wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Co to jest ADHD?

21.08.2009

Ten skrót czteroliterowy zna chyba każdy. Jak tylko widzimy „niegrzeczne dziecko”, niczym najwyższej klasy eksperci stwierdzamy – ma ADHD. A kto z nas wie, co to naprawdę oznacza?

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Do tej pory nie stwierdzono na pewno, z czego wynika, co nie ułatwia diagnozy lekarzom. Dzieci najczęściej trafiają do lekarzy lub psychologów w wieku wczesnoszkolnym, ponieważ wówczas najsilniej dają o sobie znać ich problemy.Lek. med. Agnieszka Pisula na stronie adhd.org.pl stwierdza: „Obecnie uważa się, że przyczyną tego zespołu najczęściej nie jest organiczne uszkodzenie mózgu na skutek działania patologicznych czynników w okresie okołoporodowym, lecz jest bardzo nasiloną, genetycznie uwarunkowaną cechą człowieka. Mózg dziecka nadpobudliwego dojrzewania w odmienny sposób.”

W tej chwili orzeczenie lekarskie na temat tego, czy u danego dziecka występuje zespół nadpobudliwości, następuje na skutek wywiadu z rodzicem. Diagnoza wystawiana jest bowiem objawowo. Lekarz, podczas rozmowy z rodzicem pyta o różnego typu objawy występujące u dziecka. Jeśli przytaczane przez lekarza objawy rodzic obserwuje u dziecka dłużej niż 6 miesięcy, stwierdza się ADHD.

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2011-08-30 13:51:43
~Sybil

moje dziecko zazywa medikinet, jestem bardzo zadowolona :)

2011-07-25 10:24:37
~deszcz

moje dziecko "zaczynalo" od lekow walke z adhd. Najpierw bral concerte, potem medikinet, ostatnio dowiedzialam sie, ze dobrze byloby wlaczyc jeszcze inne formy leczenia np terapie i tak bede musiala zrobic. Czy ktos z was stosowal tego typu leczenie u swoich dzieci ?

2011-05-25 13:29:28
~razowychleb

bo medikinet jest stosunkowo dobrym i niedrogim, bo refundowanym lekiem.

2011-05-25 13:28:30
~Ola

moje dziecko odkad zostalo zdiagnozowane zazywa lek o nazwie medikinet i musze przyznac, ze jego zachowanie zmienilo sie diametralnie, co jest dla mnie duza ulga.

2010-09-09 15:40:05
~FELA

Moje dziecko ma ADHD i od roku zażywa Medikinet. Początkowo byłam sceptyczna leczeniu farmakologiczneu, jednak zmienilam zdanie. Po medikinecie Madzia jest stonowana i lepiej się koncentruje.

2010-04-22 21:20:24
~KK

ADHD to realny problem dziecka i całej jego rodziny. Pracuję z dziećmi z różnymi zaburzeniami rozwojowymi, dobrze prowadzone dziecko z ADHD (zarówno w domu jak i w szkole czy przedszkolu) jest w stanie w pełni korzystać z edukacji na terenie szkoły nikomu nie wyrządzając krzywdy. Polecam klasy integracyjne mniej liczne, z dwoma w pełni wykwalifikowanymi pedagogami, znającymi problem. Ludzie- szkoły specjalne nie są przeznaczone dla dzieci z ADHD.

2009-09-02 17:50:39
~monika

Dodam jeszcze, że lekcja trwa 50 minut, przerwy są tylko dwie ( 0.5 godziny, lunch 1 godzina). Jak mają dwie godziny pod rząd ten sam przedmiot to siedzą na tyłkach bez przerwy 100 minut ( oczywiście poza wyjściem do łazienki na chwilę ).

2009-09-02 17:45:52
~monika

Mieszkamy w Londynie parę lat, nasza córka ma lat 14, chodzi tu do szkoły, w której uczy się ponad 2000 uczniów i ... NIKT nie ma ADHD !!! NIKT nie cierpi też na dyskalkulię czy inne dys. Ciekawe... :)

2009-08-30 09:42:45
~arek

OK, uogolnilem upraszaczajac problem. Z tego co wiem ADHD polega na tym, ze dziecko nie panuje nad swoimi emocjami. Tak? Robi cos, bo nie moze sie powstrzymac. Tak? Kiedys, jak psychiatria nie znala tej choroby, takie dzeici byly traktowane na rowni z innymi. Jak nie pomagaly tlumaczenia, to dostal taki w skore i juz byl grzeczny. Nie znam sie na tym, ale to chyba tak dzialalo, ze strach przed kara byl silniejszy od emocji nakazujacych mu byc maly bandytą. Tak bylo?

2009-08-29 12:55:20
~opiekunka

tu chodzi tylko o wychowanie.Opiekowałam się dzieckiem,które według rodziców miało ADHD.Co jest w tym najdziwniejsze-tylko przy Nich miało tę "chorobę".Będąc ze mną nie sprawiał żadnych problemów wychowawczych,natomiast "choroba"ujawniała się w chwili wejścia mamy do domu,co On wtedy wyrabiał .to był szok,Ona nawet nie miała możliwości zjeść obiadu...Taka sama sytuacja miała miejsce,gdy ja odprowadzałam Jego do szkoły -to było normalne dziecko za

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.