wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Co się z nami dzieje, gdy zaczynamy się starzeć?

18.08.2009

Dane demograficzne na całym świecie pokazują, iż z roku na rok zwiększa się liczba osób starszych, czyli po „pięćdziesiątce”, natomiast coraz mniej mamy osób młodych (do 30-go roku życia).

Oznacza to odwrócenie się wszelkich dotychczasowych proporcji, a tym samym wywiera wpływ na gospodarkę, politykę i samą jakość życia. Dlatego ważne jest, by starość zrozumieć i zaakceptować, gdyż z każdym rokiem spotkamy coraz więcej i więcej  osób starszych na ulicy.Tymczasem osoby w podeszłym wieku niezwykle często narażone są na wszelkiego rodzaju zniewagi i przykrości ze strony innych. Okazuje się, że mity i uprzedzenia dotyczące starości są w nas bardzo mocno zakorzenione. Kultura zachodu ceni sobie przede wszystkim młodość, a co za tym idzie rozwój, piękno i siłę witalną.

Starość natomiast, kojarzona bywa najczęściej z byciem niedołężnym, ze słabością i zależnością. I rzeczywiście, osoby starsze, rzadko kiedy upominają się o swoje prawa. Najczęściej w ciszy i ze smutkiem przyjmują obelgi, bądź ignorancję ze strony otoczenia. Właśnie dlatego, pewna amerykańska reporterka, Pat Moore, postanowiła przekonać się na własnej skórze, co tak naprawdę muszą przeżywać ludzie w swojej starości.

1 2 3 4 5 6
Tagi: starośćdojrzałośćwieksekssłuchwzrok
REKOMENDACJA
2009-09-10 21:40:32
~Krzysztof

Nic dodać, nic ująć...

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.