wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak żyć z nerwicą?

02.06.2009

Prawdopodobnie nie istnieje na świecie druga choroba, która byłaby tak różnorodna w swoich objawach. Przymus liczenia płytek chodnikowych, kilkakrotne sprawdzanie, czy jakąś czynność wykonało się prawidłowo, lęk w miejscach publicznych, napady agresji, zaniki pamięci, rozszczepienie osobowości... wszystkie te objawy mieszczą się w jednej klasie chorób: nerwicy.

Określenie „nerwica” zostało wprowadzone w XVIII wieku przez lekarza, Williama Cullena. Przyjął on tę nazwę w trakcie swoich badań nad histerią (która także jest rodzajem nerwicy). Nazwa miała wskazywać na to, że nerwica wiąże się z nieprawidłowościami w układzie nerwowym. I chociaż nadal istnieją zwolennicy tej teorii, od czasów Zygmunta Freuda przyjmuje się raczej, że nerwica powstaje naskutek nieprawidłowości w rozwoju emocjonalnym jednostki lub jako skutek silnych urazów psychicznych.Przyczyną nerwic są wewnętrzne konflikty jednostki, z którymi nie jest ona w stanie poradzić sobie w obliczu panujących powszechnie norm społecznych i oczekiwań ze strony najbliższego otoczenia. Efektem zaistnienia takiego konfliktu są objawy nerwicowe, które rozładowują napięcie i odcinają emocje od realnego – wydaje się, że niemożliwego do rozwiązania – konfliktu.

Częstymi konfliktami nerwicowymi są wahania dotyczące pragnienia niezależności i jednoczesnej obawy przed nią lub odpowiedzialności i poczucia braku kompetencji, która pozwoliłaby ją dopełnić.

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2012-04-06 11:09:54
~zagorafobią

mam 16 lat i męczę sie z tym już około 12-13 lat odkąd pamiętam, niby chodzę do psychologa ale to nic nie daje. mam lęk rzed ludź mi i więkdzymi przestrzeniami dlatego największym koszmarem jest wyjśce do kościoła i lęk ze cos sie stanie to jest nie do wytrzymania a co jakiś czas pojawiają sie jakies dziwne nerwy i tiki. dokładnie jak moja poparzedniczka tutaj- koszmar

2011-04-27 16:33:47
~adam

ja mam tak od 6miesięcy.do sklepu na siłę do kościoła też.jak jest dłuższa kolejka czuje ze słabnę że mdleję szybki oddech i uczucie odrealnienia,zresztą to odrealnienie towarzyszy prawie cały czas.badania wszystkie ok.neurolog,psychiatra,kardiolog o internistach pisać szkoda!wszysc zgodnie...nerwica lękowa albo nowocześniej stany lękowe.tabyletek sie boję bo uzależniają np.cloranxen przywraca dobre samopoczucie ale to zbyt piękne aby było prawdziwe.trochę pomaga nerwomix

2011-01-16 08:35:42
~monika

Nerwicę leczy się u psychiatry! polecam strone http://neurotyk.pl - mozna znaleźć info o psychoterapi, nie da sie z tego szybko wyjsc..potrzeba miesiecy a nawet lat!

2010-10-27 15:49:57
~Anicka

Ja po 15 latach przerwy w braniu leków na nerwicę depresyjną , zaczynam od nowa nimi się faszerowac . Powtarza sie mój koszmar z wczesnej młodości..... Mam dość!!!! wszystkich i wszystkiego a najbardziej SIEBIE! A najśmieszniejsze jest to, że nikt wokół mnie nie wie, że coś jest ze mną nie tak. A we mnie toczy się straszna walka, którą powoli przegrywam. Dochodzi do tego fobia społeczna. czegóż chciec więcej , aby samemu sie unicestwic. Koszmar.

2010-07-23 07:13:03
~np

trzeba to przejsc aby zrozumiec,moj maz wysmiewal sie ze mnie.Nie tego potrzebuja tacy jak my.

2009-07-27 15:16:44
~anda

okropna choroba, ja walczę sama, ale żadnych efektów,szkoda mi meża nie wiem jak długo to wytrzyma

2009-07-27 15:07:50
~Nerwusek

Witam:) mnie nerwica lękowa zamknęła w domu:( każdy dzień to walka czy dziś wyjdę do sklepu czy znów będę bez zakupów:( takie miejsca jak kościół, sklep itp omijam jeszcze z daleka!!! A wizyta u fryzjera to czarna magia dla mnie!!! Kto nie przeżył takiej choroby ten nigdy nie zrozumie!!! A jak mi sie juz uda wyjść z domu to każde wyjście odreagowuję silnymi drgawkami w nocy!!! Pozdrawiam nerwusków!!!

2009-07-19 06:42:15
~Xena

Znamnerwicowca ktory ze swoja nerwica trafil miedzy schizofrenikow,teraz oni mu wmawiaja ze jest gorzej chory od nich i schizofrenia to pikus.w koncu znalezli kogos z inna choroba duszy i sie pocieszaja.

2009-07-19 06:35:32
~Xena

Niech ktos jeszcze sprobuje znalezc psychiatre takiego zeby to byl odpowiedni czlowiek na odpowiednim stanowisku,niekompetentny psychiatra moze narobic wiecej szkod jak pomoc.a silne urazy niech lecza ci ktorzy do nich doprowadzili ,przeprosinami i porosba o wybaczenie,tago nawet rodzice nie wymagaja w procesie wychowania.

2009-07-13 15:36:05
~Doris

ja wszystkie problemy zdrowotne w tym również ciężką nerwicę i depresje rozwiązałam na modlitwach wstawienniczych we wspólnotach chrześcijańskich, na adoracji Najświętszego Sakramentu i na osobistej modlitwie w miejscach znanych z łask. W kościołach są organizowane msze św. lub spotkania z modlitwami o uzdrowienie. Jednak najbardziej skorzystałam we wspólnocie "Odnowy w Duchu Świętym". Podaję namiary: www.CSF.odnowa.org, Magdalenka@odnowa.org. Dom Rekolekcyjny ul

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.