wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Całe te hormony!

17.09.2009

Któż z nas nie słyszał o hormonach? Można nawet powiedzieć, iż echo tego słowa rozbrzmiewa wszędzie: w reklamach telewizyjnych, w aptekach i przychodniach oraz, kiedy mowa o antykoncepcji.

Hormonów pełne są również zwykłe, towarzyskie spotkania, kiedy to ktoś zażartuje, iż jego żona „zachowuje się TAK, BO ma za dużo (lub właśnie za mało) hormonów”!  No tak, ale czym są właściwie owe tajemnicze hormony, co z nami robią, na co wpływają i dlaczego żarty o nich tak często dotykają właśnie kobiety?Hormony są to substancje chemiczne wytwarzane przez gruczoły wydzielania wewnętrznego, czyli gruczoły dokrewne, w których skład wchodzą: przysadka mózgowa, nadnercza, tarczyca, przytarczyce, trzustka, jajniki i jądra. Od tego, czy cały układ odpowiednio funkcjonuje zależy zdrowie naszego organizmu, a także samopoczucie oraz wygląd zewnętrzny. W życiu codziennym, możemy zaobserwować działanie naszych hormonów, na przykład, kiedy jesteśmy zdenerwowani (oznaka: spocone ręce, czoło) lub czymś podekscytowani (oznaka: przyśpieszone bicie serca).

Niektóre hormony uzyskały nawet swoje nazwy własne, jak adrenalina czy tyroksyna. Ta pierwsza nazywana jest hormonem stresu, gdyż w sytuacjach trudnych motywuje nas do ucieczki bądź zebrania potrzebnych sił (mimo, iż wydaje się, że już żadnej mocy w nas nie pozostało). Adrenalina wytwarzana jest w nadnerczach i zwiększa szybkość bicia serca, podwyższa ciśnienie krwi i wpływa na napięcie mięśniowe.

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2009-09-20 11:23:20
~dfdggf

czy nie uwazacie ze dla nas facetow to jest ponizajace ze musimy cale zycie walczyc o wzgledy kobiet a one udaja niedostepne?

2009-09-19 16:38:43
~macik

@cejrat. Mnie nie cieszą i nie będą. Zbyt wiele zła przyniosły : demoralizacji, rozpadu wartości i rodziny . Bo to kobieta tworzy dom, rodzinę, wychowuje dzieci.

2009-09-19 16:29:04
~cejrat

macik i inni - myślę, że wg Was są również takie, od których nie chcielibyście wziąć. W taki sposób dzielicie kobiety....no, cóż...doskonale Was rozumiem. Mężczyźni są zdobywcami - kogo tu zdobywać, jak wokół tyle łatwych zdobyczy. Ale czego chcecie? Tak długo oczekiwane czasy wolnej miłości nadeszły i co? Nie do końca cieszą?

2009-09-19 16:18:59
~cejrat

To nie o to chodzi, polka, żeby być ciągle miłym, takim jagnięciem na rzeź. Tyle tylko, że rzucanie sobie nawzajem obelg na forum do niczego dobrego nie prowadzi. Najlepiej wyznawać zasadę: "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi". Bardzo wiele kobiet obecnie to prostaczki - konsumentki i panie sprzedajne. Opinia, jaką wystawiają naszej płci przenosi się na nas wszystkie. Draństwa mężczyzn były znane od dawna - cały świat zdążył się do nich przyzwyczaić. Wizerunek

2009-09-19 16:14:06
~macik

@NAPEWNO NIE JELEŃ (pisownia oryginalna). Na pewno (sic!) nie wszystkie są q.wami, są takie co dają za darmo :)

2009-09-19 15:57:53
~NAPEWNO NIE JELEN

BABY TO KUR...Y PUSTE ŁBY I PASOZYTY JAK SIE MA TEGO SWIADOMOSC TO NAWET BZYKANIE NIE DAJE SATYSFAKCJI, CHYBA ZE NIE BIEZE SIE JE NA POWAZNIE, BO TAK NALEZY JE BRAC.

2009-09-19 15:43:50
~polka

Maja, dziekuję, przekonałaś mnie. Ja też już jestem zmęczona wmawianiem mężczyznom, że ludzi należy rozumieć, kochać i szanować. Ja np. mam wyższe wykształcenie, uwielbiam sztukę, dobre kino, poezję filozofię i nie uwazam żebym była gorsza od kogoś tylko dlatego, że ten ktos ma jądra... ani lepsza.. Oni tego k... nie rozumieją. Idę spać. Nara.

2009-09-19 15:37:49
~Maja

Polka, cieszę się, że prubujesz dać do myślenia facetom, ale wierz mi, nie zmienisz ich. Tylko kastracja jest w stanie zmienić naturę mężczyzny. Ja już dałam sobie dawno spokój z tym, teraz namawiam facetów aby się gzili sami ze sobą, albo z ręką a od nas kobiet wara!Pozdrawiam!

2009-09-19 15:31:31
~polka

Ja ciebie rozumiem cejrat, ale czasami człowiek ma dość bycia miłym, sa pewne granice przykrości jaka mozna sprawić. A niesprawiedliwość to najwieksza z nich. Czemu zawsze mówi się źle i lekceważąco o kobietach. PYTAM czemu nie ma na wp, czy gdzie indziej tekstów o męskich hormonach. (Moze byłoby to zbyt brutalne.) A z "głupich bab" mozna sie posmiać,tak?. I nie mówie w tym momencie ze złościa tylko ze smutkiem.

2009-09-19 15:25:38
~polka

Maja, nie ważne..... Brawo dziewczyny!!!!! A ja ciągle nalegam- niech jakiś facet wytłumaczy się z działania testosteronu, co? Skoro mówimy o potwornych kobiecych hormonach (sarkazm), to czemu nikt nie mówi odziałaniu męskich jąder? Domyślam się że po prostu smutna prawda o przemocy nikogo nie bawi tak jak smieszne artykuliki na tym portalu....

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.