wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Gimnastyka umysłu

08.06.2009

Masz coraz gorszą pamięć, kłopoty z nowymi pomysłami, kreatywnością? Brak nowych bodźców, rutyna i nuda – oto, co spowalnia Twój mózg.

Praca, biurko, komputer, dom, telewizor. Żyjesz wciąż tak samo, poruszasz się tymi samymi mentalnymi drogami. Nie napotykasz nic, co ożywiłoby działanie Twojego umysłu. Najwyższy czas, by to zmienić. Zacznij ćwiczyć swój mózg.

Tajemnice umysłu
Mózg podzielony jest na dwie półkule: prawą i lewą. Obie cechują się innymi właściwościami. Lewa półkula odpowiada za: logikę, mowę, liczenie, analizę. Dostrzega pojedyncze obiekty, a nie całość.Prawa półkula związana jest z: wyobraźnią, emocjami, twórczością, muzyką, kolorami. Dostrzega obraz całości, zamiast pojedynczych obiektów. Dziś wiadomo, że aby twórczo myśleć i lepiej zapamiętywać, obie półkule muszą działać razem. Dlatego wiele ćwiczeń kładzie duży nacisk na wzmacnianie połączeń między półkulami.

Neurolog Robert Freidland przeprowadził badania, z których wynika, że ludzie aktywni, podejmujący nowe wyzwania, rzadziej chorują na chorobę Alzheimera niż ci, których jedyną kreatywnością jest „pilotowanie” telewizora. Twój mózg jest jak mięsień: im więcej go ćwiczysz, tym staje się sprawniejszy.

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2010-05-22 18:29:28
~EWA

MUZG JEST JAK KARTOTEKA JAK CO ZAPOMNISZ TO PRZEKLADAJ I SZUKAJ W TEDY SZYBKO SOBIE PRZYPOMNISZ TZ PRZEKLADANIE STRON KSIAZKI W TA ISPOWROTEM TAK SIE CWICZY PAMIEC JA TAK ROBIE I TO MI POMAGA

2009-06-09 08:55:17
~zazula

to ja Wam wszystkim zapominalskim (i nie tylko) polecam: www.bioslone.pl - na pamięć, na zdrowie, na własne życzenie

2009-06-09 08:48:23
~kiki

jolu nie przejmuj sie, tez tak mam.Czesto o czyms zapominam, i musze kilka razy wracac do sklepu. Ale spokojnie to nie jest ozznaka zadnej choroby :)), po prostu musisz sie bardziej skupic na tym co robisz w danym momencie.

2009-06-08 19:26:50
~jola

Oczywiście, że chodzę z kartką:) Leży w kuchni i zapisuję, gdy coś się skończy. Mydło i powidło. Potem sobie segreguję spożywkę i chemie i ... zdarza mi się zapomnieć kartkę. Wtedy w sklepie ćwicze pamięć przypominając sobie co miałam kupić. Dobre :)

2009-06-08 14:15:53
~Matylda

Rozwiązujcie zadania matematyczne, łamigłówki,albegrafy itp...A po zakupy radzę iść z kartką....POWODZENIA

2009-06-08 14:09:12
~leo

A ja od zawsze rozwiazuję krzyżówki,uwielbiam sudoku oraz układam pasjanse.Myślę,że to jest niezła gimnastyka dla mózgu,ale i tak zdarza mi się o czymś zapominać.Nieraz wracam na 3 piętro,bo nie mam pewności czy zamknęłam drzwi od mieszkania.Tak to już jest po pięćdziesiątce.Ale uszy do góry i do przodu!!!

2009-06-08 12:48:16
~dusia

ja już jestem tak ospała, ze nic mi sięnie chce. Jak juz pojawia się pomysły, to brak woli do działania...tragiedia :(

2009-06-08 12:11:22
~jola

Dziś poszłam po zakupy. Stanęłam w kolejce i kupiłam żółty ser, pani pyta czy cos jeszcze, aja że nie. Idąc do domu przypomniałam sobie, że miałam kupić jakiegoś gnata na zupę. Zdarza mi się to baaardzo często. Zapominam co miałam zrobić 2 minuty temu:(

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.