wyszukanie zaawansowane

Metody naturalne

Nadużywasz ziół? Uważaj!

fot. sxc.hu
17.02.2012

Zioła powszechnie uważane są za rośliny lecznicze. Nie ma się czemu dziwić, służą człowiekowi od wieków. Często pomagają wygrywać walkę z różnymi schorzeniami. W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy setki leków produkowanych na bazie surowców roślinnych i tyle samo mieszanek ziołowych.

Nie oznacza to jednak, że mamy ziołom ufać bezgranicznie. Nie leczą one wszystkich chorób, a źle użyte mogą poważnie zaszkodzić, a nawet doprowadzić do śmierci. Zanim sięgniemy po zioła, starajmy się dowiedzieć o nich jak najwięcej. Tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie bezpieczeństwo.

Przecież to tylko lek ziołowy
Jak wskazują statystyki, Polacy są na drugim miejscu w Europie (po Niemcach), jeśli chodzi o spożycie leków pochodzenia roślinnego. Nie oznacza to, że mamy się czym szczycić. Głównie dlatego, że wciąż zbyt mało wiemy na temat ziołowych specyfików. Z jednej strony lekceważymy skuteczność leków ziołowych, z drugiej ją przeceniamy. Często leki ziołowe mylimy z homeopatycznymi - tymczasem ich zasada działania jest zupełnie inna, leki ziołowe zawierają często silnie działające substancje czynne, a homeopatyczne są ich praktycznie pozbawione.Nie mieszaj z lekami
Przy dłuższym stosowaniu, z jednoczesnym przyjmowaniem innych leków, zioła mogą wywoływać niepożądane reakcje w naszym organizmie. Przede wszystkim mogą zmienić działanie leków przepisanych przez lekarza, wzmocnić lub osłabić zaleconą dawkę, a tym samym wywoływać szkodliwe działanie zapisanego leku.

Zioła mogą pogarszać wchłanianie leków do organizmu (na przykład z powodu roślinnego śluzu, pokrywającego jelita), przyspieszać ich rozkład albo wydalanie (gdy są moczopędne lub przeczyszczające). Na groźną interakcję z lekami narażone są osoby mające problemy z krążeniem, cukrzycą, depresją. Również chorzy na AIDS, przyjmujący leki przeciwwirusowe.

Kupuj ze sprawdzonego źródła
Nawet jeśli postawimy tylko na zioła, możemy sobie zaszkodzić, bowiem niektóre z nich wchodzą w interakcje ze sobą. Właśnie dlatego specjaliści zalecają szczególną ostrożność w stosowaniu wielu środków pochodzenia naturalnego. Naturalne, nie znaczy zdrowe.

Bardzo ważne jest ich przygotowanie i odpowiedni dobór. Należy wiedzieć, które mogą wzajemnie wzmagać lub osłabiać swoje działanie, leczyć lub szkodzić. Najlepiej, aby dobierał je specjalista. Nie kupujmy ziół mieszanych, których pochodzenia nie znamy.

Zbyt długo
Naturalne mieszanki mogą też szkodzić, jeśli stosujemy je są zbyt długo. Specjaliści przestrzegają, że bezwzględnie należy zaprzestać stosowania ziół po pół roku systematycznego picia naparów i zrobić przynajmniej trzymiesięczną przerwę. Powód jest prozaiczny. Gdy organizm przyjmuje regularnie jakiekolwiek specyfiki, przyzwyczaja się do nich, przez co przestają być skuteczne. Dzieje się tak również w przypadku ziół.

Uwagę na to powinny zwrócić szczególnie osoby starsze i przewlekle biorące leki.

1 2
REKOMENDACJA
2012-02-20 16:22:37
~mal

niektuzi zra ja jaram i mi k....a nic niejest wrecz przeciwnie;-]

2012-02-20 16:04:29
~milusińska

Zioła pomagają zawsze, trzeba tylko wiedzieć jak je używać.

2012-02-20 15:24:26
~MIISIOR OPTIMUS

no bo przecież jak masz problem, to... najlepsza jest pigułka. To, że działanie 70% pigułek to w zasadzie udowodnione placebo nie ma znaczenia. Ważne, żeby , broń Boże nie korzystać z ziół czy innych sposobów leczenia, bo to przecież ogromna kasa... dla przemysłu farmaceutycznego i lekarzy. A rzekomo obiektywny artykuł powinien w takim razie powiedzieć jakie ogromne zagrożenie jest w niby bezpiecznych lekach i szczepionkach. A dlaczego tego nie robi koncentrując się na zioła

2012-02-20 14:21:31
~tymczasowy

@SETHUR: wpisz w internecie "pier.olnij się w czoło" i dowiedz się jak dobrze przy.ebać łbem w ścianę. Powodzenia.

2012-02-20 14:16:04
~gogmagog

W cywilizowanych krajach w aptekach sa tacy panowie ubrani na bialo-farmaceuci-ktorym zadaniem jest sprawdzac co pacjent zazywa i z czym, maja oni takie specjalne magiczne pudla-komputery. Taki pan siada z pacjentem w pecjalnym pokoju i go pyta co ten zazywa. W Polsce odpowiednik tego pana zajmuje sie glownie sprawdzaniem wymiaru recepty-bierze linijke i mierzy czy recepta ma dobry rozmiar.

2012-02-20 14:03:58
~ewa

Praca z domu-masz komputer wolny czas i chciałabyś dorobić do pensji poszukujemy osób takich jak ty. www.mam-biznes.com.pl

2012-02-20 12:36:04
~zielarz

firmy farmaceutyczne widać biorą górę :DDDD , cóż dodać trza ferment siać :D hehe - oczywiście sa zioła które przy "mieszance" bywają np. przeczyszczające czy np. picie skrzypu i chodzenie po słońcu może mieć uboczne skutki ale chyba każdy kto ziola stosuje wie że nic nie szkodzą kiedy się ich używa z głową :) a przede wszystkim zanim zacznie się je stosować zasięgnie porady zielarza :)

2012-02-20 12:35:56
~Ewa

tak po krotce mogę powiedzieć o tym w jaki sposób pracuje ok 3 godz. dziennie i dorabiam średnio 2-2,5 tys. miesięcznie dodatkowo. Wystarczy internet i kącik w domu gdzie możesz mieć trochę spokoju. Reszta to kwestia czasu. Wdrożysz się i będziesz zarabiać tyle ile chcesz. Zajrzyj na www.pracazdomu.com/ebiznes otwórz swój niezależny biznes w swoim pokoju.

2012-02-20 11:34:43
~Polonuska

Dziurawiec wspomaga prace watroby i dlatego trzeba pamietac, ze inne leki powinny ew. byc dozowane inaczej. Generalna zasada nie brac jednoczesnie, tylko o innej porze dnia.

2012-02-20 11:18:51
~zielarz

Domyślam się, ze ten artykuł napisał ktoś powiazany z koncernami farmaceut., które juz od dawna chcą wykluczyć konkurencję - czyli zioła, które maja skuteczniejsze i bezpieczniejsze działanie niż ich chemikalia,które w majestacie prawa zamiast leczyć - latami niszczą zdrowie ludzi.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.