wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak rozpoznać depresję?

16.10.2009

Definicja depresji podaje, że jest to stan charakteryzujący się pogorszeniem nastroju, osłabioną aktywnością oraz brakiem zainteresowań. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na depresję cierpi 10% populacji i jest to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie.

Depresja jest niezwykle trudną chorobą, która odbiera radość życia, uniemożliwia wykonywanie pracy zawodowej, ponieważ wykonanie jakiejkolwiek, nawet najmniej skomplikowanej czynności oznacza próbę przezwyciężenia dużej trudności. Chorym doskwiera bezsilność, niskie poczucie własnej wartości, lęk. Tym uczuciom towarzyszą myśli samobójcze. Depresja jest ciężką chorobą, której nie wolno leczyć na własną rękę. Wymaga ona pomocy lekarskiej.

Objawy depresji
Objawy depresji są różnie nasilone. W zależności od stopnia ich nasilenia, depresję określić można jako łagodną, umiarkowaną lub też ciężką. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze rozpoznanie depresji jest rzeczą łatwą. Czasem objawy depresji mogą zostać pomylone z trudną sytuacją życiową. Niezwykle istotne znaczenie przy leczeniu depresji ma wczesne rozpoznanie jej symptomów.

Kiedy objawy utrzymują się ponad dwa tygodnie jest podstawa do niepokoju, iż ma się do czynienia z depresją. Najpierw pojawia się lęk oraz stan, który określić można jako utratę nadziei. Przemija dobre samopoczucie, radość i życiowa energia. Wkrótce osoba chora ma kłopoty z koncentracją i skupieniem myśli. Zaczynają się kłopoty z podejmowaniem decyzji. Pojawiają się nastroje depresyjne, strach.

1 2 3
REKOMENDACJA
2009-12-07 14:26:41
~kasiorek121

Śmiałam się kiedyś z ludzi którzy mówili o depresji, myślałam że to wymysł leniwych smutnych nierobów. Niestety po pewnym wydarzeniu w moim życiu sama zapadłam na depresję. Nie ma siły zwlec się z łóżka, nie widzi się sensu w wykonywaniu najprostszych życiowych czynności. Coraz bliższe myśli o śmierci bo tylko ona przyjdzie i mnie wybawi.

2009-10-17 22:51:18
~zona

Jestem juz bezsilna,moj mąż cały czas ma depresje chyba od 7 lat.Od 3 lat najlepiej czuje sie w łozku.Wstanie 3 razy w miesiacu reszte przespii.Jest bardzo chudy bo zupelnie brak mu miesni.Stał sie czasami nawet agresywny ,jak prosze zeby wstał.Nic go nie interesuje, prosby ,groźby nie pomagaja.Leczy się w poradni ,ale nic to nie daje.Zamknął sie w swoim pokoju .To co zwiozł do mieszkania po zlikwidowaniu zakladu to dajej jest w kartonach .Nawet tego nie chce rozpakowac poukladac.Zyje

2009-10-16 20:30:33
~Lucek

(część dalsza) ...a chory człowiek powie że niewie jak się czuje, nie będzie umiał odpowiedzieć na to pytanie.

2009-10-16 20:29:35
~Lucek

Przedewszystkim jest różnica pomiędzy depresją jako chorobą a zwykłym dołem spowodowanym przez pogode albo inne środowisko... Jeżeli się u siebie widzi objawy to TRZEBA iść jak najszybciej do lekarza, bo to może nie być depresja, to może być inna choroba psychiczna (nerwica różnego rodzaju,schizofrenia, depersonalizacja itp). Prosty sposób na rozpoznanie chorego: po spytaniu się go jak się czuje, człowiek zdrowy będzie mówił że czuje się okropnie itp a człowiek chory

2009-10-16 18:40:12
~Nie kochana

Depresja powraca jak bumerang. Jako mloda osoba b.ciezko zachorowalam na depresje, ale wtedy to mialam powody .Dzisiaj czuje sie tak samo, mimo ze mam rodzine dzieci, jestem chora, nikt mnie nie rozumie, nie kocha i juz nie potrzebuje.Walcze sama..

2009-10-16 17:22:45
~biker303

depresja trwa 2- 3 lata alienacja nie jest najlepszym sposobem ucieczki od problemu pomaga kontakt z najblizszymi dieta czekoladowo bananowo makaronowa no i oczywiscie miłosc partnera najblizszych depresja mija po 2-3 latach

2009-10-16 17:08:53
~Rafał

Miałem do czynienia z ludźmi z depresją. Proste pytanie, co robisz w swojej głowie żeby tak sie czuć? Odpowiedź padała z reguły: no gdy pomysle o pracy/mezu/rpblemach/niepowodzenia/ o tym jak to sie do niczego nie nadaje/jak nikt mnie nie lubi.. to wtedy sie czuje najgorzej. Takie osoby mają bardzo głęboko zakorzenione różne dziwne przekonania, które bardzo przeszkadzają aby żyć normalnie i czerpać z życia frajdę. Zainteresowanych tematem zapraszam na rdaniluk . pl

2009-10-16 16:43:38
~kobietka

ja popadłam w depresjie przez otoczenie na wsi wies i w miescie wies

2009-10-16 16:27:19
~metal

Muszę przyznać że większość objaw które są wymienione powyżej przeżywam sam tzn bezsenność , utrata koncentracji . Jestem przekonany że nie mam depresji chociaż spełniam wszystkie objawy tej choroby. Z pewnością wynika to z trudnego dzieciństwa. Moim zdaniem tego nie można nazwać depresją.

2009-10-16 16:17:29
~p

http://prisonwars.pl/34031/

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.