wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Metody naturalne

Cynk - jaka jest jego rola w organizmie?

fot. Thinkstock
05.01.2012

Co mogłoby się stać, gdyby w naszym organizmie zabrakło cynku? Z całą pewnością zacząłby strajkować, bowiem ten pierwiastek śladowy odgrywa  istotną rolę w wielu procesach zachodzących w organizmie.

Nad tym, czy brakuje nam tego pierwiastka, zastanawiać się powinniśmy, gdy zauważamy obniżoną odporność, dokucza nam trądzik, włosy stają się suche i zniszczone, a paznokcie zaczynają się łamać. Również, gdy nie możemy zrzucić zbędnych kilogramów, warto pomyśleć o uzupełnieniu cynku.

- Cynk jest niezbędnym składnikiem dla ponad 200 enzymów, co oznacza, że ma wpływ na podstawowe funkcje życiowe - tłumaczy Sandra Nowacka-Jaskólska, dietetyk z Kliniki Zdrowia Kobiety i Klinika Leczenia Niepłodności Invicta. - Jest konieczny do syntezy białek i kwasów nukleinowych, ochrony przed wolnymi rodnikami, produkcji i wydzielania hormonów (testosteron, tyroksyna, insulina), odczuwania smaku i zapachu, do prawidłowego utrzymania stężenia witaminy A w osoczu.  Jest pierwiastkiem kluczowym w metabolizmie alkoholu, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry i błon śluzowych, działa odtruwająco na organizm, pomagając usunąć z niego metale ciężkie. Cynk wpływa również na rozwój fizyczny, prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych (mi.in. prostaty).  W ustroju człowieka znajduje się w krwinkach czerwonych, mięśniach, kościach, skórze, włosach.

Szukaj pierwiastka
Bywa, że sami obniżamy ilość cynku w organizmie, narażając się przez to na wiele kłopotów z jego funkcjonowaniem. Z całą pewnością w naszym organizmie będzie go mniej, gdy zaczniemy pochłaniać zbyt dużo słodyczy. Na niedobór pierwiastka często narzekają wegetarianie, alkoholicy, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące mamy, ludzie starsi, dorastające nastolatki, kobiety zażywające tabletki antykoncepcyjne oraz osoby stosujące niskokaloryczną dietę. Niedoborom cynku sprzyja też spożywanie żywności nawożonej fosforanami i wapniem, nieprawidłowo przetworzonej oraz zatrucie środowiska.

Jak uzupełniać regularnie pierwiastek w organizmie? Wystarczy odpowiednio komponować codzienne menu, by wszystko działało jak trzeba.

1 2
REKOMENDACJA
2016-03-24 12:26:19
~Rafał

Cynk faktycznie ma spory wpływ na stan skóry (w tym głowy) i włosy właśnie. Z tego powodu stosowany jest w niektórych preparatów na łysienie. Skutecznym - do tego opartym o naturalne składniki - jest Profolan (do kupienia na stronie producenta: http://nplink.net/Bao2ukOT )

2015-06-17 16:29:43
~Emilie

Powiedziałabym "magiczne właściwości" <a href="https://bmsalononline.pl/pl/p /Viridian-Cynk-30-kapsulek/395" title="cynk tabletki">cynku w tabletkach</a> poznałam stosunkowo niedawno i jestem bardzo zadowolona :) Suplement ten jest zrobiony na bazie samych naturalnych składników, co brzmi zachęcająco. U mnie poprawiłsię wygląd skóry i włosów, a nawet paznokci. Mam też lepszy sen. No czego chcieć więcej? :)

2014-08-03 08:00:47
~j

Co za m.toł to pisał? Na pierwszej stronie artykułu mówią, że nadmiar fosforanów i wapnia w żywności powoduje niedobory cynku, a na tej stronie piszą, że fosfor i wapń zwiększają wchłanianie cynku ???????????????

2013-10-06 13:18:21
~MATEUSZ

Świetnej jakości cynk jako suplement można znaleźć na www.arkazdrowia.pl

2013-04-17 13:05:06
~Iga

Ja stosuje taki suplement – Astax 10 – składniki w nim zawarte są naturalnego pochodzenia (astaksantyna, luteina, witamina E i olej z krokosza barwierskiego). Poprawiła mi się skóra, paznokcie, włosy mam też więcej energii. Dodatkowo oczyszcza organizm i chroni zdrowie. Suplement jest bardzo skuteczny – spróbujcie.

2013-03-01 14:22:06
~spróbuj wody

szukaj i czytaj a zadbasz o własne zdrowie . Kto czyta i pyta nie błądzi ! Do WSZYSTKICH , którzy chcą być zdrowi i żyć o minimum 15 lat dłużej od średniej krajowej . PIJCIE wodę z aktywatora ATARA GOLDEN Żadnej chemii , prądu elektrycznego i innych trucizn . Urządzenie z czystej miedzi Cu zapewnia wodę strukturalną idealną do ŻYCIA LUDZIEGO - ciąża kobiety ma wodę strukturalną gdzie powstaje nowe życie .Szukaj w necie - Aktywator wody atara golden . Profilaktyka -

2012-01-26 13:17:17
~łuki

Witam, zwracam się z prośbą, jeśli nie czujesz się dotknięty przez kryzys finansowy albo jesteś po prostu człowiekiem dobrej woli proszę wspomóż mnie. Szukam trzydziestu tysięcy pomocnych ludzi, którzy zechcieliby mi pomóc, ponieważ muszę spłacić kredyt, który jest dla mnie zbyt dużym ciężarem. Dlatego proszę Cię o pomoc w wysokości 1 złotówki lub dowolnej kwoty na konto nr 43114020040000380264446126. Z góry dziękuję wszystkim ofiarodawcom- Łukasz Laszczak.

2012-01-05 20:59:56
~anemik

Chciałbym przestrzec wszystkich przed braniem preparatów cynkowych!Przez swoją ignorancję i takie artykuły, które promują ich stosowanie,chcąc poprawić swój stan zdrowia, brałem cynk. Po jakimś czasie, okazało się, że mam bardzo zaawansowaną anemię! Wylądowałem przez to w szpitalu!Tam okazało się,że preparaty cynkowe zażywane przez dłuższy czas powodują niedokrwistość! Borykam się z tym problemem,już dwa lata. Biorę codziennie żelazo,chodzę regularnie na wizyty u

2012-01-05 20:31:47
~MarkGoldberg

Artykuły można czytać w nieskończoność. Ale przede wszystkim w życiu trzeba iść do przodu. Jednym z tych ważnych kroków może być dla ciebie to : http://megapensja.pl/?user=solidn yjh3g

2012-01-05 20:27:59
~ona

kochani czy moje piersi są naprawdę obwisłe? Mąż mi dokucza co jakiś czas i dlatego zaczęłam się tym przejmować. Nie wiem czy to ze mną czy z nim coś nie tak http://www.wp3.pl/zdjecie69jpg/

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.