wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Co to jest ADHD?

21.08.2009

Ten skrót czteroliterowy zna chyba każdy. Jak tylko widzimy „niegrzeczne dziecko”, niczym najwyższej klasy eksperci stwierdzamy – ma ADHD. A kto z nas wie, co to naprawdę oznacza?

ADHD to zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Do tej pory nie stwierdzono na pewno, z czego wynika, co nie ułatwia diagnozy lekarzom. Dzieci najczęściej trafiają do lekarzy lub psychologów w wieku wczesnoszkolnym, ponieważ wówczas najsilniej dają o sobie znać ich problemy.Lek. med. Agnieszka Pisula na stronie adhd.org.pl stwierdza: „Obecnie uważa się, że przyczyną tego zespołu najczęściej nie jest organiczne uszkodzenie mózgu na skutek działania patologicznych czynników w okresie okołoporodowym, lecz jest bardzo nasiloną, genetycznie uwarunkowaną cechą człowieka. Mózg dziecka nadpobudliwego dojrzewania w odmienny sposób.”

W tej chwili orzeczenie lekarskie na temat tego, czy u danego dziecka występuje zespół nadpobudliwości, następuje na skutek wywiadu z rodzicem. Diagnoza wystawiana jest bowiem objawowo. Lekarz, podczas rozmowy z rodzicem pyta o różnego typu objawy występujące u dziecka. Jeśli przytaczane przez lekarza objawy rodzic obserwuje u dziecka dłużej niż 6 miesięcy, stwierdza się ADHD.

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2009-08-29 12:39:52
~---

Lucyna nie przejmuj się opiniami tych niewykształconych prostaczków, a może tak szef za źle wykonaną pracę będzie ich lał, jak to taki fajny sposób, albo partner za złe sprawowanie spuści im wpiernicz. No bo dlaczego tylko dzieci bić jest przyzwolone, czy dlatego że są słabsze fizycznie i całkowicie uzależnione od rodziców. U nas w kraju każdy rozgrzeszy alkoholika który coś zdemoluje, no bo mózg mu się wyłączył, a mózg dziecka z ADHD działający pod wpływem impul

2009-08-29 11:35:03
~ala

Ludzie skąd tyle nienawiści. Jestem nauczycielką i wierzcie mi, że ADHD to nie tylko bycie niegrzecznym. Mówię o prawdziwym ADHD. Podstawowa sprawa i problem na lekcji wiąże się z tym, że trudno utrzymać uwagę tego dziecka na danym zagadnieniu dłużej niż powiedzmy 15 - 20 minut. Te dzieci, jeśli są odpowiednio "prowadzone" i po drodze nie ulegną złym wpływom, nie staną się agresywne i wulgarne, wyrastają na fajnych ludzi. Są ciekawi świata, kreatywni, błyskotl

2009-08-29 11:22:45
~RLE

ADHA kpina - kiedyś był pas i nie było ADHA a teraz !!!!! BRAK ojcowskiej ręki w domu!!!!

2009-08-29 11:08:53
~Marcjan

A co w sytuacji kiedy objawy opisane w artykule zauważa się u osoby dorosłej? Czy dalej nazywamy to ADHD? Jak z tym postępować u dorosłych, jak to leczyć?

2009-08-29 11:03:51
~LUCYNA-MATKA DZIECKA Z ADHD

JESZCZE JEDNO . SYN KTÓRY MA ADHD NIGDY W SZKOLE NIC NIEZBROIŁ I NIEZROBIŁ NIKOMU KRZYWDY WRĘCZ PRZECIWNIE NIBY NORMALNE ZNECAŁY SIĘ NAD NIM I DOPROWADZIŁY GO DO ATAKU PADACZKI. I CO WY NA TO POWIECIE. DEB....E

2009-08-29 10:55:13
~LUCYNA-MATKA DZIECKA Z ADHD

JAK SŁYSZE WASZE OPINIE NA TEMT TEJ CHOROBY TO ROBI MI SIĘ NIEDOBRZE. ŻYCZE WAM ŻEBYŚCIE SAMI MIELI W SWOJEJ RODZINIE-DZIECKO ,WNUKI WTEDY POGADACIE INACZEJ NA TEN TEMAT.NIGDY NIECHOWAŁAM SYNA BESTRESOWY I NIEJEST JEDYNYM MOIM DZIECKIEM A CHORUJE TYLKO ON. SAMI SIĘ ZAMKNIJCIE W SPECJALNYM OŚRODKU. ALE TEŻ MI METODA LECZENIA..STUKNIJCIE SIĘ W GŁOWY I POCZYTAJCIE WYPOWIEDZI LUDZI KTÓRZY BEZPOŚREDNIO I NA CODZIEŃ MAJĄ Z TYM DOCZYNIENIA.

2009-08-29 10:51:12
~Asik

Ela miałam podobny problem i doszłam w pewnym momencie do wniosku, że po prostu syn był nie przyzwyczajony do samodzielności. Co robisz kiedy upadnie?biegniesz i zbierasz:)) to samo z bucikami, spodenkami itd:)) chwal i prowokuj do samodzielności.Będzie bawił się sam, a później również łatwiej z innymi, z większą pewnością siebie. Powodzenia

2009-08-29 10:42:28
~Asik

Jesteście nawiedzeni jawnie!!! Dawniej nie słyszało się o cesarce, raku itd.itd.To znaczy że fajnie było???Racja, że wielu rodziców nie dorosło do swojej roli!Zgadzam się! Ale w większości to ich dzieci wcale nie mają ADHD.To zupełnie inna kwestia. Ludzie poczytajcie chociaż zanim zaczniecie wydawac dziwne sądy bo tylko się kompromitujecie. Dzieci z ADHD potrzebują żelaznej dyscypliny aby funkcjonowac prawidłowo w społeczeństwie i radzic sobie z codziennymi obowiązkami.

2009-08-29 10:10:55
~ela

Poświęcamy za mało czasu dla swoich dzieci, nie znamy ich, zwracamy tylko uwagę, krzyczymy, a pewnie dałoby radę inaczej. Nie wiem czy mój synek ma ADHD, ma 6 lat, ale jest bardzo niecierpliwy . Nie potrafi sam się bawić, wciaż szuka kogoś bliskiego do zabawy. Wiadomo, że nie zawsze ma się ochote na zabawe z dzieckiem, wówczas potrafi zrobic coś głupiego, powiedzieć cos przykrego, trzasnąc drzwiami, a za chwile przyjśc i jęczeć dalej. Mam nadzieję, ze jakos się emocjonalni

2009-08-29 08:36:03
~Andżela

Mój ojciec miał znakomite lekarstwo na taką chorobę.Kazał przynieść stołek,położyć się na nim,ściągnął pas ze spodni i poprzez kilka szybkich uderzeń w moją pupę wybijał mi różnego rodzaju fanaberie.Dzisiaj zwalamy to na jakąś chorobę,a może wrócić do sprawdzonych metod a nie powoływać się na bezstresowe wychowanie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.