wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Jak hałas wpływa na nasze życie?

03.03.2010

Żadnej osoby, która choć raz doświadczyła uciążliwego i długotrwałego hałasu, nie trzeba przekonywać o jego negatywnym wpływie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Wystarczy przypomnieć sobie ostatni raz, kiedy sąsiedzi przeprowadzali remont tak dokładny, że nie słyszeliśmy własnego głosu, a w mieszkaniu szklanki trzęsły się na półkach. Jeśli jesteśmy narażeni na tego typu doświadczenia rzadko - to pół biedy. Prawdziwy problem pojawia się wówczas, gdy wysokie natężenie hałasu towarzyszy nam na co dzień. Na przykład, jeśli mieszkamy tuż obok drogi szybkiego ruchu czy lotniska albo jeśli w naszej pracy hałas jest na porządku dziennym.Hałas wpływa bowiem niepożądanie zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne i może prowadzić do pojawienia się uciążliwych dolegliwości.  Okazuje się, że najbardziej narażeni na oddziaływanie wysokich dźwięków są pracownicy w zakładach przemysłowych. Dotyczy to przede wszystkim zakładów przemysłu ciężkiego i lekkiego, maszynowego, budowlanego, a także chemicznego.

Hałas to ogólnie rzecz biorąc wszelkie dźwięki odbierane przez jednostkę jako drażniące, dokuczliwe, przykre oraz szkodliwe. Najczęściej są to dźwięki zbyt głośne (czyli o nadmiernym natężeniu), ale także dźwięki nazbyt intensywne lub nadmiernie długotrwałe.

Przeczytaj też inne ciekawe artykuły:

Pod ostrzałem informacji

Coraz młodsi umierają na zawał

Polecamy: Nie trać czasu! Umów się na randkę już dziś!

1 2 3 4 5
Tagi: hałaszdrowiepsychikasłuch
REKOMENDACJA
2010-03-23 20:45:41
~ag

Bardzo proszę o kontynuację tego tematu. Może spowoduje to zwrócenie większej uwagi na problem hałasu np.w centrach handlowych (można dostać obłędu), i w sumie na prawo człowieka do ciszy albo chociaż na prawo do unikania prania mózgu badziewiem z głośników.

2010-03-15 15:56:39
~od hałasu

Pracuję w Intermarche. Tam z głośników non stop "leci" muzyka i denerwujące reklamy.Nie dość,że głośno to jeszcze w kółko jedno i to samo.Wytrzymać nie można!!! Po pracy mam ochotę uciec do jakiejś pustelni.

2010-03-13 14:54:33
~majka

Zapraszam na szkolne korytarze podczas przerwy. Tam się nie rozmawia, tam piłuje się gęby do granic możliwości. Pozdrawiam nauczycieli.

2010-03-13 14:50:15
~ELA

GROMADA /OK 20/ ROZWYDRZONYCH ROZWRZESZCZANYCH BACHORÓW TO MASAKRA DLA USZU.

2010-03-07 13:10:18
~Falangaa

właśnie siedzę sobie w pracy, w centrum handlowym...tuż nad moją głową znajduje się wyjący głośnik...a przede mną jeszcze siedem godzin pracy...ah...

2010-03-07 12:31:13
~Tommy

Jestem świadomy, że młodzież potrzebuje hałasu do odreagowania szeregu emocji. Szkoda, że w Polsce tak późno się zaczyna o tym mówić. Jestem zdania, że każda szkoła powinna być wyposażona w ekranowany akustycznie wybieg, na którym w trakcie przerwy każdy uczeń mogł by zatoczyć kilka okrążeń wrzeszcząc ile się da. Tym samym szkoły były by ciche, nauczyciele nie tak zestresowani, a ucznowie emocjonalnie bardziej zrównoważeni.

2010-03-07 12:23:20
~Tommy

Poziom hałasu w ostatnich dziesięcioleciach wzrósł co przekłada się na rosnący wciąż wskaźnik ubytków słuchu u osób w wieku 25-30 lat. Hałas uliczny i w miejscach pracy paradoksalnie się zmniejsza, jednak ilość gadżetów muzycznych ciągle wzrasta. Problemem nie jest słuchanie muzyki, tylko przekraczanie poziomu natężenia dźwięku w słuchawkach. Jeżeli już nosimy słuchawki, powinniśmy słuchać muzyki na niższych poziomach głośności niż wyższych. Paradoksalnie

2010-03-07 12:22:19
~W.P

Tak hałas i szum,zapraszam Tych co ustalają choroby zwaodowe ,prace w uciążliwych warunkach.Moja praca od 22 lat jest właśnie w uciążliwych i szkodliwych warunkach.Pracuje w dużej szkole gdzie z racji wykonywania mipch obowiązków mamam kontakt z młodzieżą ,przyległym korytarzem oraz szeregiem problemów do wysłuchiwania a zarazem szybkiego reagowania .Hałas i ciągłe napięcia wywołują reakcje mojego organizmu,czli obrony oraz czekanie na ,,atak,,.Pracuje jako pracownik adm.

2010-03-07 12:04:15
~basia

Cisza to olbrzymi luksus - Ci którzy uwielbiają głośną muzykę niech sobie sprawią słuchawki . Wrzawa w szkole to wina dorosłych - przecież nikt nie wymaga od dzieci kulturalnego zachowania się nikt im nie mówi jakim tonem należy zwracać się do kolegów -

2010-03-07 12:03:05
~Pieczyk

Witaj chcę ci pokazać łatwy i prosty sposób na zarabianie pieniędzy przez internet. Odwiedź moja stronkę www.pieczyk44.za.pl a dowiesz się jak zarabiać przez internet nic nie robiąc tylko wystarczy mieć włączony komputer i malutki programik to wszystko Pozdrawiam Pieczyk44.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.