wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Czy jesteś hipochondrykiem?

16.12.2009

W dzisiejszych czasach nie jest trudno popaść w hipochondrię. Dostęp do szerokiej, ale nie zawsze rzetelnej informacji jest powszechny. Tymczasem większość z nas ma problemy z oddzieleniem ziarna od plew. W hipochondrię popadają coraz młodsi ludzie.

Symuluje?
Hipochondryk nie jest symulantem. Naprawdę jest przekonany, że odczuwa to, co odczuwa. Zwykle do lekarza udaje się z gotową już diagnozą i listą badań, które koniecznie musi wykonać. Jeśli lekarz nie potwierdza jego diagnozy, uznaje go za niekompetentnego i szuka kolejnego. Byle do skutku.

Nigdy nie przyjmuje do wiadomości, że wszystko to, co czuje , odbywa się nie na poziomie jego ciała, ale psychiki. Chętnie poszukuje dodatkowych informacji na temat tego, co jak przypuszcza mu dolega. Co ważne – hipochondryk zawsze przyjmuje najgorszą możliwą wersję zdarzeń za tę najbardziej prawdopodobną. Jeśli więc swędzi go skóra, na pewno jest to zaawansowana grzybica, a jeśli boli go głowa – powodem zapewne jest guz.

Każdy z nas ma potencjał
Każdemu z nas zdarzyło się szukać u siebie objawów choroby, o której dopiero co usłyszał  czy przeczytał.  Tak szeroki dostęp do informacji ma też swoje dobre strony. Osoby, które nie cierpią na hipochondrię, uzyskują dzięki temu świadomość tego, co może lub powinno ich niepokoić. Lepiej bowiem wybrać się do lekarza raz niepotrzebnie, niż zignorować problem.

1 2 3
REKOMENDACJA
2009-12-17 09:45:56
~hipo

Ha ha zdrowie to podstawa

2009-12-17 09:32:52
~Polka

Ja jestem taka osobą. Nie wiem skąd to się u mnie wzięło ale caly czas boję się że cos mi dolega, sama szukam u siebie choroby. To strasznie męczące. Chciałabym myśleć pozytywnie

2009-12-17 09:29:19
~M27

Szanowny mój Przedmówco, Pacjencie, jak najbardziej się z Tobą zgadzam! Ja również nie mam najlepszego zdania o polskich lekarzach, szczególnie teraz, gdy coraz częściej słyszę o ich błędach! Coraz częściej wysyłają ludzi na drugi świat lub okaleczaja ich do końca życia, a w ogóle to mają wszystko w d...! Jedno tylko umieją: wyciągac łapę po kasę!

2009-12-17 09:27:10
~maskotka

Hipochondria : niekompetentny lekarz wmawia choremu głupotę.U nas mało jest lekarzy z powołania,to oczywiste,że choroby mogą mieć podłoże psychiczne, ale czy z powtarzającymi się anginami muszę iść do psychiatry?Od dawna chorowałam na ciągłe infekcje gardła, leki zniszczyły mi zdrowie. Ale dopiero w kolejce do sklepu ktoś mi powiedział, że może mam chlamydie i trzeba zrobić badania. Miałam.Lekarze nie wpadli na to.Dlaczego?

2009-12-17 09:13:32
~pacjent

POLSCY LEKARZE I SZPITALE TO TNO ==NIE LUDZIE SZUKAJACY NA SILE CHOROBY to co za granica w normalnym kraju lekraz wykryje i szpital zbada to w polsce wypisza do domu czorego bo gnidom scierwom niechce sie badac dalej i szukac i czlowiek miesiacami zle sie czuje i sam walczy szuka choroby po prywatnych placowkach bada sie placi POLSCY LEKARZE GNOJE MENDY CHAMY PAJACE -- ZERO PODEJSCIA DO PACJENTA CHAMSTWO BUCE -WREDNE NIEMILE WSZY I MENDY w polskich szpitalach =umieralniach syf zaraza

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.