wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Metody naturalne

Aloes - cudowny sposób na zdrowie

fot. Thinkstock
07.02.2012

Mówi się, że ostatnia królowa Egiptu Kleopatra swoją niezwykłą urodę zawdzięczała wielu zabiegom naturalnym, wśród których czołowe miejsce w pielęgnacji skóry, oprócz kąpieli mlecznych, zajmował także aloes.

Skuteczność lecznicza aloesu jest powszechnie znana, jednak została potwierdzona dopiero w wyniku badań przeprowadzonych w latach 50-tych ubiegłego stulecia przez radzieckiego okulistę i chirurga, profesora Władimira Fiłatowa.

Odkrył jednak on niewielką część możliwości tej rośliny, stwierdzając, że wyciągi z aloesu wykazują niezwykłą skuteczność w chorobach oczu. Te wyniki badań zapoczątkowały falę kolejnych doświadczeń i niedługo potem w miąższu aloesu wykryte zostały związki, mające zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Aloes należy do rodziny liściowych sukulentów, wśród których wyróżnia się około 400 gatunków. Dzielą się one na formy drzewiaste, krzewy, byliny oraz liany, a rozpowszechnione są w Afryce, na Madagaskarze oraz na Półwyspie Arabskim. Ten, który używany jest powszechnie w celach pielęgnacyjnych i leczniczych, to aloes zwyczajny pod nazwą handlową Aloe Vera.  Już od czasów starożytnych uznawany jest za roślinę o doskonałych umiejętnościach przeżycia w niekorzystnych warunkach, potrafi bowiem gromadzić w sobie niezbędne do życia substancje oraz ogromne ilości wody.

Wytwarza także kolce, wyrastające ze skóry zawierającej alionę – substancję silnie przeczyszczającą, co skutecznie odstrasza wszelkie zwierzęta przed spożyciem rośliny. Jak łatwo możemy się domyślić, uprawa aloesu w domu nie nastręcza żadnych trudności.

By uniknąć gnicia liści nie należy przesadzać z częstością podlewania. Warto wiedzieć, że roślina potrafi wytrzymać nawet kilka miesięcy bez gleby.

Miąższ liści aloesu aż w 96% składa się z wody, natomiast pozostałe 4% stanowią substancje biologicznie czynne. Należą do nich cenne aminokwasy, niezbędne do budowy białek, których nasz organizm nie jest w stanie sam produkować, witaminy A, B, C, E, K, jak również makro- i mikroelemetny typu potas, wapń, magnez, chrom oraz żelazo.

Jednak sekretnymi składnikami, dzięki którym aloes uznano za roślinę leczniczą, są aloektyna, mająca właściwości przeciwzapalne, znieczulająca bardykineza, a także acemannan, działający zmiękczająco.

1 2
REKOMENDACJA
2012-02-08 12:49:13
~edyta

Moja babcia robiła nalewkę (aloes, spirytus, miód i może cos jeszcze), którą piła codziennie. Zmarła w wieku 93 lat po urazie głowy (spadła ze schodów). Wydaje mi się, że ten specyfik pomagał.

2012-02-08 12:36:14
~Ania

Masz za dużo tłuszczu na brzuchu i biodrach, doskwierają ci zaparcia i wzdęcia, masz spowolniony metabolizm przez menopauzę lub częste diety przez co systematycznie przybierasz na wadze. Koniecznie musisz odwiedzić naszą stronę http://kilocotydzień.pl po to by normalnie żyć.

2012-02-08 12:06:38
~Danuta

Aloes to też świetny sposób na pozbycie sie brodawek !

2012-02-08 11:55:23
~Wanda

Dieta która potrafi zrobić porządek z naszym organizmem jest tak prosta że nawet większość z was nie przypuszcza. Zawiera wszystkie ważne dla naszego organizmu składniki odżywcze Pozwala rozwiązać wszelkie problemy gastralne i znakomicie przy tym wzmacnia metabolizm i poprawia witalność. Stosowałam wiele diet ale ta jest najlepsza (kilocotydzień.pl) w kilka tygodni pozbyłam się balastu z mojego brzucha łącznie na wagę 14,5 kg a przy tym jadłam to co lubię. Nie możliwe

2012-02-08 11:05:20
~Ania

JEŻELI UNIKNIESZ PODCZAS DIETY GŁODU-to cała dieta zakończy się sukcesem. Ale to nie takie proste. Nie każda z nich daje uczucie sytości, dlatego tak wiele osób rezygnuje po kilku dniach. Ale możesz jeść normalnie i chudnąć, pod warunkiem że masz tą właśnie tą a nie inną dietę. Pomogła mi i moim znajomym, rodzinie pomoże i wam. Polecam kilocotydzień.pl

2012-01-18 10:01:47
~Milena

Aloesem wyleczyłam łuszczyce krostkową, leki kosztowały majątek a leczenie nie dawało efektów... dopóki nie zaczęłam pic soku a aloesu kupionego w aptece, a aloesem domowym zacierałam chore miejsca.

2012-01-15 12:55:29
~ja

A ja mam uczulenie na aloes

2012-01-05 19:03:36
~Amarena

Robiłam kiedyś syropek aloesowy dla dziecka, sok z miąższu i miód, musi postać tydzień, żeby się przegryzł i nie był gorzki. Śmiem twierdzić, że wyleczyłam dziecko z bronchitu oskrzelowego. tym syropem. Winko Aloesowe też jest dobre.

2012-01-05 18:15:17
~Prometeusz11

Mam kilka aloesów w domu ,do własnego użytku nie wiedziałem że można go PIĆ?? i Jak tak na surowo??? jak on ma przeczyszczające właściwości??

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.