wyszukanie zaawansowane

Metody naturalne

Odwodnienie organizmu - jak je rozpoznać?

fot. Thinkstock
25.10.2011

Po wodę do picia wyjątkowo często sięgamy latem, zapominając, że organizm nawadniać należy przez cały rok. Bowiem do odwodnienia organizmu dojść może nie tylko, gdy na zewnątrz temperatury oscylują wokół 30° C. Wręcz przeciwnie, jesienią i zimą odwodnienie może nieźle namieszać w naszym organizmie.

Każdego dnia powinniśmy wypijać minimum dwa litry napojów, najlepiej wody. Krystaliczny napój pozwoli, by nasz organizm pracował na pełnych obrotach i uchroni nas przed wieloma poważnymi dolegliwościami, nawet przed śmiercią.

Groźne objawy
Pierwszym sygnałem odwodnienia organizmu jest pragnienie. Gdy czujemy, że chce nam się pić, włączają się wszystkie czujniki, baroreceptory, osmoreceptory, które informują, że zagęszczony jest mocz i trzeba dostarczyć organizmowi więcej wody. Jednak zanim to nastąpi, brak płynu dawał już pewne sygnały – doprowadził do zmęczenia i spadku koncentracji.Jeśli w tym nie sięgnęliśmy po szklankę wody, w kolejności zaczęły dokuczać nam: suchość w ustach, ból głowy, osłabienie, zawroty głowy, utrudniona mowa, zaburzenia widzenia, omdlenie, czasami nawet wymioty.

Jesienią i zimą niebezpieczne są: gorączka, biegunki i wymioty. Odwodnienie organizmu może nastąpić podczas długotrwałego przebywania w suchym powietrzu, np. w wysoko latających samolotach lub w pomieszczeniach z klimatyzacją, spożywanie dużej ilości środków o działaniu odwadniającym, np. alkoholu i kuracje odchudzające.

W skrajnych przypadkach, gdy ubytek wody jest większy niż 15 proc. masy ciała, dochodzi do śmierci.

Woda czyni cuda
Wodę powinniśmy traktować nie tylko jako napój pozwalający funkcjonować organizmowi, ale także jako swojego rodzaju medykament. Po większe ilości wody powinny sięgać osoby mające kłopoty z pracą jelit. Płyny nawadniają pokarm podczas jego wędrówki wzdłuż przewodu pokarmowego. Jeśli pokarm w jelicie ma odpowiednią wilgotność, organizm bez problemu radzi sobie z jego transportem i potem wydalaniem.

1 2
REKOMENDACJA
2016-07-22 11:18:58
~Alicja Sosnowska

Mało kto wie, że już odczucie pragnienia jest sygnałem, że nasz organizm jest odwodniony. Picie samej wody czasem nie wystarcza, zwłaszcza przy wysiłku fizycznym lub przy upałach. Mnie lekarz polecił Jonolit - elektrolity, które rozpuszczam w wodzie. Lepiej nawadniają organizm niż woda i soki, ponieważ zawierają niezbiednienie sole mineralne i chlorki, które tracimy wraz z potem.

2014-08-03 13:26:12
~anka

boje sie odwodnienia, dlatego kiedy cwicze, to mam ze soba przygotowany izotonik, saszetke orsalitu rozpuszczona w szklance wody, taki napoj ma wlasciwa ilosc elektorlitow, dzieki czemu organizm szybko wraca do formy i sie nie odwadnia, nie kupuje gotowych izotonikow ze sklepu, bo maja mnostwo cukru i konserwantow, a przy tym sa bardzo drogie! orslait kupuje w aptece, cena 1 saszetki to jedynie ok1 zl!

2013-04-19 22:55:41
~IZU1980

polecam zobaczyc najlepszy filtr na rynku - puricom binature - wydaje sie prawdziwa rewolucja.

2013-04-19 12:10:37
~Ela

W obecnych czasach czysta woda jest bardzo trudno dostępna i niestety, aby ją mieć nie obejdzie się bez filtra. Polecam filtr Aqua Viva http://www.zest.bz/aquaviva/. Jest to filtr działający na zasadzie odwróconej osmozy, nie ma mineralizatora, bo minerały zawarte w wodzie są słabo przyswajane przez organizm (najwięcej minerałów pobieramy z pożywienia). I co bardzo ważne ma atest z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

2012-01-26 12:24:53
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

2011-10-29 11:12:32
~m

USUNIĘTE WCZEŚNIEJ Z PORTALU - oceńcie sami, dlaczego: Ten artykuł trochę wygląda jak reklama butelkowanych wód sprzedawanych w sklepach. Trzeba pić płyny zawierające wodę, które dostarczają organizmowi nie tylko minerały, ale także m. in. witaminy. A ponadto ich gęstość pozwala na lepsze nawodnienie organizmu od samej wody. W przypadku dużego wysiłku należy pić specjalne płyny izotoniczne uzupełniające wszystkie składniki, które organizm traci wraz z wyparowaniem wody

2011-10-29 10:14:51
~m

Ten artykuł trochę wygląda jak reklama butelkowanych wód sprzedawanych w sklepach. Trzeba pić płyny zawierające wodę, które dostarczają organizmowi nie tylko minerały, ale także m. in. witaminy. A ponadto ich gęstość pozwala na lepsze nawodnienie organizmu od samej wody. W przypadku dużego wysiłku należy pić specjalne płyny izotoniczne uzupełniające wszystkie składniki, które organizm traci wraz z wyparowaniem wody.

2011-10-29 10:13:21
~joasia

Prawdziwe informacje o wodach butelkowanych można przeczytać na stronie: www.wodadlazdrowia.pl

2011-10-29 09:57:36
~robert

ten artykul pisal jakis debl , ktory nie ma zielonego pojecia o organizmie ( rozrzedzony mocz i mniej bakterii !!! co za bzdura !! ) ty deblu nie mieszaj ludziom w głowach , idota

2011-10-29 09:48:09
~smakosz

nie musze pic prawie wcale wody wystarczy mi to co zjadam z posilkami zupa,owoce,herbata,kawa,kompot i dwa piwa przez dzien uzbiera sie tego ponad dwa litry

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.