metody walki z chorobą.

Zapalenie oskrzeli, zwane również bronchitem, to choroba układu oddechowego, która polega na ostrym lub przewlekłym zapaleniu błony śluzowej oskrzeli.

Objawy choroby
Choroba przeważnie zaczyna się od kataru, stanu podgorączkowego, bólu gardła oraz stawów i mięśni. Następnie pojawia się gorączka, dokuczliwy kaszel z odkrztuszaniem, duszności, świszczący oddech i trudności z oddychaniem, ból głowy, czasem również ból w klatce piersiowej. Zapalenie oskrzeli prowadzi do ogólnego osłabienia organizmu, wiąże się z pogorszonym samopoczuciem.

Dlaczego chorujemy na zapalenie oskrzeli?


Za chorobę zwykle odpowiedzialne są wirusy oraz rzadziej bakterie, które na ogół występują w początkowej fazie infekcji wirusowej i mogą doprowadzić do powikłań. Najczęściej chorujemy jesienią oraz zimą, do zarażenia dochodzi drogą kropelkową. Należy wspomnieć, że palacze są bardziej narażeni na tę chorobę, a na jej niebezpieczeństwo w jeszcze wyższym stopniu wystawieni są ci uzależnieni, którzy palą dużo i od dawna. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nawet bycie biernym palaczem sprawia, iż wzrasta ryzyko choroby. Rzucenie papierosów, a także unikanie zadymionych pomieszczeń, pomaga przeciwdziałać zapaleniu oskrzeli. Za chorobę odpowiedzialne są również inne czynniki. Są to zanieczyszczenia powietrza, które podrażniają oraz niszczą błonę śluzową nosa, gardła i oskrzeli, a także skłonności genetyczne.

Leczenie zapalenia oskrzeli
Żadne domowe sposoby nie zastąpią wizyty u lekarza. Jest ona konieczna, by ustalić sposób leczenia. Zapalenie oskrzeli leczy się antybiotykami w przypadku zakażenia bakteryjnego, natomiast zakażenie wirusowe nie wymaga ich przyjmowania. W infekcji wirusowej na ogół stosuje się leki przeciwgorączkowe, rozrzedzające wydzielinę oraz leki ułatwiające odkrztuszanie.

fot. iStockphoto/Thinkstock

Sprawdź, jakie choroby Ci grożą? Zrób test życia

Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?

15 lat Wirtualnej Polski!

1 2 3
REKOMENDACJA
2016-04-04 08:49:54
~Andrzej

prosze przestac reklamować inhalator,to jest watek dla chorych a nie dla naciągaczy

2015-12-03 17:05:52
~Celina

Trzeba pomyśleć o szybkim i skutecznym leczeniu, dlatego najlepiej wybrać inhalacje. Dobry domowy inhalator poradzi sobie z tym i innymi problemami układu oddechowego bardzo szybko. Polecam inhalator, który stosuję - simple sanity, jest wydajny i prosty w obsłudze.

2015-11-19 10:37:43
~Kasia

Ja nie palę papierosów, przy mnie także nikt nie pali- więc biernym palaczem także nie jestem. a na zapalenie oskrzeli choruję przynajmniej 2-3 razy w roku. albo czasem zapalenie krtani. nie wiem z czego to wynika.....ale na pewno z papierosami nie ma to nic wspólnego.

2015-11-04 13:56:10
~Ada

W przypadku zapalenia oskrzeli warto pomyśleć o inhalacji. Domowy inhalator to obecnie niewielki wydatek, a przydaje się w wielu schorzeniach układu oddechowego. Nowsze inhalatory jak inhalator pro sanity mogą być używane zarówno przez dorosłych jak i dzieci.

2015-09-26 19:17:46
~Elka

Na pewno już więcej nie zgodzę się na antybiotyk dla dziecka przy zapaleniu oskrzeli. Ostatnio udało mi się wyleczyć syropem dicotuss junior i wyleżeniem, a antybiotyk zawsze strasznie osłabia organizm .

2015-02-10 20:03:51
~michallukasz

Tutaj jest napisane, w przypadku jakich objawów towarzyszących zapaleniu oskrzeli należy leczyć antybiotykiem i w jakim przypadku można sobie odpuścić: http://medyczny-blog.blogspot.com/2 015/02/zapalenie-oskrzeli-leczenie. html

2014-06-05 16:09:04
~Mareczus

serdecznie polecam lekturke http://zapalenie-oskrzeli.blogspot. com

2014-03-27 22:19:51
~Marlena

Może komuś się przydadzą informacje o zapobieganiu i leczeniu zapalenia oskrzeli, które tutaj też znalazłam http://fizjoterapeuty.pl/choroby/za palenie-oskrzeli.html

2012-02-07 14:35:56
~łukasz

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.