wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Co to jest Zespół Stresu Pourazowego?

31.03.2010

Zespół Stresu Pourazowego (ang. Posttraumatic Stress Disorder- PTSD) występuje w efekcie doświadczenia lub bycia świadkiem wydarzenia traumatycznego, przerażającego, zagrażającego życiu własnemu lub innych osób.

PTSD pojawia się na skutek doświadczeń tak trudnych, że nasz organizm i psychika nie potrafią przejść nad nimi do porządku dziennego.

Jakkolwiek sam termin PTSD jest stosunkowo młody (od 1980r.), to jednak jego objawy znamy już od dawna. Wcześniej specyficzne objawy pojawiające się po traumatycznych doświadczeniach nazywano „nerwicami traumatycznymi” albo „szokiem artyleryjskim”. Zaważono bowiem, że bardzo często żołnierze powracający z wojny (np. w Wietnamie) po jakimś czasie doświadczają silnego lęku, a nawet zmiany osobowości. Następnie okazało się, że podobnych symptomów doświadczają osoby, które przeżyły jakąś katastrofę naturalną (huragany, powodzie, itp.), a także ofiary gwałtu i wypadków komunikacyjnych. Stąd na określenie tych samych objawów, występujących w różnych trudnych sytuacjach, ukuto wspólną nazwę Zespołu Stresu Pourazowego.Według klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego DSM IV, aby zdiagnozować PTSD muszą być spełnione następujące kryteria: 

A. Osoba przeżyła traumatyczne doświadczenie, w którym: 1) doświadczyła lub była świadkiem zdarzenia (zdarzeń) grożących śmiercią (lub rzeczywistej śmierci) bądź poważnym zranieniem lub naruszeniem integralności fizycznej osoby albo innych osób; 2) reakcja osoby polegała na silnym strach, bezradności lub przerażeniu. 

Przeczytaj koniecznie:

Ludzie zmienili oblicze planety!

10 odkryć, na które czeka medycyna

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2010-04-17 07:14:11
~baisa

Taki zespół też przeżywają ofiary mobbingu.

2010-04-16 23:43:05
~ola

@maja - skuteczna terapia jest rowniez EMDR niestety po Polsku nic nie znalazlam, wklejam po angielsku: http://en.wikipedia.org/ wiki/Eye_movement_desensitization_a nd_reprocessing

2010-04-14 12:30:07
~kibel

ja to mam bo jak ogladam kolejny dzien to sie obsralem z nerwow

2010-04-14 10:45:31
~wojt

Ja też przeżyłem coś takiego wypadek to straszna rzecz i nie był on z mojej winy i nie było to za ciekawe uczucie wiem co czują ofiary wypadków i bliscy tej osoby to nie jest takie łatwe koszmary budzisz się w nocy nie możesz spać takie zjawisko dopiero po paru miesiacach. wszyscy przyjaciele o tobie zapominają nie masz z kim nawet pogadać nawet jeśli próbuje zapomnieć o tym zdarzeniu to bóle złamaniach urazy ci o tym przypomnają.

2010-04-14 00:35:50
~maja

PTSD leczy się najczęściej poprzez połączenie terapii farmakologicznej z interdyscyplinarną terapią poznawczo-behawioralną skierowaną na traumę. Ta terapia różni się zdecydowanie od innych szkół psychoterapeutycznych tym, że składa się z kilku etapów, w tym etapu przygotowania klienta i jego otoczenia do terapii właściwej oraz etapu profilaktyki w przypadku wystąpienia traumatycznych zdarzeń w przyszłości. Jest to odrębna szkoła psychologiczna, powstała w USA, jedyna

2010-03-31 19:31:18
~ja

Przeżywałam coś takiego przez ponad rok po wypadku, jaki mi się przydarzył. Dodatkowym obciążeniem był dla mnie ostracyzm, z którym spotkałam się w środowisku, gdzie doszło do wypadku (mimo że nie była to moja wina). Pani psycholog powiedziała, że nie może mi pomóc i muszę poczekać, aż samo mi przejdzie. No i przeszło, chociaż do dzisiaj miewam lęki i koszmary nocne. Jednak najgorszym skutkiem było wywołane długotrwałym stresem porażenie mięśni pleców.

2010-03-31 18:27:23
~Iwona

ciężkie przeżycia-nikomu nie życzę,życzę optymizmu ,paniom znalezienie więcej czasu dla siebie i zadbanie o sylwetki/fitness,aerobic/,a tym którzy chcą zrzucic zbędne kilogramy polecam naturalne,odzywcze,majace tylko 64 kalorie wild west jerky/są juz w Polsce-internet,alegro/.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.