wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Kiedy dziecko ma depresję

02.09.2009

Depresja uważana jest za chorobę osób dorosłych. Dzieciństwo zaś kojarzy się nam z radością, uśmiechem i ogólną beztroską. Tymczasem ilość przypadków depresji wykrywanych u dzieci dramatycznie rośnie.

Okres końca wakacji i początku jesieni generalnie odnotowywany jest jako bardziej depresyjny. Mamy gorszy nastrój, brakuje nam słońca, a jesienna melancholia skłania do refleksji. Czy te problemy mogą dotyczyć także dzieci?Z badań dr Krystyny Kmiecik – Baran, psycholog z Uniwersytetu Gdańskiego wynika, że od 40 do nawet 50 proc. dzieci w szkołach podstawowych ma poczucie bezsensu życia, a aż 30 proc. miewa myśli samobójcze. Dane te są zatrważające tym bardziej, że większość z rodziców dzieci nie zdaje sobie z tego faktu sprawy. Co więcej z objawami depresji spotkać się można już nawet u dzieci w wieku przedszkolnym!

Zwykle kapryśne zachowania nastolatka rodzice zrzucają na karb wieku dorastania. Tymczasem niektóre spośród wysyłanych przez dziecko sygnałów mogą być właśnie objawami depresji. Co powinno zaniepokoić rodziców?

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2009-09-11 22:12:10
~M.

partnerze odetchnelam,zrozumialam wiele rzeczy ktore do tego momentu dreczyly mnie wewnetrznie...Rodzice nigdy nie starali sie mnie zrozumiec,ojciec alkoholik...mama bagatelizowala,myslala ze mam po prostu wszystko gdzies...ale tak nie bylo...do tej pory przezywam wewnetrznie wszystkie te przykre dla mnie lata...Mi uporzadkowanie mojego zycia zajelo 10 lat...ale w koncu je uporzadkowalam,a wiec zycze tego i Wam i pamietajcie ze warto,moze to dlugo trwac ale na koncu jest sie dumnym z samego

2009-09-11 22:08:07
~M.

U mnie zaczelo sie w wieku 13 lat...problemy alkoholowe ojca,ciagle awantury,zaczelam zastanawiac sie nad swiatem,zyciem...zadawalam pytania ale nigdzie nie bylo odpowiedzi...potem ucieczka w fajki,alkohol,wagary...proba samobojcza...na szczescie ocknelam sie w pore co probowalam zrobic...a mialam zaledwie 13 lat :/ Teraz mam 24 i dopiero moj swiat sie normuje...przez ten caly czas przeszlam 3 dlugie zwiazki...nioudane...zerwane zareczyny...czern i biel....zero kolorow...Dopiero przy obecnym

2009-09-11 19:01:03
~el

Tylko jak zaprowadzić takiego nastolatka do lekarza? Na słowo psycholog następuję koniec zwierzeń itp. Dziecko się zamyka w sobie.

2009-09-05 09:03:06
~nehm

Agnieszka chcesz pogadać ? Mam podobnie. Daj mi twoje gg albo coś ;p. Wyślij na nehm39@wp.pl

2009-09-02 14:49:07
~Agnieszka

o śmierć. No i na dodatek wszystkie moje koleżanki mają kasę na ciuchy z Cropp'a i innych markowych sklepów, nawet jeśli nie mają świetnej talii (w klasie wszystkie mają, z wyjątkiem takiej jednej dziewczyny i mnie) to wyglądają genialnie. No a poza tym jestem pośmiewiskiem klasy, nikt mnie w niej nie lubi, no i ciągle mnie poniżają. W zeszłym roku wychowawczyni nawet im punkty na minus za to wstawiała, ale jest cały czas tak samo...To dodatkowo zwiększa depresję...

2009-09-02 14:43:41
~Agnieszka

Sama prawda. Wiem,bo sama mam 12 lat i deprechę...Jak mówię mamie o moich problemach to ona,że dorastam,że to normalne,że przesadzam,a jak mnie zaprowadzi do psychologa to mi da jakieś tabletki na uspokojenie i będzie tylko gorzej.Mimo,że nigdy się nie cięłam,cały czas mnie kusi leżący na półce cyrkiel,ledwo się powstrzymuję.Często myślę "jestem tylko problemem", albo "beze mnie byłoby im lepiej", "nikt mnie nie lubi" i błagam Boga w modlitwi

2009-09-02 14:01:23
~zatroskana mama

Chodziliśmy na terapię rodzinną przez cały poprzedni rok szkolny nie bardzo pomogło, zmusiła nas szkoła przez ilość opuszczonych dni w szkole. Zaczął sie rok szkolny a ja jestem pełna obaw co dalej chciałabym pomóc mojej córce ale nie potrafię! Super Niania ma wiele fajnych propozycji wychowawczych dla maluchów, ale co z nastolatkami ????? gdzie i jak znaleźć pomoc????

2009-09-02 13:51:29
~wred

To nieprawda, że trzeba tak długo czekać na pomoc! W Warszawie natychmiastową i BEZPŁATNĄ pomoc psychologiczną można uzyskać w TOP-ie, poradni psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Mój 17-letni syn uzyskał tam fachową pomoc.

2009-09-02 13:44:41
~ania

Zatroskana mamo! Moje dziecko też nie chciało pomocy terapeuty. Zaczęłam chodzić do niego ja, szukałam rozwiązań trudnych sytuacji. W domu opowiadałam dziecku o tych wizytach. Po jakimś czasie dziecko zaczęło chodzić ze mną, potem samo. Wizyty pomogły.

2009-09-02 13:00:43
~terpeut

wystarczy pokazac zdjecie podesranki m. wróbel (Radom) oblesnej zapasionej i cuchnacej rozkladajaca sie padlina swini Gwarantuje ze depresja przejedzie jak noga odjal

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.