wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Dieta omnibusa

08.04.2008

SOLARIUM&Fitness

Jak poprawić sprawność naszego umysłu za pomocą odpowiednio dobranej diety? Niezależnie od wieku coraz częściej uczęszczamy na dodatkowe kursy i szkolimy się to z zakresu coraz to nowszych przepisów, to znowu uczymy się języków obcych coraz bardziej niezbędnych w życiu codziennym nawet osób pozostających na stałe w kraju. Uczymy się, uczymy i przy pierwszej porażce stwierdzamy – już nie ten wiek, umysł nie jest już taki sprawny jak dawniej.

Do jakiego stopnia nasz mózg naprawdę się starzeje? Rzeczywiście prawdą jest, że możliwości rozwojowe naszego umysłu są
ograniczone. Narząd ten rozpoczyna i kończy swój rozwój już w życiu zarodkowym. Od tego czasu komórki mózgowe zaczynają stopniowo umierać. Brzmi to dosyć okrutnie i gdyby brać tę informację dosłownie oznaczałoby to, że już w wieku dziecięcym zdolności zapamiętywania naszego mózgu z każdym dniem są mniejsze, a przecież wiemy, że tak nie jest: pięciolatek chłonie wiedzę jak gąbka, a zdolność zapamiętywania studenta pod presją jest wręcz przysłowiowa.

Jak zatem mózg radzi sobie z kodowaniem coraz to nowych informacji z jednocześnie stale zmniejszającą się ilością przechowujących je komórek?
Przyroda obeszła ten problem bardzo sprytnie. Otóż komórki mózgu – neurony mają zdolność przekazywania informacji miedzy sobą, tak by te nie uległy straceniu nawet po śmierci poszczególnych z nich. Jest to możliwe dzięki tworzeniu nowych połączeń między nimi i ta zdolność nigdy nie zanika, nawet w podeszłym wieku, a co więcej może nawet być stale doskonalona przez stymulowanie naszego mózgu do zapamiętywania coraz nowszych informacji.

Z kolei zmniejszającą się ilością neuronów też nie trzeba się martwić, dowiedziono bowiem, że dana nam na starcie liczba komórek jest tak ogromna, że nawet najtęższe umysły nie mają szans na zapełnienie informacjami całego mózgu. Zatem podobnie jak ćwiczymy nasze mięśnie by zachować jak najdłużej sprawność fizyczną, tak samo powinniśmy ćwiczyć nasz umysł, by służył nam doskonale jak najdłużej.

1 2 3
Tagi: dietanaukauczeń
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.