wyszukanie zaawansowane

Psychologia

Od stresu do nerwicy

01.04.2010

Każdy z nas miewa momenty słabości, odczuwa od czasu do czasu lęk, kołatanie serca, trudności ze złapaniem oddechu. Czy to oznacza, że wszyscy cierpimy na nerwicę i nie da się na to nic poradzić?

Przewlekły problem
Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że co czwarty mieszkaniec kraju wysoko rozwiniętego ma zaburzenia nerwicowe. Polsce te wskaźniki są jeszcze wyższe. O nerwicy mówimy dopiero wtedy, gdy dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie, stają się utrapieniem dla chorego i jego otoczenia.

Zazwyczaj nerwice mają swoje korzenie jeszcze w dzieciństwie. To wtedy tworzy się poczucie własnej wartości. Osoba zadowolona i pewna siebie, a zarazem obiektywnie oceniająca własne możliwości, bez trudu stawia czoła trudnościom dnia codziennego. Rozumie, że nikt nie jest doskonały, a kłopoty przeminą. Jeśli jednak tej pewności nie wyniosłaś z domu, zawsze jest czas na zmiany. Nerwica jest uleczalna.

Rodzaje nerwic
Nerwic jest wiele i różne są ich objawy. Lękowa polega na przewlekłym uczuciu niepokoju, nie uzasadnionym konkretną sytuacją. Mogą jej towarzyszyć fizyczne dolegliwości, chociaż diagnostyka nie pozwala znaleźć ich konkretnej przyczyny.

Przeczytaj koniecznie:

Zobacz, jak płynie czas

Jak krytykować?

Polecamy: Wejdź na doserca.pl i zakochaj się!

1 2 3
REKOMENDACJA
2014-03-30 00:44:46
~pompon

W okresach dużego napięcia nerwowego sięgam po relanę forte (zawiera walerianę), bo wychodzę z założenia, że nie warto się męczyć, a przecież jakieś większe stresy nie zdarzają się często.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.