wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak rozpoznać depresję?

05.02.2010

Definicja depresji podaje, że jest to stan charakteryzujący się pogorszeniem nastroju, osłabioną aktywnością oraz brakiem zainteresowań. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na depresję cierpi 10% populacji i jest to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie.

Zobacz też:

Depresja jest niezwykle trudną chorobą, która odbiera radość życia, uniemożliwia wykonywanie pracy zawodowej. Chorym doskwiera bezsilność, niskie poczucie własnej wartości, lęk. Tym uczuciom towarzyszą myśli samobójcze. Depresja jest ciężką chorobą, której nie wolno leczyć na własną rękę. Wymaga ona pomocy lekarskiej.

Objawy depresji
Objawy depresji są różnie nasilone. W zależności od stopnia ich nasilenia, depresję określić można jako łagodną, umiarkowaną lub też ciężką. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze rozpoznanie depresji jest rzeczą łatwą. Czasem objawy depresji mogą zostać pomylone z trudną sytuacją życiową. Niezwykle istotne znaczenie przy leczeniu depresji ma wczesne rozpoznanie jej symptomów.

Kiedy objawy utrzymują się ponad dwa tygodnie jest podstawa do niepokoju, iż ma się do czynienia z depresją. Najpierw pojawia się lęk oraz stan, który określić można jako utratę nadziei. Przemija dobre samopoczucie, radość i życiowa energia. Wkrótce osoba chora ma kłopoty z koncentracją i skupieniem myśli. Zaczynają się kłopoty z podejmowaniem decyzji. Pojawiają się nastroje depresyjne, strach.

1 2 3
REKOMENDACJA
2010-03-09 13:43:41
~PaniMaska

Ze mną jest chyba coś nie tak. Od listopada mam okropny nastrój, nic mnie nie zadowala, w szkole czuje sie zle, czasami wole przebywac sama niz z kimś,często mysle o tym ze chcialabym juz byc po drugiej stronie ale nie chce sobie nic zrobic. Odczuwałam obojetność a teraz czuje lęk przed wszystkim, dzisiaj np poszlam do marketu i nie bylam w stanie zrobić zakupów z lęku przed innymi ludzmi to jest chore. to że tu pisze tez wydaje mi sie głupie.

2010-02-20 10:51:20
~PsychologE.P

To nie choroba psychiczna, a zaburzenie psychiczne! Należy do zaburzeń niepsychotycznych, gdzie chory śledzi symptomy swojej choroby. Ważne w wyjściu z depresji jest system sprawiania sobie przyjemności, przynajmniej raz dziennie, codziennie oraz leki hamujące wychwyt zwrotny serotoniny w mózgu i psychoterapia. Pozdrawiam Czytelników!

2010-02-07 18:18:52
~Mariusz

Chris, Twój komentarz jest do bani. Depresja to poważna choroba psychiczna. Nie powinno się jej mylić z obniżeniem nastroju. Doświadczam takiej choroby w rodzinie i jest to naprawdę straszne - 10 lat choroby mojej żony, 5 hospitalizacji... Bez nadziei na wyjście z sytuacji.

2010-02-07 15:10:29
~ola

chris - zalezy jakiej definicji sie uzyje, jesli psychiatrycznej to depresja moze byc choroba. Nie kazde obnizenie nastroju jest depresja, a nie kazdy stan depresyjny jest choroba. Jak piszesz jest to sprawa skomplikowana. Nie wiem czemu uwazasz ze leczenie nie polega na podawaniu lekow? Na pewno nie na samym podawaniu lekow ale leki czesto pomagaja na skorzystanie z innych form leczenia.

2010-02-07 12:19:54
~chris

Jak zwykle o depresji - stek bzdur. Niestety, medycyna nie jest prosta, chociaż tak się wydaje, a jeszcze bardziej psychiatria. Nie będę dementował nieprawdziwych opinii o depresji zawartych w tym artykule, ponieważ musiałbym napisać podobnie długi. Ograniczę się do podstaw. Depresja nie jest chorobą, tylko zaburzeniem psychicznym o niepoznanej wystarczająco etiologii (czyli przyczynie). Leczenie zależy od mechanizmu depresji i nie polega na podawaniu leków i opiece.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.